Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Frunza mea de gloxinica a facut doar mustati. S-o mai las in apa sa faca bulbi ,sau sa o pun in pamant?

Aricica

daca mustatile sunt dese si viguroase poti sa o pui in pamant... daca nu, poti sa o mai lasi in apa, nu pateste nimic, doar ca s-ar putea sa-ti infloreasca acolo, la fel ca a mea :)

cara

inca o intrebare despre gloxinii:
din frunzele inradacinate anul trecut au rasarit noile plante. dar dintr-un bulb au rasarit cate doua sau trei plantute. cum procedez, va rog? las una singura si le sacrific pe celelalte? le las sa creasca asa, cate vor si cum vor?

Aricica

Quote from: cara on April 12, 2007, 03:09:03 PM
inca o intrebare despre gloxinii:
din frunzele inradacinate anul trecut au rasarit noile plante. dar dintr-un bulb au rasarit cate doua sau trei plantute. cum procedez, va rog? las una singura si le sacrific pe celelalte? le las sa creasca asa, cate vor si cum vor?

Lasa-le asa cara, nu rupe nimic. E foarte bine ca au iesit 2 sau chiar 3 plantute. In mod normal bulbul de gloxinie are 2-3 muguri asa ca e firesc sa faca tot atatea plantute/tulpini florifere. Bucura-te ca vei avea mai multe flori decat ai fi avut de la o singura tulpinitza. :)

cara

aha! multumesc. ma gandeam ca daca las toate tulpinile n-o sa mai faca florile la fel de mari, de multe, sau mai stiu eu ce anemii ar fi putut-o lovi!  ;D

Aricica

Quote from: cara on April 12, 2007, 03:25:45 PM
aha! multumesc. ma gandeam ca daca las toate tulpinile n-o sa mai faca florile la fel de mari, de multe, sau mai stiu eu ce anemii ar fi putut-o lovi!  ;D
La gloxinii, marimea florilor depinde de soiul detinut (gloxi standard sau pitice), de conditiile de ingrijire (lumina din belsug ajuta la dezvoltarea bobocilor, dar nu soare direct pe frunze ca le arde, substrat bogat in substante nutritive etc.) si mai ales de marimea bulbului, deci de resursele de care dispune si din care isi va extrage hrana pentru a forma bobocii. Deci chiar daca floricele nu vor fi uriase precum cele ale suratelor de la florarii, nu trebuie sa te ingrijorezi. Fiind vorba de primul an de inflorire, deci de bulbi mai mici, e posibil ca si florile sa fie un pic mai mici... dar numarul tulpinilor nu influenteaza marimea florilor.

Aricica

n-am avut rabdare sa o astept sa se deschida de tot, asa ca iata cateva poze cu "printesa" mea :


[attachment deleted by admin]

myky

ce le dai sa manance de infloresc toate la tine, sa nu imi spui dragoste, ca ai mei cand m-au vazut ca le pup si vorbesc cu ele au zis ca "mai am putin si plimb sosonu' in parc",  asa ca ce le faci?

cara

dragutza, da' tu n-ai de gand s-o "impamantezi"? pana cand o lasi asa in apa?  ::)

Aricica

Quote from: myky on April 12, 2007, 04:07:18 PM
ce le dai sa manance de infloresc toate la tine, sa nu imi spui dragoste, ca ai mei cand m-au vazut ca le pup si vorbesc cu ele au zis ca "mai am putin si plimb sosonu' in parc",  asa ca ce le faci?
cata dreptate ai myky,  :), le hranesc cu dragoste :). Nici nu stii cate sacrificii fac pentru ele... renuntz la orice minutel liber doar ca sa le dragalesc si sa le verific, sa le intreb ce isi mai doresc si ce sa fac pentru ele sa fie vesele. :D... Sa nu radeti de mine, dar mi-s asa de dragi  :D

Aricica

Quote from: cara on April 12, 2007, 04:07:30 PM
dragutza, da' tu n-ai de gand s-o "impamantezi"? pana cand o lasi asa in apa?  ::)
N-o impamantez, cara, cel putin nu inca... Tu n-ai citit mai sus povestea printesei mele ?
acum ca tot infloreste o sa o las sa se mandreasca si ea cu noua ei "rochitza" :)...  si abia dupa aceea ii schimb locuinta cu un ghivecel mic.

cara

Quote from: Aricica on April 12, 2007, 04:13:35 PM
N-o impamantez, cara, cel putin nu inca... Tu n-ai citit mai sus povestea printesei mele ?
acum ca tot infloreste o sa o las sa se mandreasca si ea cu noua ei "rochitza" :)...  si abia dupa aceea ii schimb locuinta cu un ghivecel mic.

am citit, dar povestea nu zice nimic de traitul in pahar!  ;D
credeam ca i-ar place ceva mai gustos decat apa chioara!  :D :D :D

myky

am vazut ca folosesti granule "de pamant artificial" alea colorate, pune si pe ea  cateva

cara

Quote from: myky on April 12, 2007, 04:47:36 PM
am vazut ca folosesti granule "de pamant artificial" alea colorate, pune si pe ea  cateva

ha-ha-ha! nu sunt singura care te indeamna sa n-o tratezi ca pe un model de pe podiumul de la milano! i-ai dat apa plata acu' da-i si-o salata!  :D

Aricica

Quote from: cara on April 12, 2007, 04:49:48 PM
Quote from: myky on April 12, 2007, 04:47:36 PM
am vazut ca folosesti granule "de pamant artificial" alea colorate, pune si pe ea  cateva

ha-ha-ha! nu sunt singura care te indeamna sa n-o tratezi ca pe un model de pe podiumul de la milano! i-ai dat apa plata acu' da-i si-o salata!  :D

fetelor nu pun nimic pe ea... si nici in apa ei de baut  :D... ii place tare mult ambientul in care se dezvolta: este inconjurata de numeroase paharutze pline cu tot felul de lastari, cel mai mult ii place sa stea la taclale cu lastarii de fuchsie.  ;)  :D, ... bag seama ca ii prieste conversatia ;D

Aricica

dupa o noapte petrecuta pe pervaz, cu vedere la cer senin si stele lucitoare :), printzesica mea arata mai vesela ca nici-odata :


[attachment deleted by admin]

myky

baaaaai abea acum am vazut ce misto e vreau si eu o frunza

simona2

E o frumusete gloxinica ta . Pune si pt. mine la prins  (te rog ), ca tu esti mai norocoasa . :-*

Aricica

Quote from: myky on April 13, 2007, 03:05:04 PM
baaaaai abea acum am vazut ce misto e vreau si eu o frunza

s-a facut myky. ;) maine iti aduc si o frunza de printzesica :)

Aricica

Quote from: simona2 on April 13, 2007, 03:10:03 PM
E o frumusete gloxinica ta . Pune si pt. mine la prins  (te rog ), ca tu esti mai norocoasa . :-*
ok simona iti pun la prins  :)

simona2

Iti multumesc .
Si eu pot sa va pun frunze de violete la prins .

cara

aricica draga, io de plante de astea am nevoie: care cresc fara pamant, fara perlit, vermicilina, penicilina sau mai stiu io ce chestii de astea de care vorbiti voi si care ma prostreaza pe mine!
ma inscriu si io pe lisa de asteptare!  ;D ;D ;D
poate obtii niste soiuri care traiesc aspirand praful din casa, sau care zboara si prind muste!  :D

Aricica

gabriela si cara, s-a facut v-am trecut pe lista... si astept sa-i mai creasca frunzele printesei, ca azi i-am taiat una si a ramas cheluta. Pana luna viitoare eu zic ca o sa reusesc sa pun la prins din ea...

larisa

Am cumparat si eu un bulb cu mugurasi,l-am pus in ghiveci nu adinc ,mai la suprafata ghiveciului si am constatat dupa 2 saptamini ca s-au topit mugurii dar bulbul nu are nimic.Mai pot avea flori de la el sau imi pun pofta -n cui?

penelopa

Draga Larisa,  eu deja mi-am pus pofta"n cui cu 2 bulbi cu... vechime. I-am cumparat  anul trecut,  au inflorit altfel decat  promisesera,  au stat bine peste iarna iar acum,  dupa ce i-am transferat in pamant proaspat ... s-au topit!
Vazand ca nu iese nimic dupa o luna de transfer,  am trecut la verificare si...  nimic in 2 ghivece,  in celelate 2 ghivece bulbii sunt tari dar n-au colti. Noroc cu bulbisorii obtinuti din frunze care au  facut frunzulite.
Ce s-o fi intamplat oare? I-am udat prea mult?