Abutilon

Started by diana, August 26, 2006, 01:08:30 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Sarumana Nicol.
Vreau sa-i iau cand poti tu (si pot si eu...)
Vb. pe PM.
Multumesc!

myky

Quote from: ozimandias on August 04, 2009, 08:19:18 PM
Sarumana Nicol.
Vreau sa-i iau cand poti tu (si pot si eu...)
Vb. pe PM.
Multumesc!
poate il iei cand trece ea pe la mine sa-si ia frunza de violeta care a facut si radacini si pui, in apa. :D

ozimandias


Nicol Caloian

Myky, frunza de violeta e pentru mine? Crede-ma ca mi-a iesit din minte iar timpul "liber" e asa de dramuit! Doamne, esti cea mai dulce, mai ales ca la mine e o jale in violete!!! Cred ca trebuie sa muncesc un an ca sa revin la numarul pe care l-am avut. Ai de la mine  :-* x n! ( ;)) Dac-ai sti de cate ori mi-am propus sa ajung la tine sa te vad si sa-ti admir florile! Sper sa pot s-o fac in curand.

Nicol Caloian

Na, ca am postat o data cu Ozi! Chiar e o idee sa ma coordonez cu ea si sa-i aduc si butasii de abuti.


Codruta

La abutilonii mei mereu li se ingalbeneste cate o frunza :( Oare ce nu le place? Vantul sau prea multa apa? Se mai intampla cand ploua sa uit sa merg sa le golesc apa din tavita si i-am mai gasit cu pamantul mustind de apa. Unul, lastar din anul acesta, chiar a dat ortul popii si sunt sigura ca e din cauza apei... la el nu s-au mai ingalbenit frunzele ci s-a pleostit cu totul.

GetaV

Frunzele nu au nimic daca se ingalbenesc si cad,cresc lastari noi din ele,dar de pleostit sunt alte cauze, cel mai frecvent umezeala excesiva sau uscaciunea,Codruta!

stefana

Delicatii abutiloni de la GetaV

myky

gabi jalba, a inflorit galbiorul de la tine. e deosebit, sarumana! :-*

gabriela jalba

Myky ma bucur!!!!! Eu nu am nici de ala si nici ala de la tine. au pierit... :'( ..si ala mov!!!!  :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

Quote from: gabriela jalba on August 23, 2009, 07:11:30 PM
Myky ma bucur!!!!! Eu nu am nici de ala si nici ala de la tine. au pierit... :'( ..si ala mov!!!!  :'( :'(

din cel de la mine, pun eu la prins, o sa pun si din celalalt, dar il mai las putin sa creasca.

Nicol Caloian

Ai si de la mine un butas din cel rosu-grena.

vivi23ro

Geta din cei adusi la intilnirea din TM nici unul nu mai e hibi sau abuti, erau fierti in suc propriu...ia prins caldura, si s a incalzit prea tare apa unde au stat

GetaV

Acum este randul tau sa vii in Bucuresti .Daca au fiert in tren cateva ore cum ar ajunga cu posta ???

vivi23ro

aaa pina o sa ajung eu in BUC....o sa ajungi sa ti faci sera cu hibi numai din olanda.... :D

vickylucia

Quote from: gabriela jalba on August 23, 2009, 07:11:30 PM
Myky ma bucur!!!!! Eu nu am nici de ala si nici ala de la tine. au pierit... :'( ..si ala mov!!!!  :'( :'(

Pana la Myky, mai cauta prin vecini! ;)

myky

Quote from: vickylucia on August 25, 2009, 06:14:47 PM
Quote from: gabriela jalba on August 23, 2009, 07:11:30 PM
Myky ma bucur!!!!! Eu nu am nici de ala si nici ala de la tine. au pierit... :'( ..si ala mov!!!!  :'( :'(

Pana la Myky, mai cauta prin vecini! ;)

a da, ca si eu tot de la vicky il am. :-*

GetaV

Vivi sera tocmai este in constructie de restul ma ocup mai tarziu :-*

Codruta

Pene, am vazut la topicul gladiole ca mi-ai admirat abutilonul galben :-* Azi i-am studiat si eu sa vad de ce saracia nu am alb printre ei, asa cum era in oferta de la Bakker si am constat ca am doi rosii, unul galben si unul de doar cativa centimetrii care nu stiu ce culoare e dar are boboci asa ca voi vedea in curand. Tare cred ca m-au fentat si nu au pus alb. Si tot acum am descoperit ca nici unul din ei nu are nici o ramura, doar tulpina principala la care ii voi putea taia varful doar cand ajunge destul de inalta pentru copacel. Ma intrebam eu de ce sunt asa saraci in flori dar acum am realizat ca defapt au inflorit destul de bine...fara ramuri unde era sa aiba mai multe flori? ;D

penelopa

Codruţa, aranjamentul tău cu abutilon arată foarte bine şi nu pare deloc sărac în flori!
Tot din catalogul Bakker m-am inspirat şi eu şi mi-am pus în acelaşi ghiveci  alb şi portocaliu sau mov şi roşu. Dar  nu  au crescut aşa compact ca la tine şi au flori mai puţine.

Codruta

Eu am comandat de la Bakker abutilonul in 3 culori si am fost tare dezamagita cand am primit 3 planticele intr-o punga. Ma asteptam sa fie "legate" cumva ca sa obtin ceva asemanator cu ce aveau ei in poza. Nu mai apare abutilonul pe site la Bakker ca sa va arat poza sa intelegeti mai bine. Le-am pus pe toate intr-un ghiveci, cat mai apropiate plantele una de alta si acum visez ca intr-o zi sa arate si la mine asa de bine. Din pacate, asa cum am mai zis, nu pare sa fie alb intre ele asa ca va fi in 2 culori, nu in 3.
Anul trecut am comandat la o firma Calibrachoa in 3 culori. Plantele erau asa de bine "legate" impreuna ca puteai jura ca e o singura planta dar defapt erau 3 plante. Asa ma asteptam sa primesc si abutilonul de la Bakker.
Pene, al meu poate e asa compact pentru ca le-am inghesuit una in alta. Nu au ramuri, doar cate o tulpina dreapta si poate de aceea a fost usor sa le "grupez" asa de bine. Sa vad cum ma voi descurca cu el daca supravietuieste peste iarna (acum doi ani am pierdut iarna abutilonul copacel, cel cu flori galbene care apare in prima poza din album) si le voi taia varful. La megapotamicum dupa ce i-am taiat varful a facut doar 2 ramuri si nu vrea sa mai faca altele asa ca arata ca un copacel schilodit ;D

penelopa

Voi pune eu la prins abutilon alb pentru tine.
Megapotamicul meu, după ce i-am  tăiat "pleata" lungă de  1 m,  şi-a scos cosiţe noi la înnaintare! Are, deja, 4 ramuri de vreo 50 cm fiecare ......... şi lampioane.  ;)

simonaelena

La mega io ii tot ciupesc virful, el ca sa imi faca in ciuda, scoate un lastar de linga ciupitura si creste tot in inaltime. Ramificatii, ioc!

Codruta

Deci eu sunt norocoasa ca la mega meu i-au crescut doua ramuri, nu una :D