muscate din butasi

Started by carmenn, November 23, 2007, 03:23:43 PM

Previous topic - Next topic

ionut

Lala,iarna temperatura optima pt muscate e undeva in jur de 15 grade,evident ca eu nu pot asigura o temperatura constanta de 15,ea variaza intre 12 si 20 grade,(cele 20 sunt doar cand e soare afara si de scurta durata,pana intra aerisirea in functie)problema lor este insa lumina,au nevoie de multa lumina si aceste temperaturi mai scazute, o atentie deosebita trebuie acordata ciupitului,deasupra celui de al treilea internod se ciupeste,se asteapta pana ce lastarii de ordinul 2 ajung la trei perechi de frunze si se ciupesc,si tot asa pana pe la jumatatea lui februarie,in felul aceste dintr un singur fir scoti in primavara o tufa imensa,substantele retardante se folosesc la temp.>25,deci iarna nu
Gabi,eu folosesc pamant din padurile de fag,asta pt ca tin ca cel ce a cumparat o floare de la mine sa ma caute,nu sa ma injure,in florarii se vand doar in turba si ingrasaminte,dupa cum a observat si Vernil,muscata nu se simte prea bine in turba,ea are nevoie de un pH de 6.5-7,deci aproape de neutru,practic eu fac analiza substratului la un laborator specializat,alegerea pamantului depinde de pH ul turbei,daca nu l cunosti folosesti mai degraba pamant din gradina,din amestec nu trebuie sa lipseasca nisipul
Cara,butasii tai arata foarte bine,un secret,cand ii plantezi sa nu apesi pamantul cu mana ci batand ghiveciul de masa,sa nu te surprinda o alta runda de frunze galbene,acum ei trbuie sa se prinda...

ozimandias

Ionut, esti o avere. Si prin ce detii, si prin ce stii si pentru ca ne spui si noua.

Lastarii pusi de mine la prins cred ca nu se vor prinde (si anul asta...). Muscatele mature sunt intr-un subsol de bloc, unde e cald (15-18 grade), dar nu-i lumina. Le-a crescut niste lastari anemici, verde deschis... Cred ca voi fi nevoita sa cumpar muscate in primavara...

ionut

multumesc Ozi pentru aprecieri,ma simt onorat
cat despre muscate nu dispera,te astept sa ti alegi ca ai de unde :D

ozimandias

Am parut cumva disperata?    

Multumesc de oferta. O s-o tin minte.
Pentru mine nu e casa mai frumoasa decat cea cu muscate la geamuri.

cara

ionut, multumesc pentru pont. nu le-am plantat inca, din lipsa de timp si pentru ca am noroc  ;D

daca ma apucam sa le plantez le-as fi indesat zdravan, sa tea bine lipite radacinile de  pamant!  >:( deci pe langa averea lui ozi, mai ai una de la mine!  :D :D :D

si-acum intrebare:  la toate plantele se procedeaza asa, cand plantezi butasii inradacinati in apa? sau uniora le place inghesuiti in substrat?  ::)

vernil

Cara, un mic secret al muscatelor pentru a le ajuta sa infloreasca este acela de a le afana pamantul, de cate ori ai ocazia.

cara

nici asta n-am stiut!  ::)
multumesc. sa vedeti ce balcoane o sa am la anu'!
o sa regretati ca mi-ati vandut secretele astea!  ;D

lala

Cara,pentru muscate frumoase trebuie sa respecti 5 reguli simple:
-pamant proaspat primavara
-soare din plin
-fertilizari
-se uda numai dupa ce se usuca pamantul
-tratamente cu insecticid si acaricid
Poti opta pentru fertilizare si tratamente eco.....la tara femeile nu prea folosesc produse chimice si au niste muscate :o :o :o :o :o :o :o

cara

deci am respectat cam toate in afara de stropit pentru daunatori. dar n-au avut nik, nici muste, niuci paianjeni, nik-nik!

pamant proaspat le-am dat, da' nu stiam de afanarea pamantului...

multzam!  :-*

Fleurf

 Nici eu nu stropesc muscatele decat cand le aduc in casa toamna si atunci asa doar un puf, sa nu se simta nebagate in seama  :D, nici ingrasaminte  nu le dau prea mult si cu soarele am observat ca cel mai bine le merge cu soare numai jumatate de zi, preferabil dimineata. Anul trecut le-am avut in curte in plin soare, ca lucram la casa si am cele mai jalnice muscate.

stefana

Quote from: ionut on December 08, 2008, 09:21:11 PM
muscata nu se simte prea bine in turba,ea are nevoie de un pH de 6.5-7,deci aproape de neutru,...,din amestec nu trebuie sa lipseasca nisipul
Ionut, din ce am mai citit despre muscate stiam ca substratul trebuie sa fie argilos, PH-ul spre alcalin. Iar turba ce se vinde la noi e de cele mai multe ori acida. Cum ii pot atenua aciditatea? in afara de adaugarea nisipului, care, totusi, compacteaza putin substratul, oricat ai vrea sa-l mentii de afânat.

ionut

Stefana pH-ul se masoara pe o scara de la 1 la 14,7 fiind considerat neutru,muscatele se simt cel mai bine la un pH intre 6 si 7,deci spre neutru,de regula turba nu are pH-ul pe care l pretinde,in general acesta este mai mic decat scrie pe sac,deci acida dupa cum bine ai zis,pentru cresterea pH-ului cu o unitate se foloseste 0,5 kg gips la 1 mc de turba sau 1,1 kg var amestecat cu 150 l apa,cu aceasta apa se stropeste tot un mc de turba amestecandu-se bine in ambele cazuri,nisipul este necesar pt a satisface nevoia de siliciu a muscatelor
Cara butasii de muscate nu trebuie apasati,despre ceilalti din experienta spun ca da se apasa dar nu foarte tare ca radacinile se pot rupe,butasirea in substrat este preferabila pentru ca dupa emiterea radacinilor planta este deja prinsa

gabriela jalba

Cara,toate plantutele cu radacinute abia facute,le plantez asa cum a zis Ionut:bat ghiveciul. Dupa plantare,imi tot mureau...mi-am dat seama ,ca eu cind indesam pamintul,rupeam radacinutele. Acum nu mai am probleme.
  IONUT,merci!!! La primavara atac padurea de fag si car si eu saci de pamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Cand GetaV a killerit muscatele pentru iarna, scurtandu-le tulpinile, am luat niste bucati si le-am pus in substrat, la umbra si racoare, foarte putin udate. Desi trebuia sa le indepartez boboceii, nu m-am indurat si astazi a inflorit inca una :

Recipientul (ca ghiveci nu-i pot spune ;D ) a stat pana acu' vreo saptamana pe balcon, la temperaturi in jur de 10 grade. Sunt primii butasi de muscate curgatoare care rezista si sper sa ies cu ele in primavara :).

sicamin

Muscatele mele din demisol (puse in ziare ,pungi,cutii) au murit toate.
O singura jardiniera ,care a fost in garaj,arata mai bine si vreo cateva din ghivece,dar nu mai stiu de care sant.

gabriela jalba

Sica,tu ai un bai cu demisolul! Cum de au murit? E prea frig? ,e prea uscat??  Sper sa le mearga bine la ale mele si la vreme buna,sa-ti trimit ceva lastari.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi ,multumesc.Esti o draguta  :-* Sa ajungem noi pana la primavara,ca vad ca tare se mai lasa asteptata. Am sa inmultesc din plantele care le am, ca au multi lastari in jardiniera si sant de 3 feluri.

gabriela jalba

Ce-i aia:sa ajungem noi la primavara??!!!  Noi o sa ajungem la inca foarte multe primaveri!!! Sanatate sa fie!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Eu tin muscatele in baie,am zis ca experimentez,dar vreau sa va spun ca niciodata n-am mai avut asa muscate!Sunt grase ,pline de lastari si vor inflori mai repede....adica in primavara daca mai vine anul asta ;D ;D ;D ;D >:( >:(

miha

Ale mele au murit toate... cine s-a asteptat la asa ger?  :o Anul asta am s-o iau de la capat...oricum nu pot sta fara muscate...  :D

simonaelena

Anul asta am pus muscatele la iernat ingramadite. Adica am scos plantele din jardiniere, si le-am inghesuit in doua jardiniere pe toate.Practic le-am pus una langa alta lasand numai putin pamant la radacina. Le-am pus la lumina si racoare. Acum arata foarte bine si cred ca in primavara voi avea muscate superbe. si nici nu va fi nevoie sa cumpar asa multe ca in anii trecuti cand le pierdeam peste iarna.

stefana

N-o sa inteleg niciodata muscatele :-\
In toamna am pus in niste casolete cu pamant cateva crengute de curgatoare pe care tocmai le taiase GetaV. Le-am lasat pe balcon (intr-o portiune mai umbrita) pana cand s-a facut frig rau. Nu prea le-am udat. Majoritatea vad ca s-au prins.
Acu' vreo 2 ani am avut multi butasi (o sacosa, Ozi stie ;D ), dar s-au dus rand pe rand. I-am tinut la caldura, ii udam moderat si degeaba.
Tind sa cred ca se prind mai repede la racoare :).

simonaelena

La racoare am pus si eu butasii. Acum mai am cam un sfert din ei. Cine stie cati raman pana la primavara! Noroc cu plantele mature.

Codruta

Putine muscate am reusit sa inghesui prin casa si nu arata foarte bine. Lastari s-au prins foarte putini  si nu am avut norocul sa se prinda macar cate un lastar din fiecare culoare...s-au prins cativa de la unele culori si de la altele nici unul.

lala

Pai eu va spuneam ca le-am tinut la caldura moderata si de asta le merge bine.