Mazarea

Started by gabriela jalba, February 20, 2008, 03:26:30 PM

Previous topic - Next topic

claude

Imi pare rau, dar la glume nu renunt...simtul umorului, rasul, ne ajuta sa ne pastram mintile intregi...prin cate am trecut in viata daca mi-as fi pierdut simtul umorului as fi fost la balamuc demult.   ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Hei, hei Claude, am zis sa o lasi mai moale nu sa renunti. Adica sa le cantaresti mai bine. Ai uitat ce exprimarea frumoasa ai avut relativ la afirmatia mea cum ne modificam unii pe altii? Sigur nu ma refeream numai la categoria politicienilor.

Quote from: claude on March 02, 2012, 08:26:10 PM
.... daca mi-as fi pierdut simtul umorului as fi fost la balamuc demult.   ;)  

Deschide ochii mintii si priveste in jurul tau. Apoi intreaba-te, acum unde esti?  :D

Sa ai o mazare buna  ;)

claude

Quote from: Claudiu on March 02, 2012, 08:33:52 PM

Deschide ochii mintii si priveste in jurul tau. Apoi intreaba-te, acum unde esti?  :D

Sa ai o mazare buna  ;)

:-bd Corect!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Mazarea,rar creste mai mult 50cm. Nu am auzit de sfori la mazare. Nu are sens. Mazarea se seamana in rinduri pereche (doua rinduri apropiate) si carare. Ea se sustine una pe alta si se ridica in sus.  Eu pun  doua astfel de perechi pe cam 6m lungime si imi ajunge. Cind se trece,las ultimile pastai sa se coaca si le string pentru saminta. Toate de deseurile vegetale,ramin pe loc si le bag inapoi in sol .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu m-am gandit ca exista si ceva varietate care se catara,eu nu-s chiar la zi cu toate legumele,  parintii mei au semanat in 2 ani dar era ca o tufa,  nu s-a catarat
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu am avut mazare care s-a catarat pe ramurile de corn colorat bagte printre randurile de mazare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

O singura data am avut o varietate ce a crescut putin mai inalta, dar nu am fost multumit de productie si nici de gust fiind cam amara. Insa era prost cataratoare. Se inalta undeva intre 60 cm si 80 cm, si doar cateva au mers ceva mai sus catre 1 m. Semintele le primisem asa ca nu stiu ce fel de soi a fost. Cel care mi le-a dat a laudat-o dar mie nu mi-a placut. Insa poate nu a mers bine la mine acelui soi.

Insa am citit ca ar fi si varietati cataratoare din care unele ar ajunge si pana la doi metri.

Aici

http://lopezislandkitchengardens.wordpress.com/2011/07/18/sugar-snap-peas/

ceva mazare dulce care pare a creste inalt. Un sistem de sustinere mai altfel. Nici asta nu prea pare a fi cataratoare dat fiind ca nu se vede agatata de pari.

Sistemul, pare "ca un fel de capra" de aceea de taiat lemne folosita in unele zone. Sigur mai inalta, cu distanta mai mare intre perechile de picioare  si facuta din letzuri.  Cu sfori legate care sa sustina plantele.
Pare intersant sistemul si pentru altele putand fi improvizat rapid si din pari.
Pare a avea si un fel de proptea pe post de contrafort, un picior inclinat dar care cade in interior printre plante, pentru rigidizarea sistemului.

Mazarea pare a fi productiva.

Pe pagina Wiki despre varietatile astea de mazare Snap pea (cred ca tarducerea corecta ar fi mazare pocnitoare) sau Sugar snap pea  (mazare pocnitoare dulce - sugar=zahar) zice ca ar fi si unele care merg catre doi metri dar mai comune ar fi varietaile ce merg pana la 1 - 1,3 m pentru usurinta culesului.

http://en.wikipedia.org/wiki/Snap_pea

Eu am cultivat si bob dar cum nu aveam "cerere pe piata interna"  :D am renuntat. Totusi mai multi ani mi-am semanat macar cateva fire. Asa de placerea mea.

Editare: In poza de deasupra titlului, de la prima adresa, se vede mai bine un sistem similar de sustinere, poate acelasi, dar din cate vad are trei perechi de picioare in V (cu varful in sus) deci sistemul se poate lungi usor pe orizonatala)
Poate fi facut usor numai din pari lungi ca cei de fasole. V se face din pari infipti in sol inclinat unul catre altul si legati cu sarma sus. Am practicat astfel de sisteme pentru ca sunt decorative si usor de modificat si adaptat. Dar sunt sisteme temporare, pentru anul in curs. Avantajul e ca la anul iti poti configura altfel gardina.
(Ideea mi-a venit pentru ca in primul an, vantul mi-a rupt frumusete de fasole pusa pe pari izolati, adica a rupt parul si mi-a culcat fasolea si ridicarea a fost dificila  ???  )

Apoi am avut si siteme  (demontabile) din tevi de juma de tzol si sfori.

penelopa

Quote from: claude on March 02, 2012, 08:26:10 PM
Imi pare rau, dar la glume nu renunt...simtul umorului, rasul, ne ajuta sa ne pastram mintile intregi...prin cate am trecut in viata daca mi-as fi pierdut simtul umorului as fi fost la balamuc demult.   ;) 
Claude,  cine se naste cu simtul umorului, nu si-l pierde toata viata! ;)
Acela care crede ca si l-a pierdut, de fapt, nu l-a avut niciodata  ;D
Sa stii ca, uneori, prefer sa desfac pastaile de mazare decat sa-i fac masaj sotuluii  =)) =))

claude

Pai nu prea esti practica, decat sa desfac mazare 3 ore mai bine il ametesc pe sot cu un sfert de ora de masaj si am scapat  ;;)  Na, ca acuma imi pica fisa ca nu stiu la ce masaj te refereai, poate vorbeai codificat sa nu te prinda cei pudici  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

... de orice fel  ;D
Deci, raman la mazare! ;) (dar nu la ala din C-ta =))).

gabriela jalba

N-am nimerit niciodata mazare cataratoare si zau ca nu regret. Urasc toti tutorii,sforile,... Daca ar fi dupa mine,as cata numai soiuri pitice.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Si eu am aceeasi dorinta, cat mai putine bete. :P
Anul trecut mazarea mea s-a catarat poe betele de corn rosu si galben, era foarte simpatic stratul, galben rosu, si urcatoarele verde crud.
Nu mai stiu cine mi-a recomandat sa fac bete din ce tai de la cornii colorati, scuze,dar a fost foarte buna ideea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Deci, am facut stratul de mazare, si am pregatit si betele colorate de corn pentru cand rasare, ca tot din cea urcatoare am pus.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai putem pune mazarea de acum ?nu se  pune odata cu fasolea adica dupa 1 mai ?
ia sa-mi ziceti si mie ce mai puneti acum in gradina in afara de ceapa salata patrunjel telina si ridichii ?nu de alta da am inceput sa fac curat in gradinoi si saptamina care vine ma apuc de insamintari sa stiu ce pun in brazda .. anul trecut am pus fasui asa devreme si nu  a rasarit .. am pus si morcovi si tot asa au rasarit tirziu chiar am pus morcovii de 2 ori .. cred totusi ca este f f frig noaptea

einsteinitza

Pe plicuri scrie luna a III-a. Am pus si fan deasupra, sa tina cald.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Da drumul la pus,ca tu ai vreme buna Geo!!! Eu intentionez saptamina viitoare sa intru folosind scinduri,pe gradina,sa bag mazarea,spanacul,si....tot ce-o mai fi. La mine unde s-a dus zapada e foarte moale pamintul ( sapatura de toamna ).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Am pus si spanac, si salata si mazare, si arpagic, si spanac salbatic si ridichi.
La spanac si salata am pus folie de protectie.
Acum e ordine, sa vedem ce minune iese! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mama,ce harnicuta esti!!! m-ai luat !!! Recolta multa !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ei da, stai sa vezi minunea, ce sa spun! Macar sa fac eu un sfert din legumele voastre si ma declar eroul zonei! :P :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, de ce ai pus folie peste salata?  ???  Ca sa rasara mai repede? Ca alfel salata nu are nevoie, nu pateste nimic, la mine in gradina rasare in fiecare an din semintele cazute in toamna, chiar si dupa aratura, care ajunge la suprafata germineaza

Si eu am fost harnica azi, am semanat salata, spanac, ridichi, ceapa rosie lunga de Firenze (cu speranta ca e varietatea aia dulce si buna), si un strat mic de morcovi pentru vara. Maine vreau sa pun arpagicul, am pregatit azi stratul, doar sa o infig in pamant  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Vreau si euuuuuuuu...da' cine-mi ia zapada din curte?

gabriela jalba

Vorba cuiva: daca platesti transportul,o primesc eu. La mine gradina are nevoie de apa.
Inseamna ca ai avut ceva zapada. La voi la Iasi timpul e cam cu doua saptamini inainte fata de la mine. Miine vin si eu in Iasi si ma astept sa vad ceva inverzit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Da, Claude, e o folie sa pastrez mai bine caldura noaptea, sa se miste mai repede. La mine noptile sunt inca reci, fara folie aveam de asteptat.
Dar, cu zilele astea cateva de soare, deja ceapa pusa din toamna are doi trei cm. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Glumesti...E cald de 2 zile, asa e, dar inverzit???