Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: 1 2 3 4 [5]   Go Down

Author Topic: Streptocarpus  (Read 19865 times)

myky

• Guest
Re: Streptocarpus
« Reply #100 on: January 31, 2009, 09:08:33 PM »

eu nu am avut seminte de la ei, dar daca tu iti inchipui ca se pot numara semitele, te inseli, sunt atat de mici, mie mi s-a parut ca nisipul e mult mai mare decat semintele de streptosi. si mai e o problema, la mine scria mixt, dar au fost toti aceeasi culoare.
in concluzie, ele incoltesc, dar e dificil cu transplantatul, eventual sa fie intr-un reicipient mare, sa ai loc sa le imprastii si sa ai grija la transplantat.
bafta!

ELA

• Guest
« Reply #101 on: January 31, 2009, 10:03:18 PM »

myky, eu voiam sa stiu daca, dintr-un plic cu seminte, ramai cu cativa puisori.?...sau se duc si aia...;. am incercat asta-vara cu o frunza ,au iesit 3 puiuti dar cand i-am transplantat s-au topit...

Ella

• Guest
« Reply #102 on: January 31, 2009, 10:08:59 PM »

ELA, hai sa-ti spun si eu...nu-i prea vesel.
Am plantat in jur de 100 de seminte, mici, mici, au rasarit gramada. La transplantare am avut 47 de plante viabile, acum mai am 18 din toti. >:(  Dar nu ma las, in februarie mai incerc un rand.

ELA

• Guest
« Reply #103 on: January 31, 2009, 10:14:27 PM »

aha...deci sunt sperante....parca imi vine iar cheful sa ma apuc de inmultit streptosi :-\

Fleurf

• Guest
« Reply #104 on: February 01, 2009, 08:03:57 AM »

Eu am avut o experienta total nefericita cu semintele ca din vrei 40 de seminte mi-au iesit 0 streptosi  ;D Ma bate gandul sa iau si eu de la Dibleys un plic de mix si cu streptocarpela si unifoliari, dar mi-e teama ca vor fi toti la fel cum au patit fetele.

myky

• Guest
« Reply #105 on: February 01, 2009, 09:25:14 AM »

de aceea spuneam ca e nevoie de un recipient mai mare, sa poti imprastia semintele mai mult, sa aiba loc sa creasca.
ele rasar dar TRANSPLANTAREA e mai dificila

ozimandias

• Guest
« Reply #106 on: February 01, 2009, 09:52:44 AM »

Eu am avut 2 plicuri cu seminte.
Semintele din primul am incercat sa le imprastii cat am putut, dar nu prea am putut. Asa ca dupa zece zile, in vasul in care le pusesem, erau "insule" de verde.
Semintele din al doilea le-am amestecat cu niste nisip foarte fin si apoi le-am imprastiat. A fost mai bine de data asta  :D
(intr-un final eu am avut un mare esec. Primele seminte au cazut de la pervaz.... A fost tragedie. Iar cutia cu al doilea rand de seminte am dat-o unei prietene si nu mai stiu nimic de ele - ceea ce e de rau, ca daca era de bine ma suna prietena sa-mi spuna).

vernil

• Guest
« Reply #107 on: February 01, 2009, 01:38:27 PM »

Myky, streptocarpusul de la tine creste ca nebunul, are si doi pui.

Marmoset

• Roza
  • Bucuresti

Ella

• Guest
« Reply #109 on: June 26, 2009, 05:14:40 PM »

Felicitari, Marmoset!

doina

• OLTENITA
  • Roza
« Reply #110 on: June 26, 2009, 09:25:18 PM »

Felicitari Marmo  :D
Nu cred ca e doar noroc  ;) .   Acum iti trebuie rabdare pentru ca  taare greu mai cresc  :P

ozimandias

• Guest
« Reply #111 on: June 26, 2009, 09:29:44 PM »

Marmo, nici nu umbla la ei pana nu cresc mari.
Si eu am pus frunze asa taiate la inmultit. Si au facut pui o puzderie. Eu am constatat ca acestia cresc infiorator de greu fata de ceilalti.
Asa ca, rabdare, draga mea. Si umbla la ei cand sunt marisori. Altfel... sanse 0. Iti spune un patit  ;)

Marmoset

• Roza
  • Bucuresti
« Reply #112 on: June 27, 2009, 12:11:12 AM »

Multumesc de incurajari, dragelor!
Gata, m-am lamurit! Acolo-i las pana se fac frunzele puilor mai mari! Postez periodic poze, va spun ce dimensiuni au frunzele si astept sa-mi dati voi verde la despartit/separat/transplantat etc.

ELA

• Guest
« Reply #113 on: July 14, 2009, 10:34:26 PM »

marmo, parca la tine a facut pui frunza de strepto...cum le merge?

Marmoset

• Roza
  • Bucuresti
« Reply #114 on: July 15, 2009, 12:30:01 AM »

Le merge foarte bine, dar unii sunt mai micuti si inca nu i-am scos, ii las pe toti sa mai creasca inca putin. Pun maine poze cu ei, sa le vezi stadiul.
Capetele de la baza ale frunzelor care au facut pui in pastile de turba deja i-am transplantat, pentru ca, desi sunt inca foarte mici, am avut noroc cu pastila de turba caci i-am transplantat cu totul si nu le-am deranjat, in felul asta, radacinile. Si le merge tare bine, nici macar n-au avut nevoie in prima faza de mini-sera.
Le fac poze maine la toti, si va prezint "plozii"  :D

cara

• Roza
  • Brasov
« Reply #115 on: July 15, 2009, 01:47:14 PM »

pai mi se pare ca e tocmai bine aici la inmultire de streptosi, nu?  ::)

Marmoset

• Roza
  • Bucuresti
« Reply #116 on: July 15, 2009, 02:03:06 PM »

:D :D :D Da, acum e bine, dar discutia se purtase inainte la topicul despe Gloxinia! Editez imediat si scot P.S-ul  ;)
Pages: 1 2 3 4 [5]   Go Up