Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Azaleea  (Read 38326 times)
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« on: November 05, 2007, 05:26:00 PM »

merita un topic,nu?

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
simonaelena
Roza

« Reply #1 on: November 05, 2007, 09:17:30 PM »

Nu sunt greu de crescut. Vor temperatura moderata, lumina buna si umiditate in aer. Udarile sa fac cu grija, astfel incat apa sa nu stagneze in ghiveci (radacinile se pot sufoca). Este indicat ca intre doua udari pamantul sa se usuce putin la suprafata. Experienta m-a invatat sa nu administrez ingrasaminte azaleelor, e mai bine sa le schimb pamantul.

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #2 on: November 05, 2007, 09:26:25 PM »

Gabi, ma faci sa ma rusinez. Eu sunt aici "acasa" si totusi tu imi dai clasa. Am luat si eu azi o azalee pitica si chiar ca e pitica fata de ale tale. E drept ca si la pret era mai pitica fiindca a costat doar 89 centi. Asa ca am sarit pe ea si sa speram ca Simona are dreptate si nu sunt greu de crescut.

http://codruta.sunphoto.ro/azalee

Si daca tot s-a deschis acest topic am sa le rog pe fete sa mute sau sa stearga de la Rhododendron partea legata de azalee. Multumesc.

cara
Roza

Brasov

« Reply #3 on: November 06, 2007, 10:00:13 AM »

Daca tot am "bicicletat" (verb tradus din olandeza  Grin ) pana acolo am venit acasa cu cateva planticele si una din ele e o Azalee. Este o azalee pitica si o cheama Rhododendron simsii mini. Din cele citite am inteles ca azaleea e o planta mai sensibila si cu figuri dar cum asta a fost ieftina am zis ca sa vad cum ma descurc cu ea.
http://codruta.sunphoto.ro/azalee

am adus aici partea despre azalee!  Grin

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #4 on: November 06, 2007, 10:30:26 AM »

Intotdeauna te misti asa de repede? Grin

penelopa
Guest
« Reply #5 on: November 07, 2007, 03:25:36 PM »

Opiade, zi-i prietenei tale sa-si serveasca pisicile alea  ierbivore cu ceva... leandru,  datura... etc.
Gabi, valabil si pentru motanul tau  Cheesy

.... Si asa,  vom putea discuta si noi linistite despre azaleele de camera.
Eu ma chinui de cativa ani cu ele si de fiecare data le pierd.
Si iar o iau de la capat primavara cand, spun in dreapta si stanga ca,  de 8 martie nu primesc decat ....... azalee.
Azaleea de 8 martie 2007........ a rezistat. Dupa ce i-au trecut florile si ..... frunzele ,  am aruncat-o sub o tufa de liliac  lasand-o in voia vremii. O  udam, insa,  mereu si ii mai stropeam si "betele" din cand in cand, mai ales cand am vazut si ceva frunzulite noi pe ea.
Acum arata onorabil (cam inalta si rahitica) dar are frunze si sper sa faca si boboci (ca bobocii incep sa se formeze de pe acum). Am adus-o in casa,  la lumina moderata (mai buna n-am avut pentru ea) dar  mai la rece
Sper sa-mi iasa de data asta.  Wink
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #6 on: November 07, 2007, 04:50:16 PM »

La capitolul racoare stau si eu mai prost.
Ca de pisici nu ma plang ca am si eu doua dar cred ca am noroc cu iarba din gradina. La plante se mai dau doar la cele din buchete. O fi printre flori ceva ce le atrage.

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #7 on: November 07, 2007, 05:08:43 PM »

Eu n-am avut mite  niciodata dar nici azaleele mai mult de o saptamina de la cumparare.Cind am aflat ca trebuia sa le schimb in alt ghiveci nu mi-am mai permis sa mai risc,asa ca am ramas fara azalee desi m-am chinuit cu un pui de asta toamna pina in vara asta cind nu a mai vrut sa mai traiasca

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #8 on: November 07, 2007, 05:10:48 PM »

Doamna Gabi ,aduceti Azaleele acasa  sau le lasati in Olanda ?.Ne incercam norocul cu o crenguta?

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #9 on: November 08, 2007, 04:17:33 PM »

Opia,eu am inradacinat un butas de azalee si unul de gardenie,in pastila de turba si cu sticla in cap. Au dat semne dupa vreo 6 luni...le-am facut cadou pe amindoua!!!

Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #10 on: November 08, 2007, 08:58:29 PM »

Am citit pe net ca la azalee trebuie sa-i schimbi pamantul imediat dupa ce o cumperi dar tot pe acol pe undeva scria ca nu se schimba pamantul pana are flori. Si daca o cumperi inflorita ce faci?

Erwin
Roza

Cluj Napoca

« Reply #11 on: November 08, 2007, 09:23:19 PM »

Astepti pana ii trec florile... Apropos,  ce fel de pamant are nevoie azaleea?"

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro
simonaelena
Roza

« Reply #12 on: November 08, 2007, 10:02:41 PM »

Are nevoie de pamant pentru acidofile. Se gaseste pe piata.

cara
Roza

Brasov

« Reply #13 on: November 09, 2007, 07:40:19 AM »

in sfarsit!!!!!!de cand astept raspunsul asta! MULTUMESC !
         de acum inainte cred ca trebuie sa apelez la erwin ca sa primesc raspuns;aceeasi intrebare am pus-o si eu de o zi, sau 2, dar nu s-a inghesuit nimeni sa-mi raspunda Grin Grin Grin

stii care e secretul? sa scrii mesaje scurte!  Cheesy
m-am dus in urma sa vad in care mesaj ai intrebat si-am vazut ca postul e "consistent". pe orice forum se intampla la fel: se citeste in diagonala, iar mesajele lungi se...scurteaza din ochi!  Cheesy nici eu nu remarcasem intrebarea ta... :-[, mai ales ca nu am azalee.
deci, secretul e "scurt si la obiect", nu "via erwin"    Cheesy

myky
Guest
« Reply #14 on: November 09, 2007, 08:36:55 AM »

da, asa este cum zice cara, si da se gaseste pamant cu un ph. acid special pt. azalee, gardenia, camelia si mai sunt.
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #15 on: November 09, 2007, 10:32:43 AM »

Si udat din cand in cand cu apa cu otet ca la Rododendroni.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #16 on: November 09, 2007, 07:32:19 PM »

Stiu ca dupa 6 luni de la achizitioanarea unei plante din comert,poti sa o consideri a ta. Cica in intervalulasta consuma tot ce ii pun ei in pamint ca sa arate bine,si se si acomodeaza cu noul mediu.Intreb si eu,ca nestiutorul....dupa 6 luni incep sa ii dau apa cu otet?

dyana
Guest
« Reply #17 on: November 09, 2007, 10:26:56 PM »

Si  azaleea mea micuta si-a revenit la racoare si lumina. credeam ca am pierdut-o....am uitat chestia cu pamantul special...iar cu otet nu le mai ud ca am omorat deja un anthurium:(
simonaelena
Roza

« Reply #18 on: November 14, 2007, 08:38:08 AM »

Da, am "cedat" si eu in fata unei alb cu roz. Numai ca era inainte de reduceri. A costat 9 lei.

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #19 on: November 14, 2007, 10:30:12 AM »

Tot pret special am vazut si eu ieri la Kaufland ,la violete si azalee ,dar cred ca le alesese toti . Erau cateva dar aratau jalnic. :'( Pretul tot 4,5 ) Azi mai dau o tura ,poate mai baga ceva.

Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #20 on: November 18, 2007, 09:32:51 AM »

am cumparat un ghiveci de azalee in februarie;erau 3 plante de 3 culori in el.in vara,le-am despartit,adica am taiat pamantul cu radacini cu tot ,ca era ca buretele,le-am pus in ghivece noi dar nu mai decat cel in care erau inghesuite cu pamant pt plante acide,in curand var fii inflorite si le voi poza,dar pana atunci sper sa reusesc sa postes poze.ud toate florile cu apa de ploaie,inclusiv pulverizarea--la mine nu e poluare prea mare

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #21 on: November 18, 2007, 10:54:18 AM »

Cred ca azaleea mea pitica e pe duca  Sad :'( I se ofilesc toate florile si ii cad frunzele. Am mutat-o undeva mai la racoare si acum ma rog pentru ea.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #22 on: November 18, 2007, 02:19:58 PM »

Vezi ca bea apa multa(sa nu zaca cu radacinile in apa!!) si-i trebuie racoare.Iari am vazut la cineva la casa,ca si-a plantat azalee in gradinita din fata.

Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #23 on: November 18, 2007, 07:05:08 PM »

codruta,mi-ar pare rau sa pierzi azaleea,eu pierdeam flori pt ca de nerabdare sa creasca repede mari le udam in exces.eu nu le dau azaleelor cata apa ar vrea, alternez udatul pe sus cu cel la tavita,dar in apa de udat dizolv carbune sau un sfert pastila de aspirina.eu zic sa o cureti de uscaturi si sa o mai uzi dupa ce se usca bine la suprafata.daca e prea cald in camara, pulverizeaz-o des p frunze .adica zilnic sau la 2 zile  zic si eu din experienta mea

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
floare mica
Roza

« Reply #24 on: November 18, 2007, 07:25:17 PM »

In cita apa dizolvi sfertul de aspirina ? Apa o fierbi inainte s-au cum procedezi ?
Eu ud azaleea cu apa fiarta si racita, la doi litri de apa pun un pumn zdravan
de turba cumparata de la florarie.  Smiley

Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  

Jump to: