Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Vreau sa cumpar score si bravo pentru basicare si sa dau alternativ. Anul trecut am dat cu score si a rezolvat problema (in acel moment). Basicarea oricum apare in urma unor conditii specifice de temperatura/umiditate.
Eu socul il am de putin timp, anul trecut nu a avut niciun animalut scarbos pe el. Anul asta infloreste si ma gandeam ca poate din cauza asta au si aparut.

claude

Anastassia, fa un macerat de urzici pentru scarboseniile negre, in felul asta nu bagi chimicale in soc si poti folosi florile sa faci socata  ;)

Eu ma descurc foarte bine cu afidele, si verzi si negre, cu maceratul de urzici, anul trecut toti trandafirii de dulceata erau plini de afide pe boboci si mai aveau vreo saptamana pana sa infloreasca, clar nu aveam cum sa dau insecticid de sinteza, i-am imbaiat cu urziceala si in 2 zile era curatenie totala  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

 De care urzici? Urzica moarta? Ca de aia vie nici nu am vazut de ani de zile.

einsteinitza

Cum adică, la voi acolo sunt urzici, pe marginea drumului, pe vale, in grădina? Sa nu zici ca iți pun la sticla si iti trimit! Eu oricum am ținut o jumătate de butoi la beci si am udat la flori cu ea, si am senzația ca cea mai veche e si mai eficace la creștere. In primăvara am pus de doua ori la răsaduri si parca erau rachete, asa au crescut după asta, deși era frig si întunecat!
Dar poate găsești pe drum spre casa, nu pot sa cred ca nu ai mai vazut urzici!
Pun la sticla daca vrei! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Pe mine ma intrebi Es? Ca eu am doar din aia moarta. Din aia se face maceratul?

einsteinitza

Pe tine! Cum, si nu ai pe acolo prin sat nicăieri niste urzica normala, pișcătoare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

In curtea mea nu exista, iar in restul satului nici nu sunt balarii ca le rontaie animalele. Pe imasul animalelor e iarba atat de scurta de zici ca a ras-o cineva. Or fi prin padure sau cine stie pe unde, insa eu nu am vazut...

Penelopa

Lipsa de urzica "piscatoare" am dus si eu o vreme. Spunea, odata, cineva, pe forum, ca nu stiu ce element lipseste din sol, de aceea nu cresc urzici in curtea mea. Nici pelinul n-a ajuns de buna voie  ;D, am adus eu cateva rasaduri de la un coleg, care are casa si gradina la vreo 200 m de mine.
La un moment dat au aparut si cateva urzici, pe care le-am lasat sa se inmulteasca. Acum, pot sa spun ca am si ceva  urzici vii prin gradina.

Cu rostopasca am procedat la fel ca si cu pelinul. Am adus 2 plantute de la o colega (tot din sat) si acum am rostopasca peste tot unde este umbra. :(

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am nevoie de puțin ajutor. Pe panta de la cascada lacului si pe câteva zone de mal am bolovani si pietriș si foarte puțin pământ. Îmi trebuie ceva recomandări de plante cu flori, deci ceva perene de stancarie sau anuale care se însămânțeze singure in fiecare an,. Ideea e sa facă coborâse de flori, sa reziste  la lipsa mare de sol de acolo si daca se poate, sa se si întindă singure prin găuri si crevase. Exclus tufe gen euonymusul sau asa ceva, zona e deja populata cu ele si vreau sa bag culoare de floricele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

Cerastium arvense si Sedum cresc excelent pe zonele aride sau cu pietris, nu sunt pretentioase si se intind repede, acoperind totul.  Si frunzisul lor e frumos, in perioadele cand nu sunt inflorite.






gabi_gabriella

Cu flori de piatra nu ai incercat?
Si mai este o planta care face floricele albe primavara, si apoi se intinde. Nu stiu cum o cheama, dar o sa-i fac poza poate o stie cineva si daca vrei pot sa iti trimit
Cred ca e tot un soi de cerastium, dar are frunzulitele verzi si nu asa grase ca cel din poza Rodicai
In  poza se vad amandoua

antonia

incearca si cu cateva fire de vinca, este ca o pata de culoare vesnic verde. Nu are nevoie de mult pamant, iar umiditatea din zona lacului e va ajuta mult.

einsteinitza

Multumesc, aveți cumva si sursa, de pe unde sa le colectez.... parca era un magazin Plant magazin sau ceva cu o varietate mai mar,e mai știți cum se numea?
Antonia, Vinca am in alta zona, îmi place si mie planta. Totuși acolo nu e umezeala fiindca lacul e artificial si cu folie. Deci e uscăciunea între bolovani, vor trebui sa se bazeze doar pe ploi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Da la Plant-shop gasesti tot felul de plante si sunt foarte seriosi http://plant-shop.ro/35-de-stancarie?id_category=35&n=50&p=7
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Penelopa

Quote from: einsteinitza on May 19, 2015, 03:16:01 PM
Ce faci cu pelinul?
Fac o infuzie in care balacesc pisicutele, ca sa le scap, in mod naturist D, de purici.

einsteinitza

Cum o faci, îmi spui te rog exact reteta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa

Reteta o fac "din ochi".  ;D Într-o oală mare de 12 l pun la fiert 10 l apa si cand dă în clocot adaug un pumn de frunze+tulpini de pelin. Las la infuzat vreo 15 minute, apoi strecor și când
e doar călduță, o torn în lighean și scufund pisicuța, lăsându-i doar capul afară. O ud cu grijă și pe cap, fără să-i dau în ochi, și-o țin în zeama de pelin până văd că plutesc puricii la suprafață (probabil, se înneacă  ;D). Când se plictisește pisicuța, o scot și o șterg ușor, făfă să insit prea tare. Se recomandă ca vara, pe căldură, să lăsăm pisicuțele să-și usuce blana, natural, fără ștergere. Când blana este uscată, îi mai pun pe ceafă și o picătură de frontline sau parakil. Apoi, jumătate de an nu mai am treabă cu puricii pisicilor.

Mie îmi place pelinul și ca plantă aromată  ;D.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

E superba, dar poti sa faci poza, te rog , la flori , ca eu n-am vazut niciodata flori de salcie  ;;)
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

einsteinitza

Am pus ghilimele pentru ca nu sunt flori! De fapt, creșterile noi sunt orz marginile cu alb, si dau senzația ca totul e in floare. Am sa fac mâine o poza de detaliu!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am cautat o fotografie cu florile acestei plante. Este adevarat, sunt putin spectaculoase, trec neobservate. Sunt niste mici mici matisori. Am marit fotografia foarte mult, de aceea nu e asa de clar.

popgeo

Arata superb salcia aia....

Penelopa

Salcia mea japoneza a murit in iarna care a trecut! :( Ce-i drept, in nodul de altoire am vazut multe gauri facute, probabil, de viermele sarma. Dar, am luat-o de la capat cu o salcie mai mica, nealtoita (butas in ghiveci de la BricoStore. Sper sa fie mai rezistenta!

einsteinitza

Si eu am avut vierme din ăla! Noroc ca am observat, de fapt cineva venit in vizita mi- a atras atenția. Inseamna ca sunt predispuse la asta.
Vrei sa o faci tufa sau tot pe picior? Avea Gabi- Gabriela parca o tufa, arată foarte bine si asa! Gabi, ce mai face a ta?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro