Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

adrianam

Eu am vazut in urma cu vre-o doi ani, o expozitie de astfel de lucrari- de fapt erau copii ale unor tablouri moderne dar cunoscute, ulei pe panza.
Expozitia era in holul unui Carrefour, dar nu mai stiu in care din ele. Nu stiu daca mai este acolo sau nu.

penelopa

Quote from: Rux on January 09, 2011, 08:42:55 AM
............
Iar pisica, Pene ,este destul de educata ca sa stie locul acela unde trebuie sa faca ...  :D Asta pentru ca tot ce tine de Es este serios ,educat ,gandit si de respectat ...
Ei, as, eu am vazut si barbati seriosi si educati care fac pipi pe unde-i apuca. :(

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Atunci sa ma laud ca 2 dintre blanoasele mele de curte ,aduse la Bucuresti sa fie tratate de viroza pisiceasca,au invatat instant locul unde se fac nevoile?
Eram destul de suparata ca ma gandeam ca o sa faca in casa
Puiutele insa au inteles ca se face la baie si acolo fac,intr-un coltisor la sifon si ar fi in stare sa se bage si in sifoon
Uite pe zi ce trece ma minunez si sunt tot mai admirativa in legatura cu minunile astea mici ,numite pisici(blanoase)
Aproape ca se poate intelege de ce barbatii nu se omoara dupa pisici..........nu-s la fel de educati si destepti ca ele  ;D >:D

Mihai

Es,cum mai este la tine in gradina in perioada asta?
Ce arbori/arbusti ies in evidenta?

Mihai

Interesanta imagine.Imi place.In cativa ani vor ajunge ai ai mei la dimensiunile celor din poza :D

Claudiu

Quote from: einsteinitza on January 18, 2011, 08:16:58 PM
Aia nu e albinuta, e ceva mai frumos cu aripile curcubeu, dar nu stiu cum se cheama.

Corect



Un premiu pentru silinta in a observa insectele


einsteinitza

Mmm, ce frumos, oare mai rabdam daca faci asa dezmat de flori?Crezi ca mai rezistam iernii asteia aiurite?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Quote from: einsteinitza on January 09, 2011, 09:08:46 AM
Ma bucur Rux ca-ti place,  +hug
Apropo de tablouri, caut de ceva un studio foto care sa transforme o poza in tablou, adica sa fie pe panza si ca si cum ar fi in ulei.Stie cineva?


Am facut 3 tablouri la ei pe panza canvas si au iesit frumos, mai depinde si de calitaea pozei si finisajul pe care il alegi: mat sau lucios.

http://www.tablouri-digitale.ro/

einsteinitza

Asta e, multumesc.Da, perfect.super. Am sa vad cum se poate prelucra poza si voi face asta.Am sa va arat rezultatele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Es vad ca esti preocupat de efecte vizuale.  :D

In unele cazuri starturile inaltate si cu bordura din lemn arata foarte bine.
Daca pe carari se pune scoarta dau un aspect de ordine in gradina air cu plante bine alese poti crea o imagine bogata. Inaltimea plantelor o alegi astfel incat sa ai un tablou de ansamblu din punctul principal de vedere sau daca vrei sa creezi surprize vizuale unuia care se plimba atunci pui plante inalte si mai in fata astfel incat cel ce se plimba sa nu descopere totul dintr-o privire.





Eu fiind mai ecologic as lasa cararile inierbate dar nu pot contesta aspectul vizual al scoartei sau chipsurilor, mai ales proaspete, de lemn.

Straturile astea se pot face si lungi, dreptunghiulare bune pentru legume. Dau de asemnea impresia de ordine si un confort vizual asa cum arata o casa curata.

In unele zone straturile astea au si un rol special.
Nu stiu la noi cum si cat ar rezista lemnul. Pozele sunt facute intr-o zona semiarida dar gradina se iriga zilnic cu furtunuri cu irigatie prin picurare.

Sunt si posibilitati de imbinare mai estetica a scandurilor. Adica sa nu fie vizibil coltarul ca in pozele mele.

Am vazut astfel de borduri decorative facute si din grinzi sau chiar din trunchiuri de copac (nu prea groase).

Uneori raman bucati de sacanduri, grinzi de la lucrari la casa. Desi e bien sa ai intotdeauna o rezerva pe lnaga casa cand sunt prea multe si nu ai cum le depozita le poti valorifica si in felul asta. Rezista o vreme. (Scandurile sa nu fie imbibate cu uleiuri sau incarcate cu resturi de beton, mortar. Astea strica pamantul).


einsteinitza

Sunt foarte decoarative, dar mereu m-am intrebat care e rolul straturilor inaltate. Le vezi in Anglia prin gradini.Poate sa fie din cauza ploilor in exces, confera o drenare mai puternica? Eu nu reusesc sa inteleg logica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Gradina arata super acum, si afara nu e frig deloc.
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Deci le-a facut bloc. Secretul e sa le lasi mancare. Eu nu am batut nucul, si acum sunt fericite acolo, toata ziua vin si culeg ciufi din aia, si ciripesc intr-o veselie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Frumoasa zi, frumoasa iarna la Slanic. In ultima poza cu pasarele, daca te uiti in ansamblu, parca e un elefant :D

Claudiu

Da roul straturilor inaltate poate fi de drenaj, uneori se incalzesc mai bine sau in cazul in care trebuie sa inlocuiesti sau sa pui sol e mai simplu. Solul unde sunt facute pozele e un sol desertic ce consta dintr-un paf fin rosiatic extrem de compactat. Nu gasesti o piatra in el. In mod obisnuit nu-l poti sapa manual. Eu am facut niste incercari si in final a trebuit sa-l imbib bine cu apa. Atunci poti baga cazmaua in el ca in telemea. Necazul e ca asa ud nu-l poti marunti si raman bulgari mari. In fine pana la urma am reusit. Dar pentru o portiune mica - vreo 6 mp am muncit cam mult. Vreo trei zile, ca sa o aduc cat de cat la textura. Am adaugat pamant cuparat si nisip grosier. Pamant cu resturi mici de lemn, cipsuri - sunt bune pentru a mentine umididatea soarele fiind foarte puternic iar zona arida si apa scumpa. in
Se vind la saci cu pamant de gardina,  la un pret asa de bun incat te intrebi daca nu era mai ieftin sa cumperi ceapa si rosiile si scapai si de munca :P Glumesc dar poti iesi destul de scump daca iti trebuie mult. Cred ca in timp prin imbunatairi, adausuri de compost si nisip grosier vei obtine o gradina. Altfel  greu. Cred sau mai bine zis sunt sigur ca nu a mai fost sapat niciodata solul acolo unde am incercat eu sa fac o minigradina. Dar am zis ca nu spun mai mult. Comparativ cu gradinile noastre m-as face de ras. Totusi solul asta e bun la unele. In zona prin irigare se cultiva mult bumbac. Sunt si altele care merg.

In plus rolul care l-am mai mentionat: Straturi inaltate si cu borduri sunt de efect.

einsteinitza

Ma gandesc ca vara s-ar usca prea repede un astfel de strat.Dar primavara ai putea umbla mai repede la semanat. Hmm. ma gandesc. ??? ???
E oribila chestia cu solul la tine. Si eu care ma plangeam de gradinile mele, acum simt un aer de fericire :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Vai, Einsteinitza, cat de fumos este la tine!... ce inseamna sa ai un ochi de apa in gradina.... Imi place foarte mult gradina ta, se vede in ea multa atentie pentru detaliu si multe combinatii cu bun gust. Spune-mi te rog cati ani are gradina ta? Am vazut ca ai copaci marisori, iar unii chiar batrani. Deja ai o structura solida a gradinii. Felicitarile si aprecierele mele sincere!

einsteinitza

Multumesc, Victoria. Sa stii ca ai dreptate. De cand cu lacl, fata casei s-a mutat in partea cu lacul.Am schimbat chia si terasa, toti voiau la lac.
Gradina mea are 9 ani. Doar cativa din pomii batrani au ramas, dar ii iubesc mult. Mai am ceva de lucru dar incepe sa prinda contur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

       Deci si aici au avut loc firestile mutari,permutari! Recunosc,rezultatul e la mare inaltime si inteleg siguranta tonului ,cand iti expui parerea! In spatele  acesteia este suprafata si activitate,cat cuprinde! Toate cuvintele de lauda pentru ceea ce ai obtinut!

gabriela jalba

Daca Corina va avea timp si va va invita la ea,sa mergeti ca aveti ce vedea si ce invata.  +rsp
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Multumesc, ma bucur ca va place, mai e de lucru destul insa.
Multumesc si tie Gabi, pentru cuvintele frumoase, pe tine ma bazez sa imi iasa si gradinita de legume.Sunt cu atentia sporita. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Es ,asa cum te cunosc deja ,o sa izbindesti.

Eu am avut de luat o hotare grea anul trecut ,in legatura cu gradinita mea de legume. Am renuntat ... palaria aia era cam mare .ti-am mai spus.
Dar caut alte solutii ... ca anul trecut tare bune au fost  gogonelele  mele in butoi ...

einsteinitza

Deocamdata vreau doar sa suplimentez putin la legumele cu care nu ma inteleg.Adica varza, salata, ridichi si, in unii ani, castraveti.Nu cultiv vinete, ardei si alte sensibile, ca aici nu stiu daca merge.Cand ma voi stabili aici, e alta mancare de peste.Atunci, toata ziua la gradina.! ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Musafirul meu de dimineata
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro