Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: lala on October 12, 2008, 07:44:33 PM
sefa da unde ai fost  k noi" am jucat pe masa" :D :D :D


unde am fost? io am plantat o parte din bulbii de lalele, am niste basici in palme.... :'(
nici macar nu va pot trage de urechi, asa-s de istovita si bashicata  ;D

einsteinitza

Da,se face rosu,am pe undeva poze,dar rosu rosu il vezi de departe Pentru pensiuni am comandat acum unul matr,cei de la mine sunt Compacta ca sunt pe mal.Stai sa vad de gasesc poze.N-a facut nimeni poze la mine cu tufisurile rosii|?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: gomez99 on October 12, 2008, 06:35:27 PM
ultimul icnet in materie de hortensii: Magic jewel

E deosebita. Florile raman asa roz combinat cu verde ? Gomez insa o intrece..... .
In gradina mea este o singura hortensia, care anul asta a crescut ceva mai bine, dar nu a facut flori. Cred ca din lipsa de soare, ca are vreo 7 ani.

einsteinitza

Au euonymus alatus la brico pantelimon.Am scris si in alta parte.50lei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

Quote from: myosotis on October 13, 2008, 02:07:51 PM
E deosebita. Florile raman asa roz combinat cu verde ? Gomez insa o intrece..... .

merci   :D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gabriela jalba

La vremea asta se poate muta hortensia? Unde ar fi mai bine sa o plantez?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

de la umbra deasa si umezeala vreau s-o scot,ca nu mai vede zaranie de lumina,acolo unde e. oricum,nu am mutat-o acum...Ramine pe la primavara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi,nu lasa pana la primavara.Acum e bine, poti inca o luna sa o muti. In primavara ai sanse mai mici decat acum cand intra in repaos., Orice se poate muta sau planta pana ingheata solul in adancime, cu cat mai tarziu cu atat mai bine, e mai adormita ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

..un ultim" icnet" de  Hortensie şi în grădina mea ............ de la primăvară încolo că abia am plantat o rădăcină cu 2-3 beţe:

einsteinitza

Cum o cheama si de unde? E un vis, iti tin pumnii sa fie maare in primavara :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cum am aşteptat io să mă întrebe cineva  :D, că alfel nu puteam să vă povestesc ... aşa, neîntrbată ;D

Păi, dupa eşecul din  primăvara trecută cu Bakker, acum vreo 2 luni am primit in revista Practic  un alt pliant al  firmei cu un cupon de comandă. L-am completat la derută cu plante care mi s-au părut mai deosebite (toate erau deosebite dar am ales atât cât să mă încadrez într-o sumă ... decentă  ;)  =  240 lei) şi i-am dat drumu'  ;)
Mare mi-a fost surpriza când  săptămâna trecută am primit coletul lor.
Plantele erau mai mult rădăcini dar,  am găsit in  pliantele anexate coletului explicaţia că asta-i practica lor: nu trimit plantele decât în perioada de repaus, în preajma plantatului şi cu rădpăcini sănătoase.
Hortensia asta se cheamă "Aspera".

Mi-am mai comandat o clematită de-o să daţi în bâlbâială dacă v-o arăt,  o altă hortensie  roşie, 3 sipici blue, lalea  albă, creaţă "Super Parrot",  narcisă bătută  alb cu roz "Riplete".
Ei, ce ziceţi ?
Aaa, şi mi-au trimis tradiţionala roabă cu 50 bulbişori de chinodoxa şi 10 de narcise galbene  ;)

einsteinitza

Cat de sanatoase erau plantele?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, mi s-au părut destul de sănătoase. Hertensia Aspera era tunsă dar cu beţele verzi (la o săptămână după plantare deja i-au dat nişte muguraşi la internoduri),  cealaltă hortensie avea doar un lăstar verde, crud (unul se rupsese), clematita avea câteva frunze ofilite dar celelalte erau zdravene, iar o sipică din cele 3 era cam...uscată  faţă de celelate 2 care aveau frunze verzi.  Eu am platat tot: ce-o rezista, vom vedea.

gabriela jalba

Este extraordinara!!!!!!(poate pt ca e albastra....). O minunatie!!!!!! Sa se faca un tufan enorm!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

E o minune hortensia asta !!!!!!!!!
Sa te lauzi la anu cu florile ei  :)

lala

tza,tza,tza da frumoasa mai e :o :o :o :o :o

Nicol Caloian

Pene, cand ti-o inflori minunatenia aia o sa ma ai de mosafir, sa-mi bucur si eu ochisorii cu mandrete de floare!

penelopa

Dacă înfloreşte ca în poză, vă chem pe toţi de musafiri... să mă aplaudaţi  ;D ..... şi Mode-Cara să-mi dea un premiu  :D

cara

fara numar, fara numar!  :D

vernil

Quote from: penelopa on November 05, 2008, 08:54:02 AM
Dacă înfloreşte ca în poză, vă chem pe toţi de musafiri... să mă aplaudaţi  ;D ..... şi Mode-Cara să-mi dea un premiu  :D

Pene, pana la urma a inflorit hortensia aia cu care ai rupt gura targului ? N-am citit eu topicul asta inainte de a veni la tine ... norocul tau ...

penelopa

Nu, ca era prea mica. Abia anul asta vad ca vrea sa fac ceva ........ sper, nu pe ea! :D

vernil

Incurajeaz-o si tu, pune-i pamant bun. Sa vezi ce va creste! Si noi cum vom veni la tine si te vom premia ! :D

Mihai

Da si eu te premiez cu un butas ;)
In poza este bestiala si sper sa fie asa si in realitate.

GetaV

La Bakker nu se prea respecta culorile,eu sunt patita ;D