Azaleea

Started by gabriela jalba, November 05, 2007, 05:26:00 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Am o cunostinta in Japonia care spunea ca acolo azaleea este atat de comuna, cum este la noi teiul sau stejarul. Mi-a recomandat sa plantez azaleea in turba, intr-un ghiveci mai spatios si sa stea la racoare.

Myrela

floare mica --in 1 litru apa ;dar eu folosesc doar apa de ploaie care este slab acida,
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

floare mica

Quote from: Myrela on November 18, 2007, 08:32:36 PM
floare mica --in 1 litru apa ;dar eu folosesc doar apa de ploaie care este slab acida,
Am inteles Myrela, multumesc mult !  :)

Erwin

Myrela, ce fel de carbune dizolvi in apa?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Am aceeasi problema ca si Gabi - temperatura. Doream sa pot admira azaleea asa ca am pus-o in camera de zi. 20-22 grade e prea cald pentru ea? Oricum am mutat-o in alta camera unde sunt doar 17 grade. Decat sa nu o mai vad mai bine o vad mai rar. Nu am mutat-o din ghiveciul in care am cumparat-o pentru ca avea flori. Daca i se ofilesc toate florile pot sa o mut acum sau astept primavara? Daca mai e planta pana atunci.
Nu am lasat pamantul sa se usuce dar nici nu a avut apa in farfurie. De stropit am stropit-o o data pe zi.
La ce ajuta carbunele dizolvat in apa? Dar aspirina? Ce plante se mai pot uda cu astfel de apa?
Exista pe undeva sau ar putea sa faca cineva o lista cu plantele care au nevoie de sol mai acid? Eu tot imi notez dar pana imi organizez "biblioteca" (prea multe informatii in scurt timp) sufera plantele mele.

gabriela jalba

carbune de ala pt gratar!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

daca nu ati facut gratar recent,luati pastila de carbune de la farmacie(umana).pt a preveni aparitia ciupercilor si a altor boli ale radacinilor.eu amestec carbune in solul plantelor mai sensibile:azalee,gloxinii,begonii,si altele
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Myrela

eu pun carbune si in apa in care inradacinez plante sau le ud cu apa cu carbune daca inradacinez cu pastile
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Erwin

Eu dadeam prin carbune begoniile, mai bine zis primavara cand sectionam bulbii care aveau cativa butasi. Si ca sa nu se imbolnaveasca bulbul, il dadeam prin carbune.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

        da, cunosc si eu metoda asta cu bulbii taiati dati prin carbune...e eficienta
        azaleele mele cumparate de la kaufland se simt foarte bine;aveam emotii pt ele, ca erau pline de boboci si imi era teama sa nu le cada;dar au inceput sa se deschida.
         e adevarat ca le tin intr-o camera racoroasa si le merge mult mai bine decat celorlalte din camerele incalzite

ELA

am cumparat si eu doua azalee micute(una roza si una alba cu marginile roze), nu le-am schimbat in alt ghiveci pt. ca erau puternic imbobocite si mi-a fost frica sa nu le deranjez;de o luna sunt pline de flori,aproape ca nu se mai vad frunzele desi le tin pe pervazul de la bucatarie unde e destul de cald dar au lumina si le ud zilnic
intrebare:cat mai dureaza perioada de inflorire si daca este cazul dupa aceea sa le schimb intr-un alt vas mai mare si cu altfel de pamant( acum au un fel de turba) in speranta ca vor mai inflori si alta data.....

carmenn

am avut si eu 2 azalee, una a murit...din cauza faptului ca era pe hol, si era curent, era pozitionata in fata usii de intrare. Cealalta o duce binisor, nu mai are aspectul pe care il avea cand era inflorita,  dar n-a murit, semn bun. Le-am cumparat in toamna, erau inflorite, si atunci le-am si mutat in ghivece mai mari, adaugand pamant fata de cel in care erau ele, pana la capacitatea ghiveciului. Nu le-a suparat mutarea asta.

sicamin

Si azaleele mele au flori inca. Eu nu le-am schimbat inca ghivecele,sat tot acelea in care le-am cumparat.


penelopa

Gabi draga, surprinzator dar..... desi a ajuns cam  smotocita (cateva crengute lipsa ) si tinand cont de faptul ca nu prea am noroc la azalee de camera...  as putea zice ca ii merge foarte bine: nu i-a picat nicio frunza (doar florile se mai ofilesc in timp ce altele isi desfac corola).
Am asezat-o la geamul usii de la balcon  unde e racoare ( maxim 15 *C) si lumina.

ELA

carmenn, in perioada de inflorire le-ai pus ingrasamant?

carmenn

nu le-am pus ingrasamant in perioada de inflorire. Cand le-am cumparat erau inflorite, si m-am bucurat ca au rezistat pe drum (Praga-Romania pe autocar) fara sa-mi moara, n-am vrut sa le stresez. Una a murit, celalta care nu era in curent, e relativ bine. Da semne de noi frunze, i-am schimbat locul, intr-o camera unde are lumina dupa masa.

myky


gabriela jalba

Am gasit-o moarta...Nu stiu de mai arte ceva viu in ea,dar eu perseverez si sper. Ca sa nu mai pling,Mos Craciun mi-a adus doua:una alba si una rosie

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Sa ai noroc de ele Gabi. A mea a murit sau asa cred ca nu mai are nici o frunza pe ea. Cum au ajuns acasa si cat de bine o duc cele luate de aici?

gabriela jalba

La azaleele mele le cade masiv frunzele.Nu sint uscate(sint verzi) si sint din interiorul plantei si de pe dedesupt. La suprafata totul e ok!!! Tin sa le mentionez ca din punctul meu de vedere au toate conditiile asigurate:umexeala,racoare,udate,fertilizate,lumina.... Ce credeti??? Ce-ar trebuii sa le fac. E prima data cind am azalee si nu am experienta!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Pulverizeaza-le o data pe zi cu apa fiarta si racita...eventual pune in apa cu care le uzi (tot fiarta si racita) o lingurita de otet....dar o data la 2 saptamini (nu zilnic). Cred ca si niste fier se recomanda...dar am uitat cum se numeste medicamentul....dar poti gasi pe alte forumuri discutia.....

liana

Am pus la prins lastari de azalee...sper sa se prinda(am pus si anul trecut , s-au prins, chiar le crescuse cateva frunzulite noi , dar cred ca am ridicat prea repede petul ca s-au uscat).

gabriela jalba

Luni le-am dat apa cu otet:1 lingura la 2 litri de apa. Azi am constatat ca s-au dus florile,si frunzele cad masiv.....Cred ca le-am aranjat!!!! Presupun ca ele fiind numai de la Craciun la mine,inca aveau de toate si nu trebuia sa le mai dau apa acida.... S-o vedea!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Desi nu era o planta pe care mi-o doream, dar pe care o placeam mult, astazi am primit o azalee: ...
Sper sa n-o omor si pe asta... Am sa citesc tot ce scrie despre azalee... :o

sicamin

Ozi este foarte frumoasa,sa-ti traiasca si sa te bucure cu florile ei.