Ce floare de gradina iubiti?

Started by lovetulip, January 02, 2008, 05:38:12 PM

Previous topic - Next topic

mama4you

dalile..............desi nu am...imi doresc enorm...luna asta vreau sa imi cumpar din toata saracia macar un bulb!

vernil

Quote from: mama4you on March 30, 2010, 10:48:07 AM
dalile..............desi nu am...imi doresc enorm...luna asta vreau sa imi cumpar din toata saracia macar un bulb!

Draga Simona, de bun venit, trimite-mi te rog adresa ta pe pm. Vin cateva dalii din gradina mea   :D

mama4you

nu-mi vine sa cred?! aici pe forum toti aveti un suflet mare? iti multumesc din suflet!

Mihai

Draga Vernil,imi permiti sa-ti trimit si adresa mea? ;)

vernil

Quote from: Mihai on March 30, 2010, 09:50:04 PM
Draga Vernil,imi permiti sa-ti trimit si adresa mea? ;)

Hai, azi e ziua mea de ras in fata oglinzii , singura  ;D Lasa ca noi ne intalnim in parc ... te recunosc dupa zambet  ;D

gentiana

Nu-i cinstit,Mihai iar are pile! :(

geodezia

brugmansiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

penelopa

Bai, Geodezio, daca tot iti plac asa mult brugmansiile, ia fa un pustiu de bine si zi-mi ce sa le fac sa nu mai cheleasca de frunze?? Nu trece zi d la D-zeu in care sa nu se ingalbeneasca 2-3, apoi sa cada! :(

geodezia

Ma Pene daca iti spun ca e simplu vasul mare si pamintul  asta e secretul la brugmansii eu le am pe toate cele mari in vase de 100 si 70 de kile cu  pamint de gradina din ala de la porc preparat dupa metoda mea da poti pune si obisnuit de gradina .Sa nu pui cumparat de la florarie sau daca ai de ala pune scoate-l  repede si amesteca-l 3 parti de al de gradina o parte de florarie ,si fa-i o udare pe luna cu la 10 kg de apa pui 2 linguri de azotat din ala alb de se pune la porumb cred ca de potasiu ii zice sa  mai uit pe sac .Am niste frunze bogate le-am masurat are una si juma de metru ca le rup mereu ca este in detrimentul infloririi .Si mai dai o stropire la o saptamine pina pleaca cu bionat .si am mai spus-o cind stropesc rosiile si castravetii de mana ce ramine acolo o juma de litru stropesc si florile .Da esential este pamintul .eu le-am aclimatizat in pamint de asta adica balega de porc lasata 2 ani in gradina cresc pe el ca acum dovleti se scurge pipi din el si sarurile si ramine muma de pamint amestec cu o parte pamint pamint si pun la flori .te sfatuiesc sa schimbi vara ca iarna sau toamna dupa ce bagi in casa pute de lesini pine iese mirosul .eu le schimb in vase odata la 4-5 ani ca cresc si de 4 m inaltime e ca in jungla la mine de zice fiimea a mare ca ii e frica sa vina pe sala sa nu o apuce vreun sarpe de cap Asta e .Daca iei fitoase cum am luat eu e foarte grea trecerea de la turba la pamint foarte grea .eu am pierdut toate brugmansiile de la bakker doar anul asta am reusit sa prind metelul da greu foarte greu . si mi-a mai trimis cineva 10 semeinte  de metel si vad ca au germinat .daca le lasi in vase mici ingalbenesc si pica frunza .acum am prins vreo 30 anul asta sunt in vase mici da sunt asa bucuroasa ca le-am prins plus ca mi s-au prins cele nemtesti .
uite sa iti explic ce mi se intimpla mie . Planta care imi vine de afara (nemtia ) nu a inflorit nici anul trecut vad ca nici anula asta asa ca m-am smecherit din esperienta spun am rupt lastari i-am prins (greu ca nu prea au vrut le-a picat frunzele au ramas bete si acum de-abia dupa o luna vad ca le da frunzulite in virf) e si din astea prepuse o sa am sigur flori pina in toamna .Asa am vazut din experienta cu celelalte simple cind  planta mama e nabadaioasa .si daca vezi si vezi ca tot nu vrea rupei virful si prepunel si iti da planta noua si  o indrepti da pusa in pamint de gradina

penelopa

Soro, n-am decat 2 brugmansii, una de la Ati (planta intreaga), iar alta de la o colega, prinsa din lastar. Amandoua se comporta la fel, adica frunze putine, flori putine, bete golase. Le am de 2 ani in niste ghivece destul de maricele pentru ele. Si, da, sunt in pamant de la florrarie. Pamantul meu din gradina e cam lutos si nu ma risc cu el. Nici cu balega ! ;D Mai bine niste chimicale ca doar nu mananc brugmansii. ::)

GetaV

Am citit din 2 in 2 ,dar din experienta spun ca tot timpul pierd frunze,dupa care incep un nou ciclu  si apoi ,Pene ,la noi este prea cald si nu le place ,tine-le la umbra.Tu ai posibilitatea sa le plantezi ptimavara in pamant ,direct,,au radacini f. mari de aceea in ghivece ,oricat de mari ,se chinuie ,.
pot spune multe ,dar deja ,imi sufla cineva in ceafa  ;D

geodezia

Pene mai galben si mai lutos ca al meu nu poate fi al meu cind se usuca se stinge de zici ca e asfalt .asa ca ia putin de la suprafata si amesteca-l cu din ala lutos .uitate pe pozele mele si ai sa vezi ce bogate erau acu o luna nu iti poti imagina cum au ajuns acum de mari si de bogate .Acum cum crezi .Da ce culori ai ca daca vin pe 7 la bucale pe linga clivia poate iti aduc si vreuna de la mine din colectie.Ciclul cu pierdutul frunzelor la mine se face iarna .de acum pina in octombrie ale mele sunt copaci intregi fara sa le mai pice frumze masiv .Eu le rup deoarece sunt frunzele prea mari si las 4-5 frunze in virf ca sa poata inflori mai bogat .stiu ce spun in urma esperientei de 10 ani si sunt totusi posesoarea a 100 de buc (Numai ale mele si de-ai stii ce frumos miroaseeeee)

einsteinitza

Ai 1010 de bucati? Maama, fiecare e altfel?  :o :oUnde le tii iarna?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ES 100 de buc  burgmnasii de diferite marimi  si culori am sala de 13 m lungime si 2,5 m latime plus ca prin fiecare camera la fiecare geam am numai flori cred ca in total sunt 1000 de plante .Si asta deoarece in fiecare ghiveci nu am doar o planta eu pun cite 2 sau chiar mai multe ca sa poata sta de vorba .Am inlocuit lipsa gradiniti cu florile de ghiveci deoarce le pot pune pe marginea gardului marginile ferestrelor pe scara la streasinile casii . am facut un inventar al culorilor la brugmansii anul asta si am ajuns la 17 culori de-abia astept sa inceapa sa infloreasca .unele infloresc si dupa 3 ani de cind le-ai pus da asa vreo 5-6 tot imi infloresc anul asta asa ca daca o sa o decorez pe Rontzi cazuta pe cimpul de batalie al bacului si facultati cu un telefon o sa pun poze cu toate minunile alea

Fleurf

Geodezia, dar cu musculita alba cum te descurci cu atatea  ???

geodezia

rau am destule  da pun frutunul ele pleaca  dupa masa se intorc mai stropesc ee trebuie sa traiasca si ele  ca doar vorba lu Es nu suntem in mediu steril .mai rau a fost cu gindacii aia rosii la crini .si acum stau cu miinile prin frunzele lor sa vad daca mii mai halesc ca au inceput sa infloreasca frumos
astea sunt mai afurisite si mai am ceva cred ca niste paduchi pe schefleria cea verde ca pe cea variegata nu sunt .si mai stau pe abutilonul variegat .da ma duc si mai trag cu mina pe petale si pe trunchi si mai omor din ei .Zboara si stau si pe fuchsii ale naibi cind ud fuchsiile am roiuri roiuri de pe dosul frunzulitelor .da vad ca pina acum nu mi-au facut nimic nu mi le-au mincat
Am patit-o cu untrandafir de gradina rosu pe care l-au halit niste paduchi verzi .OO ce-am patit cu saracu trandafir era plin si l-am stropit si vad ca acum a facut floricele

Fleurf

Eu din caza lor vreau sa renunt la brugmasii. La fuchsii inca nu ma indur ca sunt prea frumoase dar brugmasiile cum gasesc pe cineva care sa vrea sa le ia le dau  ;D

geodezia

Asa este .sunt pacatoase .dar nu nu renunt la brugmansii ca le am superbe si astea galbbene sunt infloriciaose si frumos mirositoare .celelalte roz sunt doar frumoase si nu miroase .nu stiu daca cele batute si vulcano ---- or fi mirositoare dar dupa cum zice Ati nu ar fi dar sunt exuberante prin diferenta de culoare cu verdele

penelopa

De 2 ierni am si eu brugmansiile (cele 2, una galben-roz si una roz curat) dar nu mi-au facut niciodata musculite. Toamna tarziu cand le duc in casa le stropesc preventiv cu Confidor. Atat! :)

einsteinitza

Cautati in oferta de insecticide Blondy, au ceva mai nou pentru musculita alba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

In dimineata asta depistai un inamic .Am pus lastari de brugmansi la prins s-au prins au cresct de 10-15 cm si hop am gasit gauri in frunze .ce credeti ca era ? limacsi .il prinsai pe intrus in dimineata asta cind halea brugmansia de lla Ati .l-am strivit ca pe un vierme

penelopa

Ai naibii limacşi! Imuni şi la "otrăvurile" brugmansiilor. ;D

geodezia

da sa vezi cit gauroiu pe amindoua frunzele si pe asta lu Ati am pus-o mai la umbra sub strasina cu monstrerea si una de la nemti .Aia de la nemti mai mica decit a lu ati da i-a gaurit si alia frunza .or fi dulci cind sunt fragede frunzele .Sa incerc? Si asa sunt eu ciufuta zilele astea poate ma apuca risul pe batatura

38andrei


flordel

Pai vino Andrei la sectiunea de trandafiri sa vorbim despre ei! ;D