Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Macar lor sa le placa ;D
Pe cel galben l-am mutat ieri cand era plin de boboci. M-am bucurat sa vad ca nu l-a deranjat mutatul.

miha

Myky...s-a adaptat in pamantul din gradina? Sau ai imbunatatit cumva cu pamant acid? Asta e una dintre plantele care mi-au placut tare mult...dar care n-au vrut sa se adapteze in gradina si conditiile mele...asa ca...am preferat sa nu ne mai chinuim reciproc... Dar asta nu ma face sa nu continui s-o admir si s-o si visez in gradina mea...  :D

myky

am cumparat un sac de 50l de pamant pentru conifere. am sapat o groapa mai mare ( cu 10cm adancime mai mult decat planta, si cu 5 cm mai mare decat diametrul coroanei , sper ca ai inteles) si am umplut cu pamant. la erica am procedat la fel. am folosit pamantul la gardenia si azalee, tuia.

miha

Quote from: myky on April 12, 2009, 08:01:38 PM
am cumparat un sac de 50l de pamant pentru conifere. am sapat o groapa mai mare ( cu 10cm adancime mai mult decat planta, si cu 5 cm mai mare decat diametrul coroanei , sper ca ai inteles) si am umplut cu pamant. la erica am procedat la fel. am folosit pamantul la gardenia si azalee, tuia.

Merci Myky..am inteles...cumparasem si eu o punga cu pamant acid, dar doar am inlocuit ce am scos...cred ca trebuia actionat si in profunzime...  ;D poate...mai incerc odata...  :D

myky


Codruta

Eu am pus doar ceva turba in groapa facuta si se pare ca le place si asa. Le mai dau de doua ori pe an ingrasaminte pentru rhodo, azalee, etc.. si ii mai ud din cand in cand cu apa cu otet.
Miha, daca tu  le-ai pus pamant acid nu cred ca pamantul nu le-a placut, ci alta o fi fost cauza.

myky

am uitat sa spun, le place mai la umbra.

gabriela jalba

Unul prapadit,ce l-am luat de mila cu 10lei,ca tragea sa moara,anul trecut din metro,s-a prins si acum e fainut. I-am pus si eu pamint din padurea de molizi,nu l-am protejat peste iarna,iar acum vad ca-i cresc mugurii vazind cu ochii.
    Celalalt rosu(  http://good-times.webshots.com/video/3039509130091567945EEjFro ) , nu i-am aplicat acelas tratament,adica nu i-am pus pamint adus,si nu imi place cum arata...E si prea in soare..L-as muta,dar acum e cam tirziu,cred.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

E tare frumos. Pacat ca la rhodo le rezista florile asa de putin.

gabriela jalba

Mirela,stai bine!!! la mine cred ca la toamna...Dupa ce a lastarit ,acum parca s-ar vedea ceva boboci de floare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Ciudat ca pe acolo rhodo infloresc asa tarziu. Eu am si uitat cum arata florile de la ai mei :D

einsteinitza

Iarna e iarna, dureaza pana-si revin ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana


cara

asa arata rhodo meu.
si asa arata "cusca" de protectie programata pentru umplere cu frunze ca sa-l ferim de inghet la iarna. ce ziceti?  ;D

ati

UPS. :)
Cara draga vad acum cu cine trebuie sa ma asociez  ;
Vai ce nasol este ca te gandesti la o treaba si nu aia o poti scrie  ::)
Na an fine faina ti rodoul si eu vroiam sa ma bag antro treaba din asta numai nu stiam ca cum va rezista la noi ,apropo cat de mare va creste ca daca cresc pana la catva metri atunci gradina mea la iarna va arata ca un doc an constanta pline de cutii uriase sau nu??????
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Codruta

Rhodo arata foarte bine dar nu-mi imaginez cum va arata saracul dupa cateva luni de detentie in acea cusca.

Codruta

Ati draga, depinde de soiul de rhodo pe care il ai. Multe soiuri ajung doar la 40cm inaltime.

Fleurf

N-o sa aiba cam putina lumina Cara?

cara

deci. cusca e destul de larga si frunze o sa-i pun doar la baza, cat sa acopere doua-trei noduri din tulpina. deasupra va fi liber, deci lumina cata vine din cer  ;D 

cusca e menita doar sa tina frunzele pe loc la vanturile de pe valea Timisului  ;D


acum astept iar pareri.  8)

sicamin

Cara daca aveau vreo 20 rododendroni cati metri cubi se scanduri iti mai trebuiau? :D
Eu nu am dar vecina mea are vreo 3 ,exact ca si al tau ,dar nu ia acoperit niciodata. Chiar zilele trecute mi-a aratat ca unul avea si 2 boboci,destul de mari.

gentiana

sicamin la brasov e frig si multa umezeala
sunt totusi hibrizi
altceva era daca avea rodo de aia de munte
io am vreo 15 daca nucumva am mai plantat de la ultima numaratoare si acu ii inveles doar cu coceni si le pun scoarta la radacini
oricum o sa aiba o gradina interesanta ,un soi de gradina lego

gabriela jalba

Intr-un an,pentru nu-s ce plantuta,speriata am facut si eu ca tine:o lada in care am pus-o, si cu panuse de porumb de la radacina,fain sa-i tina cald. In primavara am gasit-o tata putreda! Atunci am cautat explicatia: zapada tot topit,aerul nu circulat,caldut...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

ai mei au stat vreo 3-4 ani in laditze cand erau mai mici
dar le lasam aeriseli

cara

frunzele la rhodo-ul meu sunt chircite si suferinde  :(

pana la urma, l-am protejat asa:

in jurul coroanei, la baza, am infasurat o bucata de sac. de canepa, cred. de ala maro, cu fir gros. in mijloc, peste ramuri, am pus pamant ca la trandafiri. apoi, deasupra, printre ramuri, am bagat folie microporoasa, de aia cu care se invelesc copaceii.

la cum arata in acest moment, la doar -5 grade, nu cred ca are sanse de supravietuire la frigurile care sunt iarna la noi :(

gabriela jalba

Baga-l sub o cusma mai calduroasa: cam la 20cm de el,circular,infinge in pamint sirme de fierbeton(sau bete ) ,ca sa faci un tarculet.Sa fie cam tot cu atit mai inalt de ce ai acum. Pune cartoane,hirtie,mototolita,roata si deasupra,pina umpli bine. peste tote pui plastic si legi roata,iar la baza pui pietre pe plastic(sau un sac de mincare de ciini). Ii va fi cald si nu va ingheta precis,ca doar nu-i polul nord la tine !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=