Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Si eu mor de curiozitate sa vad de ce e in stare1 :)

Schnuppe

Este o Hydrangea aspera , eu o am de 3 ani , face flori exact ca in fotografie . Din pacate la mine nu prea a rezistat , iarna asta i-au degerat ramurile , acum vad ca a crescut bine si are deja ciorchinii florali .

Eu nu am protejat-o in niciun fel , hortensiile se acopera cu ceva ?  E clar ca sint sensibile , fara protectie nu vad cum ar putea ajunge la 2 metri si ceva .

Cum se acopera iarna ?

GetaV

Nu se acopera iarna si se regenereaza chiar daca mai ingheata cate ceva

Schnuppe

Ba se acopera iarna , hortensiile sint din specii diferite cu preferinte climatice diferite . In cazul hortensiei prezentate mai sus este trecuta la zona climatica 7 insemnind un minim de -12 pina la -18 grade . Probabil la -18 grade doar printr-un noroc chior supravietuieste .

Intrucit este o hortensie care trebuie sa formeze un arbust mare si ramificat cu ce te incalzeste faptul ca ramurile mor aproape complet iarna si primavara o ia de la capat crescind doar 50-60 cm ?  Cind ar trebui sa ajunga la 2 metri ? 

Si chiar si Hydrangea macrophylla a degerat pe portiuni mari .

GetaV

Eu am hortensii obisnuite de f. multi ani si nu le-am pierdut nici macar iarna asta ,cu arbustiferele nu stiu :(

Schnuppe

Hortensiile " obisnuite " presupun ca sint macrophylla . 

penelopa

Am citit ca hortensiile se protejeaza peste iarna, chiar  si cu florile lor uscate si taiate toamna tarziu. Eu le acopar in fiecare iarna cu resturi uscate de plante anuale si frunze. De taiat le tai primavara dupa ce vad cum stau cu mugurii verzi. :)

gentiana

Frumoasa hortensia albastra

penelopa

Da, Elfuţo, este frumoasă, numai să înflorească şi la mine .......... să văd cu ochii mei. ;)

gentiana

pai asta ti-am si dorit

vernil

La inceputul lui aprilie am plantat cativa butasi de hortensie (clasica) in gradina, cu pet in cap, in pamant de turba, am pus cam 10 cm tija, fara frunze. Absolut toate au facut radacini. Deci, se poate. :D

gabi_gabriella

Eu am pus in toamna , exact ca pe trandafiri , cu pet in cap si acum are frunzilite

penelopa

Atunci, e de retinut metoda! :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


einsteinitza

Si eu am una roz, oare merge sa o pun in gradina?A mea e in ghiveci
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

Butasul meu roz e in gradina si a dat flori, desi frunzele sint cam galbui, cred ca are o lipsa de ceva nutrinti. acu ma gindesc ce sa fac, sa o las acolo unde este - are soare cam pina pe la 2 PM - sau sa o mut in locul unei hoste care e prea expusa si are soare inttre 11 si 4 PM...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Doar ştiţi că Hortensiei îi place la umbră, nu? Mut-o, Gomez dar mai pe la toamnă.
ES, dacă e în ghiveci, poţi s-o pui în grădină.  Corcodel s-a încăpăţânat să ţină nişte hortensii în ghiveci şi până la urmă le-a pierdut.

einsteinitza

Asa am sa fac, ma gandeam sa nu inghete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Nu mai cred in povestea cu hortensii si gardenii la umbra. Am o vecina care are 3 hortensii batrane, ca si ea, stau in plin soare soare, ca au expunere sudica, tufele au niste flori imense, frunzele nu sunt arse ... O nebunie de culori. Iar una dintre gardeniile mele amarate, statea sa moara, am plasat-o intr-un loc luminos, in gradina, iar acum e plina de frunze noi. Foarte adevarat ca si vremea a tinut cu ea, mai ales in ultima perioada.

einsteinitza

Vernil, gardenia e renumita pentru ca iubeste soarele, nu suporta umbra. Doar ca dupa cumparare, trebuie adaptata treptat, a stat in containere, in magazin, e crescuta fortat, ii trebuie sa se obisnuiasca.
Cat priveste hortensiile, probabil ca vecina tine o umiditate permanenta in zona, si o ajuta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Es ,imi place hortensia aceea alba.Cat tin florile?
Multumesc!

einsteinitza

Muuult, intai sunt Vernil apoi se fac albe, si tot tin.Apoi se usuca, dar raman pe tufa pana in primavara, niste panicule foarte decorative iarna cu chiciura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

repet, pentru cei care nu au reusit sa citeasca. Hortensiile pot fi inmultite prin butas, dupa ce trec florile. Se aplica acelasi procedeu ca si la trandafiri, cu pet, ingropat 2 noduri, groapa cu pamant hranitor. Primavara aveti pui de hortensie.

einsteinitza

Hortensia mea alba se lateste singura, drajonand, deci se pot scoate direct puii.Ce nu inteleg eu bine e care merg in gradina si care nu, cand le cumpar la ghiveci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro