Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Quote from: Codruta on April 13, 2009, 11:04:51 AM
Stai mai intai sa iasa plantele si sa supravietuiasca si apoi iti spunem ce culori de vis sunt ;) :D

Eu m-am inarmat cu lupa de la goblen (n-am folosit-o niciodata, dar se poate sa fie acum momentul) si cu penseta!  :)

Codruta

Sa bei si-o tarie inainte, ca sa nu iti tremure mana :D :D :D Groaza mi-e de semintele mici.

Erwin

Inarmati-va si cu speranta si cu rabdare... ca e de asteptat pana o sa fie inflorite gloxiniile din seminte.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Marmoset

Quote from: Codruta on April 13, 2009, 11:08:07 AM
Sa bei si-o tarie inainte, ca sa nu iti tremure mana :D :D :D Groaza mi-e de semintele mici.

:D :D :D Corect! Oare sunt mai mici decat semintele de capsuni? Sau de mac?  :-[

Ella

Erwin, nu descuraja fetele, in 8 luni aveti flori  ;) , daca incalziti si luminati bine semintele, vorbesc serios.

Marmoset

Quote from: Ella on April 13, 2009, 11:22:29 AM
Erwin, nu descuraja fetele, in 8 luni aveti flori  ;) , daca incalziti si luminati bine semintele, vorbesc serios.

8 luni????:D

Ella

hai 6 :D :D :D
http://s58.photobucket.com/albums/g252/daniela2667/EXPERIMENTE/gloxinia/?start=20

http://s58.photobucket.com/albums/g252/daniela2667/EXPERIMENTE/gloxinia/?start=0

urmareste data de pe fiecare poza, sa stii ce te asteapta. ;)

(daca te uiti, in ac. album mai am niste seminte semanate, de pe la alte ciudatenii, asta fiindca am vazut ca te joci si tu cu seminte).

Marmoset

Quote from: Ella on April 13, 2009, 11:34:57 AM
hai 6 :D :D :D
http://s58.photobucket.com/albums/g252/daniela2667/EXPERIMENTE/gloxinia/?start=20

http://s58.photobucket.com/albums/g252/daniela2667/EXPERIMENTE/gloxinia/?start=0

urmareste data de pe fiecare poza, sa stii ce te asteapta. ;)

(daca te uiti, in ac. album mai am niste seminte semanate, de pe la alte ciudatenii, asta fiindca am vazut ca te joci si tu cu seminte).

Asa e! Dar ce frumoasa si satisfacatoare joaca mai este asta...!!!!  :D

Editez: m-am uitat la poze!  :o :o :o Intr-adevar, e fascinanta plantuta asta...La 2-3 perechi de frunze, deja face boboci! Iar florile... Orice comentariu e de prisos, felicitari pentru migala si pasiune!

Ella

Merci! imagineaza-ti ca eram la primul experiment, nimeni din casa nu le dadea vreo sansa. Le am si azi, sunt sanatoase si rezistente.

Marmoset

Quote from: Ella on April 13, 2009, 11:46:09 AM
Merci! imagineaza-ti ca eram la primul experiment, nimeni din casa nu le dadea vreo sansa. Le am si azi, sunt sanatoase si rezistente.

Sa-ti traiasca si sa fie infloricioase! Eu am prins curaj!  :) :-*

Ella

Ma bucur, bafta!
Astept, sa-mi arati floricele. ;)

Codruta

Ella, am vazut ca tu le-ai semanat in decembrie. Nu e prea tarziu de semanat acum?

Marmoset

Quote from: Ella on April 13, 2009, 11:51:08 AM
Ma bucur, bafta!
Astept, sa-mi arati floricele. ;)

Ehei, pana la floricele...  :D

Ella

Quote from: Codruta on April 13, 2009, 12:49:28 PM
Ella, am vazut ca tu le-ai semanat in decembrie. Nu e prea tarziu de semanat acum?

Nu, pe site, la furnizorul meu scrie ca, se pot semana si in mai (iunie) pt. a inflorii in decembrie.

Codruta

Impodobim bradul cu gloxinii ;D :D Cu globuri toata lumea o face.

Erwin

Quote from: Ella on April 13, 2009, 11:22:29 AM
Erwin, nu descuraja fetele, in 8 luni aveti flori  ;) , daca incalziti si luminati bine semintele, vorbesc serios.

Da, dureaza 8 luni. Am vazut ca la cei din Singapore, probabil datorita climatului, unii au gloxinii inflorite in 6 luni.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

ErRwin, please, help-me! Gloxiniile vor avea premiul I cu coronita anul asta. Am 6 si toate au boboci, una care sper sa infloreasca cat de curand, are mai multi boboci decat frunze.  Am numarat pana acum 18, au fost mai multi, dar unii au cazut ... Ce sa-i fac, sa mai rup din boboci ca sa o ajut ? Parca asa citisem undeva, ca daca sunt prea multi, nu are planta putere sa infloreasca ?

Erwin

Eu personal nu am rupt niciodata bobocii, dar singaporezii rup unii boboci mai ales la plantele tinere. Si da, de acord cu teoria ca o planta tanara nu are puterea sa sustina toti bobocii.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

A avut foarte multi, 25! Unii au cazut de la sine, pe altii i-am luat eu ca sa fac loc sa creasca ...

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

georgette


Codruta

Minunata Erwin. Tine-o tot asa!
Succes Georgtte cu surpriza!

gabi_gabriella

Frumoasa Erwin!!
Succes la boboci Georgette!
Am si eu una cu multi, multi boboci

georgette

Merci fetelor de incurajari..ce sa-i mai  zic lui Erwin?..prima data am incercat "lamele" pe gloxiniile lui..toata colectia..vreo cateva nopti am avut "cosmaruri" :D si el stie asta..

Marmoset