Streptocarpus

Started by ozimandias, November 08, 2007, 02:25:57 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Am mai scris pe diferite forumuri despre asta, sper sa nu plictisesc pe nimeni.
De la frunza la puiut:
- cu frunza taiata pe nervura:

- cu frunza taiata orizontal: sau

Vreau sa va spun, ca in afara de aceste doua metode, am reusit sa prind frunze de streptocarpusi in apa. Am lasat niste frunze in apa, am uitat de ele si cam intr-o luna jumatate, aveau radacini. Le-am plantat. Acum trei au puiuti (marisori), trei inca nu au facut...

larisa

Pai la noi n-ai scris,deci nu vei plictisi pe nimeni.Problema e ca nu prea suntem dotate cu asemenea minunatii,dar cum nu ne pierdem speranta ,invatam din timp sa stim la nevoie

Erwin

Nu ne plictisesti. Eu chiar vreau sa imi cumpar, numai ca am gasit aici cam scumpi. Am gasit unul la 45 lei... Cam mult... Si frunze inca nu s-a oferit nimeni. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc




          am mai gasit un site cu producatori de streptocarpusi si au prezentate in detaliu si metode de inmultire
          vezi http://www.streptocarpus-info.com/streppropagation.html
         

ozimandias

Au si forum acolo... ;)
De la ei m-am inspirat si am avut curaj sa tai frunza pe nervura....

gabriela jalba

daca se inmulteswc asa usor,si-s si prolifici,de ce-s asa de scumpi??!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Hai sa va spun.... Se inmultesc greu doar pentru ca frunzele puse la prins putrezesc foarte usor... Spre exemplu, eu, am pus frunze in cutii transparente, cu capac etans si transparent, dupa ce am plantat frunzele am stropit pamantul un pic cu un pulverizator si apoi, doua trei saptamani nu le-am mai pus nici un pic de apa. Apoi, dupa ce au facut radacini, am inceput sa le pun un pic de apa. Dar cand spun un pic, ma refer la doua-trei picaturi...

Partea cea mai grea cu streptocarpusii este udarea lor. Daca-i uzi prea mult sigur si garantat mor, daca-i uzi prea putin li se usuca bobocii, iar planta creste foarte greu. Spre exemplu, plantele mele cresc foarte greu.

gabriela jalba

Cind o sa fim mai multi care o sa avem,o sa ne descurcam cu ele,ca vom fi puternici!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Streptocarpusul meu este...... "beton".
De cand l-am primit la stadiul de puiut, l-am mutat de colo-colo,  in functie de ce-mi ramanea "liber" de la alte plante. Intotdeauna s-a acomodat si nu a pierdut nici macar o frunza. A inflorit toata primavara-vara-toamna, abia de 2 saptamani a intrat intr-un fel de repaus:  nu i-au mai crescut tije florale dar ii cresc frunzulite noi iar cele mai batrane (4 buc) au crescut luuuungi. Pe astea lungi le-as pune la  produs !!
Ati zis voi ca dau randament frunzele mai tinere dar  nu le sacrific eu pe tinerele.

myky

pene, nu te lasa!
a mea arata f. bine, sper sa nu ma dezamageasca

ozimandias

Pune-le Penelopa, ca nu-s asa batrane saca-s de un an...

Si in alta ordine de idei, asa se intampla mereu, plantele bibilite, se rasfata si fac nazuri, pe cand celelalte, mai putin bagate in seama, dau ce pot mai bine, ca sa ne atraga atentia...

gabriela jalba

Incearca Pene,ca n-ai ce pierde. Daca dintr-o frunza faci o gramada de puiuti...Pune si tu doar una,ca sa nu-ti para rau.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Eu am plantat sambata un plic de seminte de streptosi si ieri altul.... Ma uit la ele din 3 in 5 minute...

gabriela jalba

ai zis ca de nu le corcolesti,e mai bine!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Da, asa am zis... dar pot....

Stai voi sa-mi iasa macar o plantuta mica-mica, ca n-o sa mai aveti loc de mine aici, pe forum....


myky

 Ozi. ce perioada de germinare au semintele?

ozimandias

Cica 2 saptamani... Eu ma tot benoclez sa vad acele seminte... sa vad daca s-au umflat sau daca au suferit modificari... dar nu vad nimic, nici macar semintele, care-s mult mai mici si decat semintele de petunii...

myky


ozimandias

Haideti sa va arat puiutii mei de streptosi:
Acestia sunt din frunza taiata pe nervura . La acestia frunza mama tot asa taiata, a murit inainte de vreme. Credeam ca puiutii vor muri si ei, dar pana acum vad ca se descurca (urmele acelea sunt urmele frunzelor care au murit).

Acestia sunt pusi in acelas moment (de fapt ca si cei de sus) si vedeti ce diferenta e...

Acestia sunt din niste frunze puse fara nici un chef si speranta in apa. Acolo au facut radacini, apoi i-am plantat. Fiecare se dezvotlta in felul lui, iar aceasta frunza inca nu are puiut....
Frunzele acestea au ajuns la mine mai mult decat ofilite si amarate . Le-am pus vai mama lor, gramada, doar de mila sa le arunc. Si uitati surpriza!!!

Iar acestia sunt campionii: . Puii au aparut la o luna si o saptamana!!!

Frunzele acestea au mai mult de trei luni jumatate de cand sunt plantate... Si nu vor sa faca nimic...

A... si avum vedetele . Mai am o cutie la fel. In fiecare sunt cate 110 seminte de streptosi...

floare mica

AnaMaria, eu stau si ma minunez, unde tii atitea flori ?
Ai gonit orhideele la servici ?  :D :D :D

ozimandias

Adevarul e ca la birou am 8 orhidee. Restul sunt acasa. La sufragerie am glaful, la baza geamului (cel mai lat glaf care se poate cumpara  ;D) si agatata de tavan, inca o scandura, tot foarte lata... La nevoie se mai poate agata inca una. Puiutii sunt mici, acum ocupa putin. Si tinand cont ca aproape toate frunzele le am de la o singura prietena, vor fi foarte multi la fel....

ozimandias

La schimb... nu cred... In dar, poate... :D Dar asta numai dupa ce-i vad infloriti si vad fiecare ce culoare are  ;). Iar in ritmul in care cresc.... mai avem de asteptat.

ozimandias

Quote from: ozimandias on November 13, 2007, 01:40:38 PM
Eu am plantat sambata un plic de seminte de streptosi si ieri altul

Semintele plantate sambata au rasarit!

sicamin

Si eu ma bucur pentru tine. Sa-ti creasca mari si sanatoase plantutele Ozi :D

gabriela jalba

Simbata,pe 10 noiembrie!!!! In 10 zile!!! silitoare!!! Sa cresca tot asa si sa infloreasca repede si sa fie,muuuulte culori!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=