Mazarea

Started by gabriela jalba, February 20, 2008, 03:26:30 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Posibil sa fi avut eu parte de ceva care sa ma descurajeze. Si cit am umblat dupa ele !!! Intr-un singur loc am gasit seminte .Un ceas jumate am curatat la gramajoara aia. am zic ca veci nu-mi mai trebuie minune de aia  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

Io gigi becali am experiente ciudate cu mazarea .. asta buruianu nu vrea si paec la mine asa ca ii voi zice pas . anu trecut a crescut frumos buruianu s-a inaltat am pus creci taiate de la copaci si pe urma bleau am cules 2 miini de mazare as aca anu asta am, pus in pamint nu a vrut nema s aiasa in primavara asa ca am pus acu nici acu nu vrea s aiasa .. nici ea nici morcovii nici patrunjelu anu asta au avut pe scaraotchi semintele si nu au germinat la mine .. si ce daca cumpar gata facute din piata ete asa n-o sa ma supar  eu din asta

gabriela jalba

Mai,sanatate sa fie!!! Asa e uneori cite un an. Lasa ca anul viitor tu vei fi full de legume !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anknic

Quote from: geodezia on July 19, 2012, 10:37:37 AM
Io gigi becali am experiente ciudate cu mazarea .. asta buruianu nu vrea si paec la mine asa ca ii voi zice pas . anu trecut a crescut frumos buruianu s-a inaltat am pus creci taiate de la copaci si pe urma bleau am cules 2 miini de mazare as aca anu asta am, pus in pamint nu a vrut nema s aiasa in primavara asa ca am pus acu nici acu nu vrea s aiasa .. nici ea nici morcovii nici patrunjelu anu asta au avut pe scaraotchi semintele si nu au germinat la mine .. si ce daca cumpar gata facute din piata ete asa n-o sa ma supar  eu din asta

nu te descuraja! anul trecut am pus si eu cateva cuiburi de mazare si am adunat...un pumn. anul asta am pus cateva randuri, la "rand" si am adunat...de am pus o gramada si la congelator.


treaba e ca nu imi aduc aminte ce am facut acum 2 ani de am avut fasole verde o gramada (si nici nu aveam habar de agricultura deloc)...ca nici anul trecut si nici acum nu prea e...acum sa zicem ca le-au salvat un pic ploile...da' mai experimentez si vaz io ce am facut acum 2 ani :)

cred ca la anu' pun si mazarea si fasolea la "rand" nu mai pun nimic la cuib.

coriducu

Asa arata mazarea noastra
sper ca-i de bine  :-\

coriducu

De la ultima poza postata s-a mai dezvoltat si arata splendid,dar e ceva ciudat  +hypno , are pastaile formate dar goale  +hypno  +ham.
E ceva ce nu stiu eu sau are vreo problema ?  :-\
Vecinii de gard au si cules deja si noi  :P::)

einsteinitza

Incearca sa vezi daca poti manca pastaile mai fragede, nu cele foarte mici dar. Nici cele batrane..din descriere pare mazare de pastaie. Daca acum a inceput sa produca, deci mai tarziu decat cea normala, e mazare de pastaie cred eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mazarea la mine-i de poveste : a crescut ca nebuna. La un moment dat avea 80cm ,se sustineau intre ele si aratau faine. Parca ceva boboci. apoi a venit vint in rafale si-a culcat-o toata la pamint. N-am mai avut ce-i face ca e pe patru rinduri,si se tesusera intre ele. Ei, saptaminaasta a trebuit sa culeg. Jumatate de zi !!!! Fir cu fir descilcit si mutat pe partea cealalta. La un moment dat a trebuit sa ma abtin sa n-o smulg. Am cules 1,2kg boabe. Acum la al doilea cules , va fi mai simpluca nu mai sint legate intre ele. Oricum,de multe ori mi-am adus aminte de Claude.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

 ;D ;D ;D 
Gabi, sistemul la noi e ca se scoate mazarea cu totul, se incarca in caruta vecinului si se aduce acasa. Se pune morman si se face claca, iei cate un fir se dezghioci toate pastaile si tot asa, ca daca stai si sa mai cureti intai pastaile de pe vrejuri te apuca sfantu'asteapta  :D

Noi am omorat deja prima tura, am semanat si tura 2 care a si rasarit de cateva zile, acu' sa vedem daca nu i-o da in cap vremea.

Voi aveti vreo reteta de conservare la borcan care sa tina bine? ca vad ca e tare sensibila si nu reusesc niciodata sa infiletez chiar perfect, cred eu, borcanele si ii ajunge o molecula de ar ca e gata, fierbe  ::)  Si n-am nici un chef sa umplu congelatorul cu mazare  :-\ 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Mai,eu am 4 rinduri de 4 metri. Deci merita culeasa cu atentie. Si eu m-am gindit sa mai pun acum citeva,pentru mai prin august.
  Mazarea o tin numai la congelator. Daca tot is calduri mari,o poti usca,ca pe fasole.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Quote from: gabriela jalba on June 24, 2013, 07:16:38 AM
Mai,eu am 4 rinduri de 4 metri. Deci merita culeasa cu atentie. Si eu m-am gindit sa mai pun acum citeva,pentru mai prin august.
  Mazarea o tin numai la congelator. Daca tot is calduri mari,o poti usca,ca pe fasole.

asta as fi si eu curios cum se face,fiindca mie personal imi place mult mancarea de mazare uscata  +ham

anknic

eu o tund la pamant (las radacinile pt.ca pe ele sunt bacterii fixatoare de azot, asa ca las bacteriile in pamant). apoi stau la umbra pe scaunel si desfac pastaile. vrejii si pastaile le dau la iepuri (sunt delicatesa pt.ei)

anul asta m-am chinuit cu borcane...fiert 1 ora, fiert 1 ora azi si 1 ora maine...au fiert toate asa ca doooar congelator (exista retete pe net cu conservant, dar decat sa pun conservant...mai bine umplu 2 sertare de congelator)

geodezia

da de pe radacinile alea nu dau alte plante ?

gabriela jalba

Eu bag in pamint si tecile si vrejii. Inca-s pe sol si se usuca si se farma. Saptamina viitoare poate apuc sa dau citeva hirlete sa le bag in sol.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

deseara cind ud castravetii sa vad daca s-a facut si mazarea ca nu am controlat tecile

anknic

Quote from: geodezia on July 08, 2013, 01:31:27 PM
da de pe radacinile alea nu dau alte plante ?

incearca sa dea, da' da seceta si se lasa pagubase :)

gabriela jalba

Geo,ai pus a doua oara ? Am sa pun si eu ceva mai incolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Noi am pus a doua oara acu 4 zile si multam lui D-zeu a doua zi a si plouat  :-bd

geodezia

da pe tru toamna au rasarit deja dar la mine nu a dat pic de ploaie asa ca o sa fie cam naspa cu udatul ....la ditamai gradina ..

gabriela jalba

N-am mai apucat sa pun pantru toamna. Cred ca nu-i tirziu inca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am facut un prim cules, si mi-am blestemat zilele. Mazarea a crescut de 1,5m , s-a incilcit bine , si a culcat-o vintul la pamint. Deci....o placere !!!! Culesul principal abia de acum, cind ia fir cu fir si muta-l invers !!!! >:( >:( >:(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu fac doar un cules, nu ma complic...cand e crescuta destul, chiar daca mai sunt 2-3 pastai pe varf cu boabele neformate, nu-mi pasa, smulg toate plantele, le arunc pe o prelata, pastaiez si pe urma desfac pastaile  ;)  Deci practic culeg tot inainte de a imbatrani pastaile de dedesubt
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Eu nu ma indur sa arunc ceva. Azi am inceput si eu sa culeg din plin. Las pastaiorele de pe virf ,ca mai pot creste.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Pai daca ai spatiu de ea, normal ca o scoti deodata, ca nu mai conteaza ultimele pastai! La mine cum spatiul e mic, culeg pana la ultimele pastai , cand incepe planta sa arate urat. Pun la pungi si cantitatile mai mici, fiindca imi prind bine iarna la un ghiveci de legume sau la lefume la tigaie!

Cred insa ca anul asta daca puneam numai mazare, eram fericita, cu ploile astea care nu se mai termina si vremea inchisa de la noi, crred ca puteam cu usurinta sa fac si cultura de orez! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Am "mazarit" ieri de....Am cules doar jumatate. Am pus 3 rinduri de 10m, dar vb lui Es, cu asa vreme s-a facut pest asteptari. Acum is la capitolyul oparit. Dupamasa am sa string si restul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=