Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Abutilon  (Read 82514 times)
Fleurf
Guest
« Reply #25 on: January 17, 2008, 04:45:09 PM »

Revin cu o precizare: megapotamicum face exceptie de la acesta regula. In toamna am taiat unul care avea vreo 3m la numai vreo 80 cm si vreau sa va spun ca n-a avut nimic. Am mai multi asa ca mi-am asumat riscul. In general incerc sa am cate 2 plante de acelasi fel.
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #26 on: January 17, 2008, 05:44:11 PM »

Sunt in ceataaaaa Huh? Pe eticheta de la Abutilonul meu scrie doar Abutilon. Dupa cercetarile mele facut pe net ar trebui sa fie megapotamicum. Am dreptate?
http://codruta.sunphoto.ro/abutilon/CMHFHTYTYSQMXXDJCBQ

Fleurf
Guest
« Reply #27 on: January 17, 2008, 06:08:44 PM »

Nu sunt multi terapeuti care recomanda marul lupului, dar am citit tot ce-am gasit despre el si am simtit eu asa un impuls, iar eu am invatat sa-mi ascult intuitia si...nu-mi lipseste nici curajul.SUNT ADEPTA TRATAMENTELOR NATURALE si la mine au dat rezultate intotdeauna. Eu l-am procurat de la un vanzator de plante care vine in piata. Poti comanda la TIRBAN ION - POIENI DE JOS NR 45  JUD BIHOR  COD 417121  TEL 0726678248 Gasesti acolo tot ce vrei si iti da si retetele dupa care le prepari.
Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #28 on: January 18, 2008, 08:02:08 PM »

abutilonul meu megapotamicum arata asa:
 [ nu am poza proprie, e luata de pe net, sper sa nu fie bai]

[attachment deleted by admin]

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #29 on: January 18, 2008, 09:14:14 PM »

Codruta!!! nu stiu daca-i..........potamicum,dar meeegaaa!!! ii sigur. E foarte frumos!!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #30 on: January 18, 2008, 09:24:22 PM »

Atunci pot sa tai linistita mai mult de 1/3 Grin
Multumesc Gabi. Voi incerca sa tai doar cat sa-l "corectez" si sper ca in vara urmatoare va fi si mai frumos. M-a bucurat cu flori din primavara pana iarna tarziu si sper ca o va face si in anii urmatori. Ma tot bate gandul sa comand unul in trei culori. In poza e superb dar fiindca trebuie sa-l comand pe net mi-e cam frica ca nu stiu ce voi primi defapt.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #31 on: January 18, 2008, 09:31:44 PM »

tot ce tai,pui la prins si aduci acasa!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #32 on: January 18, 2008, 09:40:35 PM »

Normal ca asta fac. Sa speram ca se vor si prinde.

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #33 on: January 18, 2008, 09:46:08 PM »

Si daca tot veni vorba de inmultire cum credeti ca e mai bine sa pun lastarii? In apa sau in pamant?

cara
Roza

Brasov

« Reply #34 on: January 18, 2008, 10:00:52 PM »

Si daca tot veni vorba de inmultire cum credeti ca e mai bine sa pun lastarii? In apa sau in pamant?

pot sa jur ca raspunsul e:
in pamant cu pet in cap!  Cheesy

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #35 on: January 18, 2008, 10:09:32 PM »

Am inteles, sa traiti! Cheesy

penelopa
Guest
« Reply #36 on: January 21, 2008, 11:16:55 AM »

Nu stiu daca raspunsul sugerat de tine Cara este cel mai potrivit dar eu asa am facut.
Fiindca n-a vrut sa ma lamureasca Fleurf si pe mine cum sa-mi coafez abutilonul, l-am ciupazit   "dupa ochi" si i-am pus  Gabitei la prins 2 lasatari sub pet.
Fleurf
Guest
« Reply #37 on: January 21, 2008, 12:25:47 PM »

Scuza-ma Penelopa!!!!  :-\chear am intentionat sa-ti raspund dar ceva m-a distras si apoi am uitat. Eu nu tund plantele decat mai incolo si nu mi-am inchipuit ca voi o faceti chear acum. Nu stiu cum l-ai tuns dar eu l-as fi facut copacel, de altfel asa ii am pe toti in afara de megapotamic care creste prea mult.
  Codruta, din cartile mele rezulta ca Abutilonul tau este "pictum", deci trebuie tuns cu prudenta, ori pune la prins lastarii. 
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #38 on: January 21, 2008, 12:38:48 PM »

M-am uitat si eu pe google dar sincer nu prea mi se pare ca seamana abuti meu cu pinctum dar se poate sa ma insel ca eu nu prea am talent la a recunoaste din poze. Pe o pagina olandeza am gasi niste abuti si daca ma uit la ce au acolo al meu ar fi Abutilon x hybridum.
Oricum ca sa nu fac o prostie il voi tunde cu prudenta si sigur voi incerca sa prind lastarii.

penelopa
Guest
« Reply #39 on: January 21, 2008, 12:58:19 PM »

Fleurf, si de nu voiam sa-l fac "copacel" ........ tot copacel a iesit fiindca la baza a chelit de tot. Probabil, ca sa ramana in continuare copacel,  voi interzice lastarilor sa-si faca de cap in  partea de jos a tulpinii .
Fleurf
Guest
« Reply #40 on: January 21, 2008, 01:16:58 PM »

Mie imi place cel mai mult forma asta de copacel fiindca pun si la "picioarele" lui ceva sa nu ramana ghiveciul gol, fie flori direct in pamant fie ghivece mici. Iarna fososesc mai bine spatiul si ei beneficiaza de mai multa lumina.
penelopa
Guest
« Reply #41 on: January 21, 2008, 01:20:08 PM »

E o idee buna! Dar  micile ghivece sau plantele puse direct in ghiveciul abutilonului................. nu-l deranjeaza sau afecteaza?!!  Nu-i fura din hrana ?
Fleurf
Guest
« Reply #42 on: January 21, 2008, 01:55:57 PM »

Daca pun florile direct in pamant (lobelii, mimulus etc) am grija sa aiba aceleasi pretentii cu el (apa, lumina etc) si ii pun suficiente si apa si ingrasaminte. La ghivece e mai putin important ca fiecare isi consuma portia lui, iar ghivecele impiedica evaporarea apei din ghiveciul mare.
penelopa
Guest
« Reply #43 on: January 21, 2008, 02:06:14 PM »

Multumesc, Fleurf! Asa am sa fac si eu.
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #44 on: January 21, 2008, 02:12:53 PM »

Ca sa ajutati pe incepatorii ca mine care se "incurca" intre atatea plante si atatea informatii puteti sa mai recomandati niste plante, eventual cu flori mov sau albastre, care ar merge in ghiveci langa abutilon?

liana
Roza

« Reply #45 on: January 21, 2008, 02:14:29 PM »

lobelii....sunt tare frumoase Wink

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #46 on: January 21, 2008, 02:20:08 PM »

Se pare ca uneori ajuta si sa mergi la intamplare sau sa alegi ce-ti place. Am comandat si am primit deja seminte de lobelii. Nu stiu cum arata in realitate dar mi-au placut in poza. Culoarea m-a atras in mod deosebit. Cel putin in poza e un albastru-turcoaz.

liana
Roza

« Reply #47 on: January 21, 2008, 02:27:08 PM »

Eu am semanat anul trecut prima data lobelii si am fost tare incantata de ele peste vara.Am cumparat un pliculet si au iesit lobelii albastre (cele mai multe) dar si albe si grena.Le-am udat abundent toata vara si au inflorit tare frumos. Au avut exact aceiasi culoare cu cea ilustrata pe plic.
Cred ca sunt off topic....dar oricum nu stiu unde sa ma duc...lobeliile  la care categorie intra? Rog pe cei in masura sa mute mesajul daca nu e voie aici.

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #48 on: January 21, 2008, 02:31:33 PM »

Cara e fata buna si a zis ca nu injura pe nimeni asa ca o rugam inca o data (precis nu va fi si ultima data Grin) sa mute discutiile despre lobelii acolo unde ar fi mai bine.
Si pana atunci tot trebuie sa te rog sa-mi spui si mie cum ai procedat cu lobelii? Ai insamantat direct afara sau ai facut rasaduri in casa?

liana
Roza

« Reply #49 on: January 21, 2008, 04:18:27 PM »

Am avut o rasadnita micuta unde am semanat mai multe tipuri de seminte. Semintele de lobelii sunt foarte marunte asa ca le-am amestecat cu un pic de nisip ca sa le pot semana mai rar. Au iesit relativ repede , in jur de 2 saptamani, ...cand aveau intre 5 si 10 cm le-am transplantat in curte si in ghivece.Nu mi s-au parut pretentioase...s-au prins repede fara sa le am prea tare in grija.

Pages: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 26   Go Up
  Print  

Jump to: