Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 :-bdSfarsitul asta de an ne-am caznit sa facem un teren de curling pe lac, pe langa cel de hockey.
Asa ca ne-am apucat de desenta, curatat gheata sa iasa oglinda, si, mai ales, de turnat bilele. A iesit foarte simpatic. ;D



Munca la matura



Bineinteles, vinul fiert tinut cald....in supiera =))

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ati avut ceva de munca  +hypno   Eu cred ca as fi stat mai mult pe langa...supiera  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Waw! Voi ati facut terenul si ati turnat si bilele?  +hypno +hypno +hypno

popgeo

Hehe... interesant... si din ce ati turnat bilele ?

Se merita sa le turnati voi fatza de cumparat ?

einsteinitza

 ;D >:(
Claude,  am cam stat langa supiera, de aceea a fost necesara, sa fie o cantitate mare! =)) e drept ca tenta si caldura sobei, dupa un timp de pictat la gheata!
Anas, gheata era facuta, lacul ingheata beton insa noi ii mai dam o fata ca sa putem si patina, punem furtunul pe el cu jet fin si pana dimineata se face oglinda.
Problema cea mare a fost insa alegerea colorantilor fiindca deasupra lor au un alt strat de gheata, sa nu taiem desenul cu patinele, deci la dezghet totul ajunge in lac. Asa ca galbenul e pasta de curry, rosul e pasta de bulion cu sumac, iar albastru e albastru de metil =)) astea nu vor afecta echilibrul lacului la primavara.
Geo, cea mai ieftina bila, secondhand, este de la2000 euro!
Noi am folosit doua castroane de inox, un furtun de cauciuc pe margine, acoperit cu scotch, un trafalet ieftin de buret drept maner si un sac de ciment cu intarire rapida pentru umplere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


gabriela jalba

Es de la.................................... Einstein-tanitza !!!!! Bine te-au mai botezat copii  +rsp Felicitari !!!!
Vreau si eu portocal in zapada,  +hug +hug +hug
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Primesti seminte daca vrei,bine ca ai spus, ca am la uscat.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Si eu doresc,sper ca nu m-ai uitat,am scris mai demult ca vreau,ai putea trimite acum sau in plicul pentru banca de seminte ,cred ca e mai profitabil asa,luni pun plicul l pentru banca de seminte,la posta

einsteinitza

Stiu, esti si tu, si CLaude, insa am evitat sa trimit de sarbatori. Am trimis un plic la BUnicutz si nu cred ca a ajuns, mi-au trimis si altii mie si nimc, nu era o perioada buna. Acum voi puteaune semintele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Multumesc dar cred ca e mai convenabil sa pui in plicul de la banca de seminte,ca sa nu  coste prea mult


flordel

Uite, eu de abia acum mi-am dat seama de forma reala a bazinului tau, e un adevarat swimming pond, ingust si lung, imi place ca poti inota OK acolo! ;D

einsteinitza

Pai asta a fost cerinta unora, mie sa nu imi faci un baltoc, sa pot sa fac bazine in el! Nu e chiar asa ingust, partea de inot are 6 m latime. E drept, comparativ cu lungimea pare ingust rau! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

O planta care imi sta pe creier!
http://www.thelovelyplants.com/easy-to-grow-foliage-plant-kochia-scoparia-summer-cypress/ din cate stiu se gaseste si prin unele sate ardelene.,cred.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

cred ca-l stiu ,dar e invaziv ...nu mai scapi de el ....

parca vara e verde si toamna isi schimba culoarea .

einsteinitza

Da, asa cred, sunt prin satele dinspre Tg Mures si pe langa CLuj in fata caselor, pe drum. Cred insa ca la noi este anual, dar arata bine asa, mai mult , nu cate unul, macar in grupuri de 3-5 buc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Are Claude. I-am zis ca vreau si eu cind i-o iesi in primavara. Am vazut in tot ardealul si tare mi-a mai placut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Da, am eu o plantatie intreaga aveam in primavara, am smuls la ele de aproape am umplut lada de compost  :D  Si tot au ramas o gramada, pe care a trebuit sa le smulg in toamna  :D am avut unele inalte de 1,5 m  ;)

Ce nu stiu este daca se preteaza la trimis rasad prin posta...poate doar rasadint in ghiveci, si trimis asa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Seminte voi avea, stai linistita, numai ca abia la toamna...ca nu am strans, ca m-am gandit ca nu-mi trebuie si nu m-am gandit ca vor vrea altii belea pe cap, ca rasare in draci, nu te mai scapi de ea  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Scuza-ma ca-s insistenta...Cind au 10-15 cm,scoase cu un pic de pamint pe radacina,invelit balotelul in plastic,intr-o cutiuta si "la drum' !!! nu vad de ce n-ar merge. Astea invazive rezista la tot felul de surghiunuri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Am avut si eu, am gasit seminte la plic de cumparat.
Mie nu mi-a mai iesit in anul urmator, nu cred ca-i asa de invaziv la mine. ::)