Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

claude

La fel si eu, n-am mai vazut flori la a mea de 2 ani, anul acesta va fi la fel, amdescoperit doar la un lastar o mica inflorescenta, si asta dupa ce am si imbracat-o peste iarna a avut pe ea sac de rafie umplut cu paie  ::)   M-am plictisit si eu de o tufitza amarata si fara flori  ;D  Daca o vrea cineva sa spuna si la toamna i-o trimit  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, daca vrei din cea alba batrana de la mine, iti trimit, daca nu ti-am trimis, ca habar n-am, am trimis in multe parti. Nu are treaba cu iarna, cu gerul, stai ca imediat infloreste si e superba.
Dar acolo in Cluj, pe stradute, am tot vazut hortensii mari batrane, si roz si albastre, nu ne lipim si noi de un puisor? Sunt casele alea de pe Albini, cu niste tufe uriase superbe! N-ai tu un drum prin oras? ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 ;D  Am vazut si pe la ceva blocuri in Manastur, tot aveam in gand sa incerc si cu acelea, ca poate sunt varietati mai vechi si putin mai rezistente. Cand merg la Cluj o sa dau o raita sa 'procur' niste butasi  ;D   

Cea alba a ta e paniculata? Nu mi-ai trimis, tot a fost vorba dar cum tu ai fost ocupata si ai stat mai mult prin Buc n-am insistat sa-ti dau de lucru sa sapi dupa hortensii  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sap in toamna. Habar n-am ce e, e acolo de peste 65 de ani, din spusele proprietaresei. Are flori mari aproape globulare, iar ramurile sunt putin arcuite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

S-ar putea sa fie Hydrangea arborescens  ???  Eu mi-am cumparat in primavara asta o arborescens Annabelle, o s-o compar cu pozele la a ta sa vad daca nu cumva e ea, ca vad ca are formate flori   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Doamnelor, cum vad ca s-a scris ceva la hortensie, hop sa vad si eu o hortensie, o floare, o frunza, o.... ceva!
Nu v-am spus ca vara asta eu sunt mana moarta la flori? Este un friiiig, a nins la Babele si e atat de putin de la ele la mine! Macar la voi sa ma delectez cu flori. Asadar, astept poze, poze, poze!

Rux

Es,daca esti asa de darnica cu o hortensie alba ... eu ma inscriu pe lista de asteptare . Sa te trag de maneca ?

P.S. Si eu am inceput sa fiu interesata de plante pe care pana acum nu le-am dat prea mare importanta ..

flordel

Am cautat Endless Summer la Hornbach Militari si Otopeni dar nu aveau, asa ca cine vede pe undeva sa-mi spuna si mie. ::)

einsteinitza

Ti-am cautat si eu la Brico Pantelimon si nu aveau
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Merci, poate vede cineva la vreun magazin! ;;)

trandafira

Am primit de la vecina mea vreo 20 de ramuri (altoaie) de hortensia. Sunt intre 20 si 35 cm, luate din tufele ei de ~1 m inaltime.  Le-am pus in apa ca sa stea cateva zile dupa care intentionez sa le pun in ghivece cu hormon de inradacinare.Cand voi vedea ca au facut radacini, voi face o alee de hortensii.
Exista si alta metoda de a face radacini mai repede?

einsteinitza

Da, sa iei de la ea cu radacina, de langa tufa ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira


BoboROM


Face repede radacini, in 3-4 saptamani.

claude

Quote from: trandafira on May 28, 2012, 07:37:18 AM
Am primit de la vecina mea vreo 20 de ramuri (altoaie) de hortensia. Sunt intre 20 si 35 cm, luate din tufele ei de ~1 m inaltime.  Le-am pus in apa ca sa stea cateva zile dupa care intentionez sa le pun in ghivece cu hormon de inradacinare.Cand voi vedea ca au facut radacini, voi face o alee de hortensii.
Exista si alta metoda de a face radacini mai repede?

Nu are rost sa le tii in apa, eu pun butasii direct in pamant, sunt nepretentioase la inradacinare. Dar cred ca aia de 30 cm sunt prea mari, eu am pus butasi de 10-15 cm, nu mai mult  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Mi se pare foarte la indemana aceasta metoda. Multumesc ca scap sa mai am grija de lastari in apa.

flordel

Bine, voi ati scapat de griji, dar unde gasesc eu Endless Summer? =))

adrianam

Un picut de rabdare, ca sigur o vor aduce la Baumax!  ;)

lacrimioara

Mi s-a pus pata pe hortensii, am citit toate paginile dar nu ma pot decide intre paniculata si macrophylla. Sunt in dubiu: macrophylla este mai sensibila iarna dar cele obisnuite pe care le au bunicii sunt din aceasta specie.  ::) iar paniculata nu este asa bogata in culori. Nuanta se schimba la ambele soiuri din cauza ph-ului ? Cum s-au dezvoltat la voi din 2012?

Rux

Lacramioara ,eu am luat ,in timp, de Lidl ,Starkl ,Diana de pe son photos iar doua le-am primit cadou.
Toate s-au prins  . Nu le-am protejat cu nimic .Vara le-am udat din belsug  daca era cazul .  Acum arata excelent ,chiar nespus de frumoase ,desi sint destul de mici.
Ideia este ca le-am pus la umbra -semimbra si cind am avut am pus si pamant acid.
Nu le-am pus ingrasamant sau alte chestii .
Pun o poza cu prima mea hortensie cumparata , cum arata  acum doua saptamani .
Nu mai retin daca am cumparat albastre  si ca nebibilite s-au transformat in alte culori ,doar am obsevat ca nu am albastre.
Cred totusi ca nu am avut....
Ultima poza este de la ceea caruia i-a mers cel mai rau ,fiind ultiam  inflorita si miiiiica .
A.. sa nu uit .Mai am una in ghiveci facuta cadou de cineva .Nu i-am dat nici o sansa .Anul asta ,mi-a daruit trei flori mari roz.
Deci ,in concluzie :nu renunta sa le ai in gradina ca merita. Si daca vrei albastre ,am citit ce trebuie facut ,ceva  tratament cu cupru ...nu mai stiu sau ingrasamant special ca sa  se albastreasca.

lacrimioara

Sunt minunate! Cea din prima poza de cat timp o ai ?
Am vazut la diana nikko blue si forever pink, se spune ca au mai multe valuri de inflorire . Multumesc pentru incurajare , am sa le comand pe cele doua .

larisa

Si eu imi doresc de mult hortensii.Sotul meu a comandat in urma cu 2 ani de la Bakker si a primit mai mult 3 paharute decit 3 plantute,si care nu au mai rasarit in primavara .La familia unde sunt ,as avea de unde sa iau butasi ,au 3 soiuri .Una alba normala care am vazut si pe la noi ,una cu flori rosii cu petale mari care nu se deschid toate odata  si una care e urcatoare.
Intrebarea mea e ce fac cu butasii peste iarna ,i-i pun in gradina sau i-i tin in casa.?Daca i-i i-au acum i-ipot pune la inradacinat ca am praf pentru stimularea inradacinarii pina la sf lui septembrie,cind vin acasa ,sper ca fac radacini dar ce voi face cu ei peste iarna,sa nu-i pierd

gabi_gabriella

Larisa, eu am inradacinat hortensii exact ca trandafirii, in gradina cu sticla in cap.La mine a mers .
Succes!!

larisa

Multumesc mult Gabi,sper sa am noroc .Deci ideea e ca daca au radacini cind ajung acasa,ii plantez in gradina  si sticla in cap.

Rux

Lacramioara ,cred ca are cam 3-4 ani. Este la umbra ,cu pamant acid.Stiu sigur pentru ca este prima mea hortensie.