Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Bine ca macar sant parfumate.Poate se mai deschid pe parcurs si celelalte floricele.

einsteinitza

E foarte frumoasa, si asa va ramane.Asa e soiuri, sunt si rosii asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, ce crezi, că n-am comandat şi roşie ??  ;D .. dar a refuzat să iasă în primăvară.  :(

Mihai

Pene,niste butasi imi dai si mie?Mi se pare deosebita varietatea pe care o ai tu.
Multumesc!

einsteinitza

Eu am comandat roz cornet de ingetata, dar a refuzat sa apara coletul ::) >:( >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Mihai on July 13, 2010, 08:02:10 PM
Pene,niste butasi imi dai si mie?Mi se pare deosebita varietatea pe care o ai tu.
Multumesc!
Da, Mihai! :)

gabi_gabriella

Pene, daca ai un butas in plus, as vrea si eu , te rog !! E tare frumopasa rozulia ta !!!!! Tare imi plac hortensiile .Ma chinui cu una de vreo 4 anmi si nu vrea sa infloreasca .Doar celei albe ii merge bine

penelopa

Sigur, GG, am să văd cume mai bine de făcut. Poate ar trebui să pun la prins şi să vă dau bitaşii înrădăcinaţi sau ....... cum ziceţi voi. :)

Mihai

Pene,hortensia este a ta ,asa ca tu decizi!

penelopa

Eu, în general, am dat plante înrădăcinate.  :) Dar, dacă sunteţi nerăbdători, pot să vă dau  butaşii simpli.  ;D

Mihai

In niciun caz nu sunt nerebadator,mai ales ca am cumparat de curand o hortensie si uite ce se intampla

Sincer eu as prefera sa fie inradacinat butasul de la tine,dar una este ce imi doresc eu si alta ce hotarasti tu :D

gabi_gabriella

Sarumana !!!  :-*  :-*  :-*
Pene au am rabdare :) .Dar as putea incerca si sa pun butasul mai la toamna , direct in gradina cu pet in cap. Am pus asa unul toamna trecuta si are cateva frunze . Nu a crescut decat vreo 5-6 cm, dar traieste .

penelopa

Păi, aşa voiam şi eu să-i prind, cu petul în cap. Atunci, GG, ţie îţi trimit un butaş la toamnă cu câteva rădăcini de sânziene.

Mihai

Nu imi spune si mie nimeni ce se intampla cu planta mea?
Multumesc!


penelopa

Eu, nu ştiu ce să spun, Mihai! ??? Cel mai sigur, nu i-a plăcut ceva. Ori nu-i place pământul (ştii că-i trebuie pământ acid, nu?), ori e prea la soare  ??? ............... oricum, nici momentul nu e potrivit  (pe căldurile astea) pentru a planta o hortensie în grădină. :(

vernil

Quote from: Mihai on August 07, 2010, 10:14:44 PM
In niciun caz nu sunt nerebadator,mai ales ca am cumparat de curand o hortensie si uite ce se intampla

Chiar daca ma repet, prefer sa o fac : am vazut foarte multe hortensii stand in soare plin (in gradinile blocurilor). Plantele arata exceptional, fac flori multe si se dezvolta mult mai repede fata de cele ce stau la umbra.

Mihai, sfatul meu e sa o uzi abundent, de cate ori ai ocazia. Are prea mult soare, insa nu mai umbla acum la ea. Eventual, daca ai curaj (si nu cred ca duci lipsa de el), taie cativa butasi si inradacineaza-i ca si pe trandafiri, cu pet in cap, si pamant pentru azalee. Anul asta am butasit vreo 15 hortensii, nu am avut nici un rebut. Exact sistemul de inmultire al trandafirilor prin butasi, numai ca pui pamant de azalee.

einsteinitza

Prea mult soare cu uscaciune. Chiar daca e soare, hortensia rezista atata timp cat jos are umiditate abundenta. Sol permanent umed.Daca e soare si uscaciune la baza, sufera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Sigur aveti dreptate,am udat planta o singura data saptamana asta +ham

riana

si eu am una in plin soare dar o ud zilnic si ii merge bine. mie imi plac foarte mult si cele paniculata pt ca florile tin foarte mult si rezista la soare. iata cateva poze

sicamin

Floare intre flori ! Super hortensiile ,dar cea mai frumoasa este "printesa" dintre flori !  +apl

riana

 asa eate ea mi-e cea mai draga dintre floricele

penelopa

Măi, Riana, cu aşa "model" cred şi eu că hortensiile tale sunt frumoase! ;)
Şi-acum, serios, dacă stau în soare, nici măcar frunzele nu se usucă??

riana

nu, nu se usuca daca nu au mult timp apa se vestejesc ca la orice alta planta care nu are apa.

BoboROM


Quote from: flordel on February 01, 2011, 08:47:15 PM
Merci Claude, o sa vad de unde fac si eu rost de una. Imi plac astea mai mult decat hydrangea macrophylla. ;D

Uite niste poze cu hortensie prinsa din butasi la sfarsitul lui septembrie 2009 si inflorita la mijlocul-sfarsitul lui iunie 2010 (butasii fiind inca sensibili, partea de deasupra a degerat in iarna 2009-2010, dar a dat din nou din pamant si a si inflorit).