Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

martipan

A mea mirosea doar in anumite intervale orare,mai mult dimineata si seara  ;) ,si nu florile deschise de multe zile.
Cine stie,poate friedrich e mai speciala  ;D !

AngelEyes

Astazi mi-am luat pentru prima data in viata o Gloxinie.Imi puteti spune va rog la ce trebuie sa fiu atenta si ce conditii prefera ? :)

cara

lumina multa, filtrata. (fara soare direct)

substrat mentinut umed mereu, fara sa se usuce intre udari. nu se uda frunzele.

substrat cu drenaj bun (turba + perlit)


AngelEyes

Multumesc Cara !  :-*

vciupa

Am cumparat-o astazi

myky

zici ca-i trandafir!

vciupa

Si mie mi-a placut f mult!

martipan

E deosebita gloxinica,are ceva aparte !
La multe floricele de la ea !

vciupa

Va multumesc si sper sa ii mearga bine sa pot sa va dau si voua frunze de la ea.

lyana

Chiar frumoasa foc Nina , sa ai parte de multe flori de la ea!!! si nu numai.... :-*

martipan

 :o Ce rosu intens ,e superba Gabi !
Anul asta sa fi atenta si sa pui frunze la prins,din timp ;) !

Nicol Caloian

  :o Gabi, este superba (ca o declaratie de dragoste infocata!  ::) )

Erwin

Azi am "mirosit" si eu Kaiser Frierichu' si intr-adevar miroase.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Gabi, este Etoile de feu, suuuper  ::).
Poate s-o da pe brazda si la mine ca prima floare din bulb (oficial achizitionat din Metro) a iesit un fel de tigrina.

AngelEyes

Uau nu stiam ca gloxinia mea se numeste Kaiser Friedrich !!! Chiar miroase superb,mai ales seara  ;) Multumesc pentru identificare  :)

opiadc

                   :D :D :D :D
       Pe cand m-am intors azi de la Cluj era inflorita tigrina blue si kaiser -cred, cea mov cu alb pe margini! Sunt din comanda comuna, dar nu prea au boboci;si tot bolnave sunt!
     Eu tot ii dadeam in sus si-n jos ca mi-am luat tigrina mov, dar fata de tigrina asta blue care are petalele de un mov-indigo si doar mijlocul cu punctulete, a mea cea cumparata are toata palnia alba si pe ea punctulete mov in interior ! sunt foarte diferite;si mai am una de la oana inflorita, rosu cu alb;se pregatesc de inflorit si etoile feu si cea roz dubla;
    si apropo de putrezit frunzele, cele care le-am primit mai tarziu au putrezit toate;cele de la Shalymar, de exemplu, s-au topit :'(;si am mai avut cateva pierderi, tot cele duble s-au dus;nu stiu daca e vorba de perioada sau poate ca am udat prea tare substratul si am etanseizat prea tare 'mini-sera'; cele care le-am pus in urma cu o luna, ,3 saptamani sunt bine-mersi!

      Vciupa, te rog sa ma treci si pe mine pe lista de asteptare la gloxinia ceasta dubla ce ti-ai luat-o! Mersi anticipat! :-*

AngelEyes

Am pus si eu sambata o frunza in apa,pana acum se prezinta ok...mai tarziu voi vedea  :) Posibil sa fie prea cald acum si sa nu le priasca...cel mai bine se inmultesc toate plantele primavara (din experienta mea spun ).

Oana

Asa ceva ati mai vazut? Precizez ca ale mele gloxinii stau afara si indura tot felul.....

   

sicamin

Este superba Oana. Eu nu am avut noroc nici anul acesta cu gloxiniile. Cele din bulbi desi am luat 4 feluri au fost doar doua dar in final au inceput sa se usuce bobocii si la astea.

vciupa

Bulbii cumparati in comun au fost defectuosi.
Toti sunt cu probleme.

stefana

Macar are numai palnia cu punctulete (poza ta am vazut-o pe un PC la care rosul parea integral  :-[).
Floarea de la mine are si margine deschisa la culoare, cand trebuia sa fie toata rosie  8)

vciupa

Din care vrei Gabi?
Din toate?

Nicol Caloian

Petele albe sunt din coloratie sau de la intemperii?

Shalymar

Se deschide si Kaiser Wilhelm, e ca in poza si e parfumat si el!Yupiii , ce minunatii am , deseara va pun poze neaparat, ca nu imi mergea telul dar l-am facut! ;D

Erwin

Quote from: sicamin on June 10, 2008, 06:19:14 PM
Cele din bulbi desi am luat 4 feluri au fost doar doua dar in final au inceput sa se usuce bobocii si la astea.

Asa si la mine, cei care au iesit trebuiau sa fie prince albert si de fapt au fost kaiser wilhelm si s-au imbolnavit. Eu initial am crezut ca boala s-a luat de la begonii, dar daca si la voi a aparut inseamna ca boala o au in "sange".

Apoi de la Metro am luat niste tigrine. Am 2 iesite, dar care nu cresc deloc. Stau de 2 luni in 4 frunzute. NU stiu ce as mai putea sa le fac.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro