Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin


myosotis

Es, la amenajarea lacului ai lucrat cu firma pe site-ul careia este filmuletul?

einsteinitza

Da.De fapt eu trei ani de zile am strans carti de specialitate,am cautat pe net.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Orlovszki

Sarutmana Dna Es.
Mai asteptati un pic si va aduc eu personal plante. Am facut comanda pt Dumneavoastra prin Gardener si primesc in curand mai multe feluri.
PS. Iazul Dvs va arata splendid. Doar sa treaca peste socul de primavara.  Saptamana viitoare dam drumul la filtre. Orlo.

Orlovszki

Quote from: Schnuppe on March 02, 2008, 09:27:57 PM
Ceratophyllum ? Ar trebui sa se gaseasca si prin baltile de linga Bucuresti . Intreaba si tu pe la un magazin de acvaristica , dar uita-te pe Google mai intii , sa vezi cum arata . Are tulpina casanta , se rupe destul de usor si de aici probleme , " fuge " prin lac :) . N-ar trebui sa fie o problema procurarea lui . Ce nu inteleg eu e de ce li se spune oxigenatori , de parca ar elimina masiv  oxigen in apa ...mi se pare exagerat . Cresc ca nebunele si concureaza cu algele pentru azot , asta inteleg .  Daca vrei oxigenare faci o cascada mai serioasa si o sa ai oxigen de nu mai creste nici alga in ea .
Ceratophyllum este o planta super buna. Intr-adevar este foarte agresiva, dar recoltarea surplusului din apa nu este o problema prea mare. Intr-adevar migreaza, dar daca exista un circuit generat de o pompa, atunci va avea tendinta de a se trage intr-o zona. Pe langa asta functioneaza ca un fel de barometru al calitatii apei. Daca ceratophyllum nu se simte bine in apa, atunci exista probleme serioase de calitate.
Oxigenarea este importanta atat prin cascade cat si cu plante. Plantele nu fac fotosinteza fara lumina iar o cascada poate dizolva oxigen in apa.  In timpul caldurilor mai mari, alta este problema. Apa are o capacitate de a incorpora oxigenul pana la o anumita limita de saturatie. De ex. la 7 grade cantitatea de oxigen dizolvat este dublul fata de cantitatea de oxigen dizolvat intr-o apa de 26 grade. Plantele, in schimb, pot dizolva in apa mai mult oxigen decat fizic ar fi posibil.
Va amintiti mortalitatea pestilor pe litoral atunci cand apa marii a fost mai calda decat 26 grade. Nici valurile nu au putut suplini lipsa de oxigen.
Nici cea mai mare cascada nu va scapa de azot. Oxigeneaza si expune apa la razele UV solare dar compusii de azot tot in apa raman.
Deci, si prin urmare, mai bine cu ceratophyllum decat fara. (si consuma mai putin curent, nui asa?)

Schnuppe

Deci pina la urma sfatul meu cu Ceratophyllum a fost bun  :) . Cu cascada pe post de " oxigenator " glumeam , dar as dori sa va intreb ceva : pentru ce avem nevoie de atita oxigen dizolvat daca lacul nu contine pesti ci numai plante ? Stiam ca plantele au nevoie ziua pentru fotosinteza de CO2 iar noaptea elimina O2 in apa . De fapt care este rolul " oxigenatorilor " ? Sint importanti pentru cantitatea mare de oxigen pe care o dizlova in apa sau sint importanti pentru apetitul mare pentru nitrati in concurenta cu algele ? 
Altfel vreau sa spun ca abia am primit materialele pentru iaz de la Lacor iar saptamina viitoare sper sa incep lucrarile la iaz . Mai am o comanda de plante acvatice si altele la Gardener si nu mai am rabdare pina incep livrarile .  :)

Schnuppe

Pai daca va contine si pesti si o sa se zbenguie lumea in el ca in filmulet va trebui sa faci o programare pentru pesti la psiholog .

Sa te vad atunci cum duci bietii carasi la doctor pe canapea ... :D

einsteinitza

Stai linistit,au estul loc in portiunea delimitata de cea de inot,acolo unde stau cuminti si plantele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Snupe, dar  nu primesti si pesti la tine, la cabinet?

costieanuconstantin

undeva ,parca prin golful persic sunt niste pesti sanitari speciali pt. piscine care curata omul  ::) ::) ::)

Orlovszki

Nu vorbiti de Piranha? Si ele curata f bine, pana la os!
bai da vei. Am avut in iazul nostru un ghibiceps sau Plecostomus, mare de tot, care curata acvariile de obicei. A facut bec si luna in iaz. Nu era fir de matasea broastei pe pietre. Problema e ca nu rezista peste iarna. Am dat pt el un milion dar si-a meritat toti banii. Cel putin a iesit mult mai ieftin ca toate solutiile miraculoase. Si vorbesc impotriva mea pt ca si eu le import si le distribui.

cara

Quote from: Orlovszki on March 07, 2008, 01:29:09 PM
A facut bec si luna in iaz.

un peste/animal care sa fac asta prin casa, nu ai de vanzare?
ca menajerei mele i s-o urcat la cap!  >:(

P.S.
;D ma chiniue intrebarea ce ti-am pus-o aici:

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,4.435.html

cara

Quote from: penelopa on March 24, 2008, 10:35:20 AM
Cara, fii buna si mu-ta  mesajele despre iaz din "Gradina lui Es " la... topicul facut de noi  ... Havuz - iaz (ceva de genul asta   ???).
Informatiile sunt interesante si e bine sa avem  topic separat.

Schnuppe, te rog, da mai multe informatii (daca se poate, pe etape) cum ai construit iazul tau. Imi doresc si eu unul la fel de micut si nu prea stiu cum sa incep.
Iazul meu va fi un pretext pentru un podet chinezesc si pentru plantute de apa pe.... mal. Nu vreau pesti.
As vrea sa fie pavat fundul iazului cu pietre  pari si nu stiu daca mai trebuie sau nu folie.

gata, am mutat discutiile (o parte dintre ele) la iazuri.  ;D

myky

nici nu vreau sa ma gandesc ce simti cand stai in bucuresti si lasi Raiul asta acolo

einsteinitza

Simt exact ce banuiesti,la Bucuresti ma simt intr-o cutie,cutia de serviciu,asa ii spunem noi.La Slanic nu obosesc,nu ma simt parca am mutat muntii,ma odihnesc ca lumea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

miha

Quote from: einsteinitza on June 10, 2008, 02:42:52 PM
Au inceput si o parte din trandafirii mei sa se produca,cam timid dar e un inceput :)

http://good-times.webshots.com/album/563746254wxcHVm?vhost=good-times&start=0
Daca si asta e un inceput timid... ;D
Superbi... :) de fapt stiam cam la ce sa ma astept...oricum Eden Rose e deosebit...

einsteinitza

Da,de tine,dar oricum nu scapi la toamna ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Corina, mor si invii uitadu-ma la trandafirii tai! Sunt superbi si cred ca e un parfum.....  ::)

einsteinitza

Da,e un parfuum,foarte multi sunt parfumati,dar de abia a inceput,mai sunt multi neinfloriti,majoritatea teahibrizilor. Dar poarta e deschisa,..... ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Felicitari Es! Un adevarat paradis al trandafirilor.

turturica

Es, superbi trandafirii tai !

care dintre ei sunt de parc, sau acoperitori? parca am zarit doi, dar cred ca ai mai multi; as vrea sa stiu cum ii cheama !

costieanuconstantin

nu ma lasa sa le vad,imi pune nustiu ce pop

sicamin

ES ,super arata lacul tau!!!! Ai muncit mult dar a iesit bine. Felicitari !

gabi_gabriella

Felicitari !! S-a schimbat enorm de anul trecut . E asa frumos si zici ca e acolo de cand lumea

Nicol Caloian

Sa speram ca nu va fi frig si poate s-or indura sa tina concertul!  :D
Corin, e splendid!