Azaleea

Started by gabriela jalba, November 05, 2007, 05:26:00 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Daca ai reusit tu cu gardenia, nu cred ca nu merge si cu azaleea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Sunt fitoase amandoua dar vara le trebuie conditii deosebite.
Vara trecuta am tinut azalea si gardenia la umbra unui nuc azalea a inceput sa infloreasca de prin iulie dar gardenia nu mi-a facut niciun boboc asa ca anul acesta ii schimb locul .

aan_caa_2007

vreau sa va spun ca in comparatie cu azaleea gardenia mea merge excelent e inflorita la a doua floare si e plina de boboci am observat ca si azaleea  da semne de fericire da ma tem ca totusi e cam ger in balcon ca nu e incalzt oare nu o sa degere?

doina

Spuneai ca mai ai plante in balcon , daca alea n-au degerat de ce sa o pateasca tocmai azalea ?

aan_caa_2007

Vad ca merge foarte bine acolo imi era frica ca au cam scazut temperaturile in ultima vreme mai mult dar vad ca e ok

doinabacau

   Eu stiu ca fuchsia suporta cateva grade sub zero,deci ,cu atat mai mult azaleea! Pericolul  il constituie solul foarte ud si rece!

aan_caa_2007

Sa inteleg ca ar trebui sa o ud cu apa calda? Si daca o ud el nu tot se raceste?


doina

Doina cred ca a vrut sa spuna sa ai grija cu udatul, mai putin si deloc atunci cand este foarte frig.

doinabacau

  Eu chiar asa procedez,cu toate plantele din balcon,iarna!
  Am citit ca le face bine! Va rog sa incercati,nu pierdeti nimic,bafta!
   
  http://doinabacau.sunphoto.ro/Din_florile_mele/29010044

madutu_mr

pentru ca de curand am primit si eu o azalee  (de craciun) o sa va impartasesc din pataniile mele cu ea!Cand mi-a adus-o era foarte frumoasa...sub forma de pomisor...cu muuulte flori si multi boboci..era o incantare!!!i-am mentinut pamantul umed cum am citit despre ea si din prostia mea  +ham am udat-o cu apa de la robinet!!!asta e cea mai mare greseala..azaleea nu suporta calcarul din apa deci neaparat apa fiarta si racita!in al doilea rand am tinut in camera mea ca imi era tare draga unde era foarte cald....iarasi o mare greseala...in curand am observat ca bobocii nu mai infloreau si florile se uscau pe margini.la o verificare am descoperit ca bobocii erau de fapt uscati!apoi frunzele au inceput sa ii cada masiv...am intrat in panica ..nu mai stiam ce sa fac.nu voiam sub nici o forma sa o pierd.asa ca am lasat-o pana cand au trecut toate florile,am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si i-am pus turba acida amestecata cu perlit,am tuns-o si o pulverizez zilnic chiar si de 2-3 ori cu apa fiarta si racita.ii place umiditatea mare.acum a inceput sa ii dea noi frunzulite,noi ramuri! :x asa ca aveti grija..sunt cam pretentioase +dns

penelopa

Ştim că sunt pretenţioase! De aia eu nu vreau să mă mai încurc cu ele. :(

Andavera

Quote from: madutu_mr on February 23, 2011, 09:51:02 AM
pentru ca de curand am primit si eu o azalee  (de craciun) o sa va impartasesc din pataniile mele cu ea!Cand mi-a adus-o era foarte frumoasa...sub forma de pomisor...cu muuulte flori si multi boboci..era o incantare!!!i-am mentinut pamantul umed cum am citit despre ea si din prostia mea  +ham am udat-o cu apa de la robinet!!!asta e cea mai mare greseala..azaleea nu suporta calcarul din apa deci neaparat apa fiarta si racita!in al doilea rand am tinut in camera mea ca imi era tare draga unde era foarte cald....iarasi o mare greseala...in curand am observat ca bobocii nu mai infloreau si florile se uscau pe margini.la o verificare am descoperit ca bobocii erau de fapt uscati!apoi frunzele au inceput sa ii cada masiv...am intrat in panica ..nu mai stiam ce sa fac.nu voiam sub nici o forma sa o pierd.asa ca am lasat-o pana cand au trecut toate florile,am schimbat ghiveciul cu unul mai mare si i-am pus turba acida amestecata cu perlit,am tuns-o si o pulverizez zilnic chiar si de 2-3 ori cu apa fiarta si racita.ii place umiditatea mare.acum a inceput sa ii dea noi frunzulite,noi ramuri! :x asa ca aveti grija..sunt cam pretentioase +dns
Da si eu am patit la fel cu azaleea mea , patru luni a fost inflorita si frumoasa dupa ce am udat-o odata sanatos (am plecat in concediu) i-au cazut toate frunzele si bobocii..am tuns-o si acum incerc sa-o salvez sper sa reusesc.Am si o gardenie dar parca nu e asa de dificila daca nu-i tot muti locul .

einsteinitza

Nu-i dificila daca nu da de calcar.
Apa in Romania e peste tot calcaroasa, asa ca iti trebuie sa ai un ingrasamnt cu chelati de fier, neaparat, sa pui in apa de udare. Trebuie neaparat sa combati calcarul. Eu, din cand in cand, pun in apa de udat si o lingura de otet.
Calcarul nu se elimina prin fierbere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Andavera

Asa o ud si eu, am primit de la o prietena (lucreaza la o florarie) niste ingrasamant pentru plante acidofile si ii pun in apa ca nu prea cred ca rezistau asa de mult nici gardeniile si nici azaleea daca le udam cu apa simplade la robinet.Cineva spunea ca e buna si apa de turba dar nu am incercat.Daca termin ingrasamantul fac o noua experienta si incerc cu apa de turba.

GetaV

Am si azalee si gardenie de multi ani, le ud cu apa obisnuita, vara cu furtunul, dar le pun pamant acid .Cresc f. bine si infloresc anual +dns

gabriela jalba

mie nu mi-a mers cu nimic. Am omorit mai multe azalee si gardenii. Cred ca nu m-am "aplecat "suficient asupra lor. Am hotarit sa le las in pace ca nu-s de nasul meu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: GetaV on November 11, 2011, 08:41:46 PM
Am si azalee si gardenie de multi ani, le ud cu apa obisnuita, vara cu furtunul, dar le pun pamant acid .Cresc f. bine si infloresc anual +dns
Mi-ai dat o idee, GetaV. :)
Am o mica azalee (de la Karla) din care a supravietuit o cracuta. ;D O schimb in ghiveci cu pamant acid. :)

doinabacau

   La capitolul "omorat",cred ca fiecare avem pe constiinta,mai mult decat gardenii si azalee ! Eu excelez la fuchsii,hibiscusi,begonii,chiar si gloxinii...
  Ma uit cu jale la cele doua exmplare de azalee care aveau flori la inceputul anului... Toata vara au stat jos,in balcon,le-am pulverizat,le-am tratat de musculite,le-au cazut frunzele si au aparut altele,de cateva ori...Acum una are cativa boboci,cealalta i-a pierdut,le ud moderat si astept sa se decida.

Andavera

Quote from: Andavera on November 11, 2011, 03:13:21 PM
Asa o ud si eu, am primit de la o prietena (lucreaza la o florarie) niste ingrasamant pentru plante acidofile si ii pun in apa ca nu prea cred ca rezistau asa de mult nici gardeniile si nici azaleea daca le udam cu apa simplade la robinet.Cineva spunea ca e buna si apa de turba dar nu am incercat.Daca termin ingrasamantul fac o noua experienta si incerc cu apa de turba.
Am terminat cu ingrasamantul si am decis sa le ud cu apa de turba. Gardenia acum incepe sa infloreasca are vreo 10-12 boboci...azaleea am pierdut-o inainte sa incep sa o ud cu apa de turba. Asa ca un alt experiment doar cu urmatoarea azalee. +ham

vernil

Eu am 3 azalee pe care vara le ingrop in gradina. Chiar daca sunt chele, isi revin si se umplu de frunzulite. Toamna le trec in ghivece si le tin pe holul scarii unde temperatura nu depaseste 10 grade. Le a 3-a udare adaug putina lamaie in apa, iar ca ingrasamant primesc din cel pentru plante acidofile. Am grija sa aibe umiditate in jur. De doi ani de zile nu am mai pierdut nici o planta acidofila, multumesc lui Dumnezeu! Nici camelie, nici gardenie, nici azalee. Si mai e ceva, uneori le stropesc pe frunze cu o solutie cu sapun lichid si spirt.

penelopa

Adica, le deparazitezi ... preventiv  =))

einsteinitza

Andavera, nu mai fa experimente, mai bine cumpara ingramant pentru acidofile si se rezolva. ;D ;D
Cameliile mele sunt foarte fericite de asta, la fel si gardeniile. La apa de turba e complicat, sa ai un vas prin c asa, sa il scurgi, ingrasamantul specific rezolva problema lor. Sau ingrasamant normal pentru orice impreuna cu un acid-otet, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Andavera

Am salvat o cracuta si cu apa de turba ii merge foarte bine acum chiar si gardeniile imi sunt pline de boboci. Merge totusi experimentul, i-am dat ingrasamant pentru acidofile si am mutat-o intr-un ghiveci cu foarte multa turba. Nu tin apa de turba decat cate 2 zile intr-un vas in baie si pe urma o mut in sticle de plastic, fac mai multa odata si nu am treaba timp indelungat.

doinabacau

  Mai am doar una,care a inflorit sporadic,mereu,pentru ca am tinut-o  pe o bancuta joasa si n-a prea alintat-o soarele:

http://doinabacau.sunphoto.ro/Toamna_inflorita/82058347

gabriela jalba

Am cumparat-o in decembrie pe 5lei.

 Cu toate ca are un loc bun. a pierdut bobocii,si i-au cazut si din frunze. Cred ca aveau ele o hiba stiuta,de asa mari le vindeau cu 5lei. Acuma astept pina in primavara sa umblu la ea. Cum am turba,o sa-i dau si eu apa de turba.
Da....am citit in urma...I-am dat apa de la robinet full !!
Deci,Es , la cita apa,cit otet ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=