Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ce frumoase sunt, Rux! E o informatie excelenta asta ca si cele de ghiveci rezista afara. Am vazut in zona de case vechi a Clujului niste splendori batrane uriase, poftesc de multa vreme la ele! Dar uite ca se gasesc si de cumparat! Sunt minunate, asa mici si deja inflorite!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Facind un inventar  al hortensiilor  am constat ca am uitat sa va prezint ceea de-a doua hortensie cumparata de la un magazin de profil (am uitat ca am mai luat si de acolo )
Este vorba de hortensia Annabell,care are patru ani. Prima poza.
A doua este ceea primita cadou si pusa in ghiveci ,care a inflorit prima oara anul asta  .Si este foarte frumoasa ca este a mea ,evident.

Absolut toate hortensiile mele sint  plantate in locuri umbroase sau semiumbroase,in locuri mai ferite de vant ,le-am udat din belsug in anul plantarii ,le-am plantat un pic mai adanc (asa plantez eu )si daca am avut am pus pamant acid .
In toamna asta le voi " ingrasa"... ca mi-am cumparat ingrasamantsi voi citi pentru a vedea cum este cu albastritul lor.(De fapt am citit ,dar nu am notat ...)
Nu am protejat niciuna peste iarna.

A..am luat de la Starkl acum patru ani h.vanille fraise.Era un bat ,caruia nu i-am dat sanse prea mari. Este plantata la umbra ,anul trecut a fost frumoasa ,destul de inflorita si apropiata de ceea ce trebuie sa fie dar  anul asta a ramas alba,cel putin deocamdata ... na asta e.

Spre edificare va arat si ghiveciul cu hortensia primita cadou.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lacrimioara

Sunt superbe !   Abia astept sa am si eu .

Penelopa

O hortensie "vanilla fraise" am si eu de vreo 3 ani. E destul de maricica, a inflorit din al 2-lea an, are flori si acum, dar sunt albe si saracute  :(  Crengile  sunt  cam lungi, iar florile ating pamantul  :-\ Se tunde, cumva, si hortensia asta care arata ca un arbust?

gabriela jalba

Ruxi, ai avut ce etala !!! Frumoase tare si mi-au amintit de a mea saracuta, care a pirlit-o o ploaie acida  si-a franjurat-o o alta ploaie cu gheata mare de aproape a distrus-o
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Gabi ,gand la gand cu bucurie.Ieri am pus mana pe telefon sa te sun ,dar ,ghinion,m-a sunat altcineva ,dupa  care  am omis ce intentie aveam.Ramoleala,oare? =))

Daca vrei  butasi de hortensii ,stii unde sa strigi,nu ?

gabriela jalba

La's pe la primavara de mi-oi mai aminti.
Rux eu is intr-un fel de amorteala.....am intrat in hibernare  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Penelopa

Quote from: Lara on August 28, 2014, 03:00:48 PM
O hortensie "vanilla fraise" am si eu de vreo 3 ani. E destul de maricica, a inflorit din al 2-lea an, are flori si acum, dar sunt albe si saracute  :(  Crengile  sunt  cam lungi, iar florile ating pamantul  :-\ Se tunde, cumva, si hortensia asta care arata ca un arbust?
Fiindca nu mi-a raspuns nimeni la intrebare si trecand peste eventualele sfidari, m-am informat cum e cu tunsul hortensiei si am sa va impartasesc si voua informatia, ca doar suntem pe un forum de plante!!!
Deci, Hortensia se tunde primavara, in luna martie, cand se taie ramurile pana la lemnul verde si se elimina crengile rupte sau afectate de ger.
Pentru intinerirea tufei se fac taieri esalonate pe durata a 3 ani sau chiar mai mult, scurtand crengile (nu toate in acelasi an) pana la 50 cm.

trandafira

Am o hortensia Annabelle si intr-o toamna i-am rupt ramurile uscate.In anul urmator nu a mai avut flori atat de multe ca inainte de taiere. De atunci nu am mai taiat nicio ramura. A ajuns sa aiba 1m in diametru.Poza este din 2013. Am cautat  in 2014 o poza dar anul acesta nu am pozat-o!

Penelopa

Este o tufa foarte bogata si frumoasa hortensia ta, Trandafira!
Asa este, daca se fac taieri drastice la hortensie, in anul respectiv inflorirea este mai slaba. La taierile de intinerire, am citit ca nici macar nu mai infloreste in anul in care se face taierea.
Eu am numai hortensii tinere si primavara doar le-am curatat, taind numai ce era uscat. Am, insa, de 3 ani si Vanilla fraise, care a crescut cam anemic si tot asa a si inflorit: anemic! Ma gandeam ca, poate, are nevoie de o anumita taiere... de aceea adresasem intrebarea aici!

BoboROM


A inflorit si la mine hortensia prinsa din butas. A primit-o sotia intr-un buchet de flori de ziua ei.


Eu am incercat sa o prind si acum cred ca am o Hydrangea Together. Floarea este batuta cu 4 randuri de petale.

La anul poate incerc sa o fac albastra, ca asa a fost in buchet:


BoboROM

Anul trecut am luat de la Cora o cutie "Yurta" cu un bat de 15 cm de hortensie.

Am plantat-o in mai anul trecut si a facut si o floare.

Anul asta a inflorit din nou.

Hydrangea paniculata Phantom:

BoboROM


A inflorit si Hydrangea paniculata Vanille Fraise (asta inainte sa devina putin "fraise"):

BoboROM


Anul asta si "fantoma" a mai crescut:


gabriela jalba

Ce minunata e !!! Asa ceva chiar mi-ar place sa am in gradina.
A mea...modesta !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Am cumparat si eu doua ghivecele de Hortensii de gradina .Au cam 30 cm .Sa le pun in pamint sau sa le tin in balcon pina la primavara si atunci sa le plantez in gradina

gabriela jalba

Dupa parerea mea, mai bine sa le tii pina in primavara la rece si apoi sa le plantezi. Acum e prea frig, si pamintul rece,ca ele sa se prinda,sa-si intinda radacini noi.
Poate are altcineva o alta experienta...Fetele zic ca intra,si citesc,dar daca nu posteaza nimeni,ele ce sa scrie...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

 ;DPostam noi pina vor vedea ca incepe sa mai miste ceva pe aici . =)) =))

gabriela jalba

Pina la urma tot o sa reusim ! Picatura chinezeasca !!!!
:yrk
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Multumesc.Sper ca anul acesta sa am noroc. am mai incercat odata si am dat chix.Paul a comandat la Bakker,a platit bine si i-au trimis doua paharele cu doua plantute anemice.Nu au rezistat nici pina in toamna

gabriela jalba

Cu astia de la Bakker am luat teapa de doua ori. Veci nu mai vreau nik de la ei. Ce culori ti-ai luat ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

BoboROM


Hortensiile in iunie si cea tripla astazi ...

ozimandias

Extraordinara!
Dar vad si tufele de caldaruse... mari si frumoase... imi inchipui cum sunt cand infloresc  +ham

gabriela jalba

Maaiiiii !!!!! Ce frumos arata acum in toamna! O sa ma duc sa vad daca si a mea merita poza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=