Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

kerkyra

Daaaa? E drept ca imi aduc aminte ca ai spus ca imi poti trimite cativa rizomi de achimenes, de gloxi eu nu mai tin minte, dar nu-i suparare   :), poate iti pot oferi si eu cate ceva, discutam.

opiadc


                 Nu vreau nimic la schimb, am pus frunze la prins tocmai pt ca am avut multe solicitari si stiu ca e mai sigur un pui decat o frunza; depinde de perioada, e drept, primavara devreme si toamna se prind mai usor, peste vara toate se topesc.
                 Mi-am notat eu in agenda, ca memoria ma mai lasa si pe mine. :) 

doina

Am avut neplacuta surpriza sa gasesc bulbul  acestei frumuseti  putrezit :'( 
Toata iarna a stat in vegetatie iar acum 4-5 saptamani s-a topit planta , am crezut ca trebuia sa apara alta in curand dar n-a fost asa . S-ar putea sa fi gresit eu ca i-am mai pus cate putina apa saptamanal  :P
Am noroc cu o frunza pusa la inmultit in toamna-iarna ( nu mai stiu cand ) care este pe jumatate verde dar am vazut ca are un mic  bulb .

Erwin

Imi pare rau Doina. Sper ca o sa reziste frunza. In caz contrar rezolvam noi problema cumva.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ionela

Unde-s tigrinele?? Nu vaz tigrinele! (Ma duc sa-mi pun picaturi in ochi!)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Fleurf

Quote from: Ionela on March 19, 2010, 09:16:49 PM
Unde-s tigrinele?? Nu vaz tigrinele! (Ma duc sa-mi pun picaturi in ochi!)

Ai grija ce-ti doresti! Cand ne-o arata Erwin tigrinele lui din tari straine.... :o :o :o si emoticonul ala caruie ii curg balele  :D

Ionela

Fleur, ma risc, numai sa le arate!  :P
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Doina, la tine a putrezit bulbul la mine s-au evaporat 3 bulbi...nu stiu ce am facut cu ei in toamna ca nu-i gasesc nicaieri :(

Erwin

Am primit niste seminte de gloxinii. Ar trebui sa arate cam asa:







Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

Uau! Bafta la insamantare! Le ai pe categorii,sau e un mix?

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabiee

foarte frumoase sunt
bafta la semanat  :)

opiadc

Sper sa ni le arati si inflorite la tine.

Erwin

Mai este mult pana atunci.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Mult noroc ,Erwin ,dar incearca sa le plantezi dupa calendarul lunii

Erwin

Cum e cu calendarul lunii? Ca nu stiu.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

myosotis

Cand luna e in urcare pe cer, totul urca, creste. Cand e in coborare, totul descreste (semintele, plantele, inradacineaza mult mai usor). E legat de fazele lunii.

Erwin

Trebuie sa caut mai multe informatii despre fazele lunii. N-am experiementat pana acum.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta


kerkyra

Ce parere aveti, unde a gasit de cuviinta sa creasca dumneaei? Este prinsa din frunza, frunza s-a rupt, tija a ramas si puiul e "la inaltime"   :)

Codruta

Asta ca sa vedem ca si "orfanii" se  descurca :D

Erwin

kerkyra, te superi daca iti dau niste sfaturi?  ;D

Trebuie sa-i schimbi pamantul. Nu pare un pamant usor, nou, proaspat.
Poti folosi oricare din variantele:
-florasol
-florimo universal
-florimo tip A

Le poti combina, poti adauga putin perlit.

Daca bine am vazut acolo in ghiveci ai avut 3 frunze la inradacinat. Una din ele vad ca a dat lastari. Cand le schimbi pamantul pune-le in ghivecele mai mici pe fiecare. Am citit ca gloxiniilor le place sa fie transplantate cu conditia sa li se schimbe ghiveciul cu unul putin mai mare.

Codita aceea care s-a rupt e ok. Avand in vedere ca are lastari e posibil sa nu mai faca bulb. Dar nu e nimic. O lasi asa pana ajung lastarii la 5-7 cm si apoi ii tai si ii inradacinezi. Succes!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

kerkyra

Nici vorba sa ma supar de sfaturi, mai ales de la cineva care are niste gloxinii...   :)
O sa incerc sa schimb pamantul, este din toamna, de cand am pus frunzele la prins (nu mai stiu cate au fost acolo). Mi-e teama sa nu dauneze lastarilor micuti, am zis sa nu-i deranjez acum, cand s-au pus pe treaba. Perlit nu am, de obicei folosesc pamant universal de flori Florisol, poate sa-l amestec cu putin pamant de cactusi?

Erwin

Nu stiu cum e pamantul pentru cactusi. Banuiesc doar ca e cu mult nisip.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro