Violete

Started by Erwin, November 21, 2007, 02:03:55 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Am pus niste frunze la inradacinat si cele mei multe s-au prins si au dat noi plante.
http://erwin.sunphoto.ro/Violete
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Felicitari Erwin. Am pus si eu acum cateva zile niste frunze. Sper sa am noroc ca si tine.

sicamin

Eu m-am apucat din primavara de pus frunze, iar acum am deja plantute.Au crescut frumos pe balcon si aveau boboci aproape toate (30) ,dar cand a venit frigul eu le-am mutat in camera  la cald. Diferenta brusca de temperatura a facut sa li se usuce bobocii. :'( Acum astept din nou sa infloreasca deoarece am mai multe dubluri si sa mai dau din ele. O frunza poate face 2-3 pui.


Erwin

Da, o frunza face mai multi pui, eu insa am despartit tufele. A fost frunza care a facut si 10 pui.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ozimandias

Quote from: cara on November 21, 2007, 09:06:40 PM
eu le bag pur si simplu in apa si le plantez cand au mustatile de 4-5 cm. in rest...nimic.
reusita a fost pana acum de 100%, dar acum vreau sa reusesc si in timp record!
le e mai bine la cald? l

Frunza pusa in apa face radacini mai repede si mai mute, daca e taiata in cruce (la baza) cam 0.5 cm.

Eu insa as recoamnda punerea frunzelor direct in pamant.
Se planteaxa intr-un substrat afanat (adica turba + nisip in proportie de aproape 2/1). Se acopera cu pamant cel mult 1 cm din "tulpina" frunzei. Aici intervin problemele, pentru ca frunza, fiind grea, nu o sa stea in sus, ci va cadea. Cu un pic de dibacie se pune un pet peste frunza, iar acesta o va ajuta sa nu cada. Se mai poate planta frunza sprijinita de ghiveci si in cazul acesta se "acopera" cu o punga:  .
Se mai poate lasa si neacoperita frunza.
Eu insa recomand pet-ul. Si desigur caldura si apa atat cat ii trebuie.

Secretul unor pui "rapizi" e ca frunza-mama sa fie acoperita maxim 1 cm. Asa si puii vor iesi mai vigurosi. Daca frunza va fi plantata mai adanc, puii vor iesi mult mai greu.

Aceste sfaturi se pot aplica si la gloxinii si la streptocarpusi. Si sunt sfaturi din experienta proprie.

cara

oooooooooooo.....
pai io n-am stiu de plantatul direct in pamant la violete!
si de punga pe cap!
(la cat de putine stiu nu cred ca pot spera decat la ultimul loc la concurs!  :'( )

ozimandias

Cara, punga ca punga (scuzati... suna ca cacofonie, dar nu e...), insa petu-i sfant  ;)

sicamin

Ozi  poti sa-mi spui cam cat trebuie bagata frunza in pamant?
Eu am pus niste frunze de doua luni si nu a iesit nimic pana acum. Eu cred ca le-am pus prea adanc. Aveau coditele foarte lungi si nu am taiat din ele. Oare asta sa fie motivul ca nu mai da pui? Frunzele sant bine .

sicamin

Am inteles din mesajul anterior :maximum 1 cm. La mine sigur a fost mai mult,insa mai astept ,poate iese ceva.

ozimandias

Quote from: sicamin on November 22, 2007, 08:52:17 AM

Eu am pus niste frunze de doua luni si nu a iesit nimic pana acum. Eu cred ca le-am pus prea adanc. Aveau coditele foarte lungi si nu am taiat din ele. Oare asta sa fie motivul ca nu mai da pui? Frunzele sant bine .

Sigur asta e motivul, sunt plantate prea adanc. Coditele prea lungi pot fi taiate, fara grija.
Asa, de curiozitate, poti sa scormonesti la baza tulpinitei si sa mai scoti din pamantul acela. Cred ca o sa ai surpriza sa dai de ceva acolo. Frunzulitele noi cand ies, ies "sub forma" de ghiocel - adica asa.. indoite. Cel putin la marea majoritate asa am vazut. Scormoneste fara grija, sa vezi peste ce dai. Atata vreme cat frunzele sunt OK, nu-s motive de ingrijorare. Si pe de alta parte, la "carte" asa scrie: 3-4 saptamani pana fac radacini si 3-4 saptamani pana fac puiuti. Insa regulile sunt facute pentru a fi incalcate  :D.

vernil

Sunt mai multi factori care intervin in procesul de prindere al unei frunze, caldura este esentiala, pentru asta se si pune pet in cap (sticla de plastic taiata, insa cu mici orificii pentru aerisire), ca sa asigure o temepratura constanta, dar si o atmosfera cu umiditate mai crescuta. Lumina este necesara dupa o luna, cand trebuie sa apara frunzele noi. Nici pamantul in care a fost plantata frunza, dar nici marimea ghiveciului nu sunt de neglijat. Pentru ca violetele au tendinta sa faca radacini dupa spatiul pe care il au, trebuie puse intr-un recipient mai mic, intr-un amestec care sa permita aerisirea, amestecul trebuie sa fie usor si hranitor.

floare mica

Codruta,frunzele de violete se prind foarte bine in apa sau in pamint : primavara, vara cind nu este canicula si toamna. Iarna se prind dar dureaza mai mult deoarece ziua este mai scurta si nu beneficiaza de lumina suficienta, sunt sensibile la curentii de aer rece care patrund in camera atunci cind trebuie aerisita. Codita frunzei trebuie sa aiba maxim 3cm. lungime. Se pune frunza intr-un paharel mic umplut pina la jumatate cu apa la temperatura camerei (cele de baut tuica sunt f.bune), din cind in cind se completeaza apa evaporata tot cu apa la temp.camerei. In pamint se pune in paharele  mici de plastic de unica folosinta, se face o gaura si se ingroapa codita pina aproape de frunza. Se uda cite putin, pamintul sa fie jilav, sa nu zemuiasca de apa.  :)

Codruta

Multumesc Floare mica. Daca le pui in pahar cu apa trebuie sa le pui undeva la lumina multa? In geam de exemplu?

gabriela jalba

nu. le pui si tu unde ai loc...ele trebuie sa se canalizeze pe facut radacinute!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Quote from: Codruta on December 05, 2007, 11:34:04 AM
Multumesc Floare mica. Daca le pui in pahar cu apa trebuie sa le pui undeva la lumina multa? In geam de exemplu?
Sigur, trebuie lumina, nu neaparat puternica.  :)

ioana_dna

buna! am si eu o frunza de violeta, dar codita nu e foarte mare. are maxim 2cm. cand o pun in pamant are ceva daca frunza intra si ea putin, sau mai bine nu?

Nicol Caloian

Ioana, cei 2 cm din petiolul frunzei sunt suficienti, nu trebuie sa intre si o parte din frunza in pamant. Daca citesti pe pagina anterioara ce a postat Ozimandias o sa te lamuresti si mai bine. Poti folosi pentru inradacinat un pahar de iaurt iar cand apar noile plantute le poti pune inghiveciul definitiv.

gabriela jalba

Ioana,vezi ca in josul paginii de start,la sectiunea administrativ,este un concurs de violete. Mergi si citeste acolo cum am procedat noi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: ioana_dna on January 10, 2008, 01:15:36 PM
buna! am si eu o frunza de violeta, dar codita nu e foarte mare. are maxim 2cm. cand o pun in pamant are ceva daca frunza intra si ea putin, sau mai bine nu?

Daca codita are 2 cm este foarte bine. Ca sa fii sigura ca frunza va face radacini, sa o pui intr-un pahar mic de plastic, gaurit, cu pamant. Dupa ce fixezi frunza in pamant, sa acoperi paharul cu un altul, transparent, gaurit si el. Acest pahar are rolul de a mentine o temperatura constanta, dar si umiditate. Daca ai fi inmultit frunza primavara sau vara, procesul ar fi durat 2 luni, maxim, asa se poate prelungi si la 3 luni, deci nu te speria. Tine paharul la caldura - 25 grade, iar dupa 0 luna, la lumina si caldura. Sper sa reusesti!

ozimandias

Deoarece in pachetul pe care l-am primit azi de la Cara am gasit si trei paharute, si pentru ca nu am putut sa-mi dau seama daca mi le-a trimis ca sa inchin un pahar in cinstea ei sau ca sa le umplu cu... ceva, m-am apucat si am separat si o parte din puiutii de violete, care necesitau aceasta operatiune de multa vreme...

Deci, Cara, paharutele de la tine sunt pline!!!!!!!
:D :D


[attachment deleted by admin]

cara

 :D :D :D
le-am pus ca sa ocup spatiul ramas liber in cutie, sa nu se plimbe prin ea bulbii!  :D
cred ca ai pus in ele flori artificiale, ca erau de carton, asa ca nu poti sa pui apa!  ::)

gabriela jalba

spatiul gol in pachet il uympli cu hirtie mototolita(ziar e cel mai bun). E un bun amortizor si tine si temperatura constanta in interior.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

[attachment deleted by admin]
The message does not meet the minimum word requirements (5 words).


ozimandias




[attachment deleted by admin]

The message does not meet the minimum word requirements (5 words).

cara

am mai vazut asa ceva la o frunza de gloxi, pusa la prins 
tot asa i-a crescut noua plantuta pe la mijlocul petiolului ;D