ZAMBILE

Started by gabriela jalba, January 01, 2008, 08:16:14 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ce poza frumoasa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Una de aia roşie, dublă, am şi io dar în poză, că în grădină e un roz bolând. ;D

sicamin

Ale mele sant aproape rosii.Am 5 simple si 5 duble  .

Mihai

Nu....nu am .
Vrei sa ma oftici?
Sau vrei sa fac o vizita la tine in gradina?
Glumesc!!!
Ce vrei pentru un bulb,hai sa zicem doi,de zambila din aceea rosie?


Mihai

Cum te lasa inima.....
Mai pot avea si pretentii ,acum?

sicamin

P ;)rin iunie cand le scat,rezolvam.

Codruta

Sica, tu scoti bulbii de zambilele? Eu nu i-am scos. Cei mai "vechi" i-am pus in pamant in 2007 si de atunci nu am mai umblat la ei. 

sicamin

Codruta  eu ii scot in speranta ca voi putea sa-i plantez la locul lor in gradinita din fata casei ,dar cum tot nu reusesc sa-mi fac gardul ,nici gradinita din fata nu o pot amenaja  ;D asa ca le scot si iar le bag,tot in gradina din spatele casei. :D

popgeo

Cred ca am (adica poate).. ca au dat ciritzele in ei.  Mie astea rosii duble mi se par fenomenale..... dar nu prea cresc mari/inalte.   Daca vad ca nu infloresc ale mele anul asta m-as abona si eu la 1-2 bulbi, daca se poate..

Asta e de anul trecut....




Quote from: sicamin on April 11, 2010, 10:46:57 PM
Dar asa rosii duble ca ale mele  ai ? :D


sicamin

Popgeo ,ai dreptate ,nu cresc inalte dar au un miros.... Am doar 5 bulbi ,si sper sa mai faca. Anul trecut am cumparat (impreuna cu cineva) vreo 3 feluri de zambile ( trebe sa caut denumirea) si niste lalele care abia acum infloresc (mai multe din bulb).
Am promis deja dar te am in vedere cand scot bulbii,ca le-am pus semn  ;)

popgeo

Multumesc Sicamin... eu sper ca de la ale meel sa fi ramas macar  niste pui...

Quote from: sicamin on April 13, 2010, 07:35:44 PM
Popgeo ,ai dreptate ,nu cresc inalte dar au un miros.... Am doar 5 bulbi ,si sper sa mai faca. Anul trecut am cumparat (impreuna cu cineva) vreo 3 feluri de zambile ( trebe sa caut denumirea) si niste lalele care abia acum infloresc (mai multe din bulb).
Am promis deja dar te am in vedere cand scot bulbii,ca le-am pus semn  ;)

penelopa

Am primit un ghivecel, de 1 martie, cu 3 bulbi imensi. L-am pus la geam, ascuns printre alte plante si, am uitat de el  ;D
Duminica, la udatul florilor, am simtit parfumul inconfundabil de zambile, si atunci mi-am amintit  :) L-am scos "in evidenta"  ::)
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_de_interior__2012/66139264
Oare, dupa ce se trec florile, as putea sa plantez bulbii in gradina, sau sunt de interior?

flordel

Sunt de gradina, deci afara cu ei.  :)
Am si eu la fel dar pe mov.

claude

Ce frumoase, imi imaginez parfumul  +hypno   Dupa ce se trec florile pune linistita bulbii in gradina  ;)  Dar pune-le deocamdata asa grupate, ca sa nu le deranjezi prea tare radacinile, ca bulbul sa lucreze in continuare, sa acumuleze nutrienti. Mai incolo, dupa ce se usuca si frunzele, poti sa-i scoti si sa maresti distanta intre ei
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Merci, fetelor, asa am sa fac! :-*

Radu


popgeo

Astea au mai ramas... ca pe altele le-au mincat  ceva soareci..... ::)





claude

Popgeo, ce le faci la zambile, ca tu le ai an de an frumoase si bogate in flori, ale mele cele din bulbi cumparati dupa 1 an maxim doi devin chelioase, au putine flori pe tija  ???   Si am vazut ca asta se intampla si la altii
Sau tu pui in fiecare an bulbi proaspat achizitionati?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Si la mine dispar astea din comert. Am avut roz intens si albastre dar nu au mai rasarit deloc anul acesta. Cred c-au inghetat.
De acum nu mai cumpar, le prefer pe cele comune. Am albe, albastre si roz cu flori duble, dar astea nu au inflorit inca. Tufele s-au marit si trebuie sa le despart la vara, imi umplu gradinuta cu ale mele.
M-am saturat de fitoase care dupa un an doi dispar.  :(

popgeo

Nu le fac nimic deosebit.... fac doar preselectie, poate asta ajuta. Experientza mea cu bulbii din olanda e ca o gramada sint bolnavi, asa cum ai spus tu, o duc ok 1-2 ani si apoi degenereaza.  Partea buna e ca nu toti, asa ca incerc sa ii plantez  la ceva distantza unii de altzii si  sa schimb  bulbi cu cei la care bulbii merg bine de ceva vreme.  Depinde si de noroc... dar in principiu am patzit si eu exact asa cum zici tu, dar am invatzat sa iau de unde vad ca  bulbii prospera.. si se pare ca aia au mult mai multe shanse sa o duca bine ulterior.  

Quote from: claude on April 08, 2012, 11:39:04 AM
Popgeo, ce le faci la zambile, ca tu le ai an de an frumoase si bogate in flori, ale mele cele din bulbi cumparati dupa 1 an maxim doi devin chelioase, au putine flori pe tija  ???   Si am vazut ca asta se intampla si la altii
Sau tu pui in fiecare an bulbi proaspat achizitionati?

claude

Mersi, Geo, deci m-am linistit, cred ca raman eu cu zambilele de gradina ale bunicii, ca alea n-au nici o treaba  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

La mine cele din comert nu dispar dar fac tije florale cu mai putine flori dupa primul an. Am zambile olandeze cumparate de 4-5 ani si apar in fiecare primavara, chiar se si inmultesc. Cum la mine nici lalelele olandeze nu dispar (desi am citit ca la multi dispar dupa un an, doi), am ajuns la concluzia ca drenajul e cheia, eu am pamantul destul de pietros asa ca apa se scurge repede, nu putrezesc bulbii. Alta explicatie nu reusesc sa gasesc  ???

claude

Nici la mine nu au disparut, doar ca fac niste tije amarate, cu putine flori, arata rau, parca-s chele  :-\   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia