Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

hapylica

Ce bine arata bonsaiul din pyracantha :o Neaparat o sa pun si eu unul mic in ghiveci,doar ca nu prea ma pricep la bonsai.Trebuie sa studiez ce fel de pamant se pune! :)
Oricum catina nu putea fi pentru ca trebuiau sa fie mama si tata ca sa faca fructe! ;)

einsteinitza

Aici pe dealuri inca e plin de catina, e asa de frumoasa, chiar daca s-a mai decolorat putin, e foarte decorativa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Nu te-am stiut eu ca stai la deal ca nu mai dadeam banii pe catina la Starkl +ham.Pana la urma mi-a trimis cineva de pe forumul Apiardeal cateva plante!

yorasta

cine imi poate da si mie o catina cu radacina cat mai groasa in tulpina sa o transform in bonsai ? ;D

hapylica

Trebuie 2 fire(mama-tata)ca sa faca fructe! +rsp

BoboROM


eu am pus din seminte, astepti putin mai mult dar il modelezi cum vrei tu... =)) =)) =))

yorasta

asa am si eu fructe bagate in pamant le-am tot udat si de o saptamana mam hotarat sa le bag la frigider poate poate iese ceva  ;D

BoboROM

Pai si de ce nu scoti semintele din niste fructe, le speli bine, apoi le pui in apa o noapte, dupa care le plantezi la 3-5 mm adancime in turba.

Probabil ca ar trebui stratificate, dar daca nu ai nevoie de prea multe, pui si tu 10 seminte pentru a rasari macar una.


einsteinitza

Bobo cred ca are dreptate, mai bine din seminte.
Daca planta are tulpina groasa, nu mai fai nici un bonsai, iti trebuie o planta mica, sa o modelezi de la inceput.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Asa era un zvon ca ar fi facut Pene. A pus o gutuie intreaga in pamant si acum are gutui de da si la copiii din sat. =)) =)) =)) =))
.
.
.
.
.
.
Va-ti prins ca era o gluma... ;D

yorasta

un bonsai nu e musai s-al cresti de mic ca sa il modelezi se pot lua copaci si din natura se numeste YAMADORI si se pot modela foarte bine uite cateva exemple http://www.youtube.com/watch?v=R02603rkTUw&feature=list_related&playnext=1&list=SPDE54A9F8768AB44C http://www.youtube.com/user/GrahamWPotter?feature=watch#p/u/19/72-glgsc0HA

hapylica

Foarte interesante imagini! +apl

trandafira

Copacul meu de catina a crescut viguros . L-am crescut sub aceasta forma ca sa nu-mi mai raneasca pielea de pe cap cand treceam pe langa el.


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

yorasta


penelopa

Quote from: trandafira on January 16, 2012, 12:28:01 PM
Copacul meu de catina a crescut viguros . L-am crescut sub aceasta forma ca sa nu-mi mai raneasca pielea de pe cap cand treceam pe langa el.


Aproape ca nu-mi vine sa cred ca e ... catina  :o
Pai, si cum aduni fructele din copacioul ala, Trandafira???

einsteinitza

Interesant e ca e plina de fructe, s e una singura, n-are pereche.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai se mai vede un pom asemanator in dreapta imaginii, poate e barbatul  ;)   Sau il are totusi pe undeva pe-acolo, ca altfel n-are cum sa faca fructe  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Era o statiune langa Buzau care se ocupa de plantatiile de catina si vindea butasi. Avea si soiuri cu putini spini, sau cu fructe care se uleg usor. Poate au scos ei un soi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Aproape ca nu-mi vine sa cred ca e ... catina  :o
Pai, si cum aduni fructele din copacioul ala, Trandafira???
[/quote]


Nu le-am cules deloc. Sunt spini prea mari care ma ranesc la orice atingere. Las pasarilor fructele. Deja pasarile mi-au "curatat" si pyracanta rosie si cea galbena.

trandafira

Quote from: claude on January 16, 2012, 03:47:22 PM
Pai se mai vede un pom asemanator in dreapta imaginii, poate e barbatul  ;)   Sau il are totusi pe undeva pe-acolo, ca altfel n-are cum sa faca fructe  ;)

Acel pom este o salcie. In 2005 am pus forsythia in acel loc si am folosit ca arac o creanga de salcie. Salcia a prins radacini, a devenit viguroasa, asa incat acum tai ramurile de forsythia care continua sa apara la baza salciei si am lasat salcia ca sa am si eu un pic de umbra in gradina.

einsteinitza

Deci catina poate rodi si singura
+apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cum sa rodeasca singura daca-i dioica?  ::)      Precis e catina pomul ala?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Cum sa rodeasca singura daca-i dioica?  ::)      Precis e catina pomul ala?  ???
[/quote]

Da, sigur, e catina, voi cauta o poza cu frunzele ei.In primii ani a avut cateva fructe, acesta este primul an cand are atata bogatie de fructe.