Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

sandaveturia

Super! Multumesc! vorbim la toamna!

flordel

Sa nu ma uiti si pe mine! ;)
Eu am luat una vineri, ii zice Hot Red, de fapt nu este hot red, este un fel de grena mai deschis.
Normal ca nu stiu unde o voi pune inca... ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Quote from: einsteinitza on July 25, 2011, 07:57:19 AM
Iti trimit o bucata cu radacina, ea lastareste lateral ca tufanelele.Nu e nevoie sa o butasesti.

Da,sigur!
Iar sunt in urma cu noutaţile :D

sandaveturia

Es, se apropie toamna ( e adevarat ca mai e cald inca, prea cald), pot sa revin cu rugamintea de radacina de hortensie alba? Nu chiar acum , dar incerc sa iti aduc aminte sa nu ma uiti, sa-mi spui cam pe cand sa te trag de maneca! Am vazut ca a ta e la semiumbra, oare suporta soarele de amiaza?

BoboROM


Poze din vacanta:

flordel

Frumos, meleaguri straine...

einsteinitza

Foarte frumos, imi plac accentele alea albastre. Ai luat si butasi de hortensie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Am vazut atatea paniculata si arborescens ca nu mai vroiam butasi de albe. Si oricum imi era rusine sa cer, chit ca oamenii erau amabili.
Aveam deja Hydrangea paniculata Vanille fraise care pare mult mai deosebita, macar in poze.


Cred ca ati remarcat-o si pe cea din fundal care cred ca era Hydrangea arborescens 'Annabelle'. Cealalta seamana cu Hydrangea paniculata 'Limelight'.

Alte poze:

BoboROM

Si cum nu se putea sa plec fara butasi "la mine" am luat din asta care mi sa parut deosebita fata de ce am eu acum.
Cred ca deja butasul are radacini de 2 cm (dar mai studiez problema, ca am pus 5 butasi din arbusti diferiti in aceeasi sticla cu 2 degete de pamant):

BoboROM


Am vazut in schimb la magazin "Strong Annabelle" cu flori mai mari ca la Annabelle si tije mai groase.
Iar cea mai TARE, o noutate alb-roza cu floarea imensa, cam cat 2 mingi de fotbal puse una langa alta.
Poze am pe telefon, dar nu le-am descarcat.           

BoboROM


In sfarsit am descarcat pozele:


flordel

Asta-i un monstru! N-am mai vazut asa ceva. +hypno

adrianam

 +hypno  Foarte frumoase!

Astea cred ca sunt super indopate!  Cred ca in gradina nu mai obtii asemenea dimensiuni!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Es, nu ma uita cu hortensia alba... Cred ca inca n-au cazut frunzele, ca e inca prea cald.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Vanilla Fraise de la Starkl inainte de a fi plantata cu un borcan mare de muraturi in cap! Gol, se intelege! ::)

einsteinitza

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Nu te inveti minte, doar ti-am spus! :P :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, cea pe care ti-am trims-o eu a supravietuit? As fi curioasa sa stiu cum s-a dezvoltat, s-a ramificat e jos sau a mers in sus?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM


Aha, meseriasa :D

Ai vazut sa aiba muguri inca verzi? Daca are, mai bine o treci iarna in ghiveci.

BoboROM


Claude, daca ai poze cu Vanilla inflorita poate ne arati si noua. Macar sa stim de ce ne chinuim.

flordel

Nu ma invat minte, ma mancau degetele.... =))
Este deja afara cu borcanu' sa-i tina cald peste iarna!
N-am vazut muguri, am sa ma uit, dar crengutele erau verzi, ca s-a rupt un varf din una.

claude

Bobo, n-am poze cu ea inflorita ca n-am aparat foto si cu telefonul n-au iesit clare...oricum, ce pot sa va spun e ca va cam chinuiti degeaba, nu e asa spectaculoasa ca in poze...sau cel putin a mea n-a fost, poate la mine nu are toate conditiile ca sa dezvolte culorile asa spectaculoase   ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu zic ca trebuie sa creasca mare ca sa vedem de ce e in stare!

P.S. Hydrangea paniculata este mult mai rezistenta la frig decat macrophylla.

Uitati o poza superba cu o paniculata, nu-i Vanille Fraise, e PeeGee...