Mazarea

Started by gabriela jalba, February 20, 2008, 03:26:30 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

uite ca eu inca nu am pus in pamint,si pe bucatica aia unde aveam eu pusa in tomna,barbatul meu si-a pus un pom,si a "arat" pamintul!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mosu Tuti

Buna ziua. Sunt f. nou pe site si in agricultura, adica nu stiu nimic. Acum locuiesc in Bucovina la 900 m altitudine. Iarna sunt si -28 grade. La noi vara tine 5 luni. Sotia a cumparat din piata un plic de Mazare de gradina. Cred ca este tratata cu ceva caci boabele sunt rosii, tratate, import Italia. Pe 25 Mai le-am pus in pamant si astazi au cam 3-4 cm. Cum trebuie ingrijite si udate. Sper ca macar cateva boabe sa obtin. Trebiuesc protejate cu sticle de plastic sau sa le las asa.  Multumesc ptr. raspuns. Mosu Tuti.   

Fleurf

Asa e mazarea de la plic cu boabele tratate fiindca atlfel le-ar ataca gargaritele.
Mazarea se pune cat mai devreme posibil  ori ca a doua cultura, fiindca trebuie evitata perioada foarte calduroasa deoarece ea nu leaga pe calduri mari ci avorteaza florile. Ea este rezistenta la frig de aceea nu se protejeaza cu nimic nici macar primavara daramite acum. De udat trebuie udata bine fiindca ii place umiditatea, dar vei facea asta seara ori dimineata foarte devreme si sa speram ca la tine e mai racoare si vei obtine cateva pastai  ;).

adrianam

Am luat si eu din piata astazi un pachet cu mazare 200gr sa o seman in gradina.
Se numeste Dolce Provenza si in istructiuni scrie ca se seamana cand temperatura este de 1-2 gr in sol.
Din ce am citit pe aici, cred ca trebuie sa ma duc sa o seman.
Voi ati semanat-o?

penelopa

Eu n-am semanat mazarea niciodata mai devreme de 1 martie.
Pfiu, bine ca mi-ai adus amite ... am uitat sa-mi cumpar mazare. ;D

victoria222

Pentru cine doreste sa creasca mazare pitica, am aflat de un pont foarte bun. Atunci cand curatati pomii fructiferi, arbustii, sau alti copaci, pastrati crengile taiate cu tot cu ramificatiile de pe ele. Sunt foarte bune pe post de araci pentru mazare.  Si arata tare fain. Vazusem odata intr-o emisiune despre gradinarit cum cineva folosea ramurile de corn rosu, obtinute dupa taierea de iarna, pe post de suport pentru mazare. Dupa ce mazarea a crescut si s-a imbinat cu  crengutele rosii, stratul arata foarte decorativ. Eu astazi am taiat o mica padurice de visini crescuti din samburi langa gard in afara curtii. Si m-am ales cu foarte multi araci. pe cei mai mari si grosi ii tin pentru fasole, iar pe cei medii si mici -pentru mazare.
rzultatul va fi ceva in ganul asta: http://zoebakes.com/wp-content/uploads/2009/06/stefan-staking-peas02.jpg   numai ca aracii mei sunt ceva mai vigurosi si mai mari.

einsteinitza

Victoria, iti multumesc, azi am taiat cornii rosii si galbeni! Chiar ma uitam ce frumos araa ramurile si imi era mila sa le arunc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


penelopa

Eu nu ma bucur, ca-mi promisese si mie niste bete de-alea  :( .. la primavara  :) ... si primavara n-avenit!

myosotis

Pene, corni rosii iti aduc eu gata inradacinati ca am pus mai multi. Si bete, daca vrei, cand vin dupa visin.

penelopa

Merci, Myo, voiam sa fac si eu un gard din ala cu corni colorati. ;)

einsteinitza

Pene, daca se prind iti dau si tie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

Am semanat si eu mazarea saptamana trecuta. Acum astept sa apara primele plantute, ca a plouat, iar daca vine putina caldura, asa o sa creasca plantutele. In mai sper sa am mazare de la mine din gradina.

einsteinitza

Si eu am pus-o, si cea de pastaie si cea de boabe. Astea de obicei imi reusesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Un sistem interesant pentru mazare. Are un cadru si de cadru sunt atarnate sfori, care atarna cu niste pietre legate la capat. Mazarea se va prinde de ele, findca ea cauta sa se ridice singura.
http://www.permies.com/t/761/organic-sustainable-practices/Simple-trellis-green-beans
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, dar eu nu stiu cum sa fixez parii in pamant, ca la noi cand se pune cate-o vijelie, doar in beton cred ca ar rezista.

Maine poate reusesc sa seman si eu mazarea cumparata anul trecut. O mai fi buna sau trebuie sa cumpar alta?

einsteinitza

De obicei e buna doi ani.
Tu deja ai acces in gradina?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

grozava ideea cu sistemul de sustinere pentru mazare...desi eu nu stiu daca voi pune anul asta, detest operatiunea de scoatere a boabelor din pastaie, munca de om prost, care dureaza o vesnicie  ;D :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pai atunci pune mazare de pastaie, si scapi :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: claude on March 02, 2012, 04:35:16 PM
... munca de om prost, ....

Claude!!! Te condamn sa desfaci mazare non stop pana iti trec ideile astea  =)) Un om care munceste nu poate fi categorist ca prost.


Es sistemul e pentru fasole.
In cazul dat cel care l-a facut il destinase pentru fasole verde,  =))
Sigur daca nu o recoltezi timp fasolea nu mai e verde  +ham
Seamna cu unul din sistemele mele, doar ca al meu era mai perfectionat  :D

Mazarea nu e o cataratoare asa buna dar posibil sa mearga si pentru mazare.
E vorba de mazarea cataratoare care creste functie de soi pana la 1 m sau cam maxim doi metri dupa cum zic unii. Eu am avut numai din cea care crestea cam pana la 1 m.

Si mazarea, ca fasolea se poate imparti in doua varietati: pitica (ca fasolea oloaga) si cataratoare.

Mazarea se poate semana mult mai devreme decat fasolea. Cine poate semna acum e foarte bine. Mazarea e rezistenta la frig. Ii chiar prieste sa fie cat mai timpuriu semanata.
Fasolea se seamna mult mai tarziu.

Oricum Es mersi pentru adresa, par a avea idei foarte intersante pe acolo.  :D

claude

Quote from: Claudiu on March 02, 2012, 05:14:27 PM
Quote from: claude on March 02, 2012, 04:35:16 PM
... munca de om prost, ....

Claude!!! Te condamn sa desfaci mazare non stop pana iti trec ideile astea  =)) Un om care munceste nu poate fi categorist ca prost.

S-o crezi tu ca desfac  =))  Si vorbeam din punctul meu de vedere, altii pot sa se simta niste eroi desfacand mazare, dar eu n-am de gand s-o mai fac  :D  Fiecare cu pasarelele lui...ei, ca eu am un stol, asta-i alta treaba  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Quote from: claude on March 02, 2012, 05:26:07 PM
Quote from: Claudiu on March 02, 2012, 05:14:27 PM
Quote from: claude on March 02, 2012, 04:35:16 PM
... munca de om prost, ....

Claude!!! Te condamn sa desfaci mazare non stop pana iti trec ideile astea  =)) Un om care munceste nu poate fi categorist ca prost.

S-o crezi tu ca desfac  =))  Si vorbeam din punctul meu de vedere, altii pot sa se simta niste eroi desfacand mazare, dar eu n-am de gand s-o mai fac  :D  Fiecare cu pasarelele lui...ei, ca eu am un stol, asta-i alta treaba  ;)

Scuza-ma Claude. Poate n-am fost clar de aia nu inteleg raspunsul tau.

Ca sa fie limpede, punctul tau de vedere, te intreb direct  :)

Tu categorisesti drept prost un om care munceste ceva ce tie nu-ti place sa muncesti? Sau mai concret pe cel care desface mazare?


einsteinitza

Eu am gasit schema prin alt site, unde era vorba despre mazare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: Claudiu on March 02, 2012, 06:11:17 PM

Tu categorisesti drept prost un om care munceste ceva ce tie nu-ti place sa muncesti? Sau mai concret pe cel care desface mazare?


Nu, Claudiu, in nici un caz, am tot respectul pentru acel om. Nu desconsider nici o munca si nici pe cel care o face, oricare ar fi ea (munca). Eu doar glumeam pe tema faptului ca nu-mi place sa desfac mazare
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Claudiu

Quote from: claude on March 02, 2012, 07:03:05 PM
...
Nu, Claudiu, in nici un caz, am tot respectul pentru acel om. Nu desconsider nici o munca si nici pe cel care o face, oricare ar fi ea (munca). Eu doar glumeam pe tema faptului ca nu-mi place sa desfac mazare


:-bd

Totusi las-o mai moale cu glumele  :D