Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Bine ai revenit ,ES!
Da ,se intampla si mai ales cu unii vanduti ca rodo si ei de fapt sunt azalee de interior

einsteinitza

Nu numai, multi dintre cei cu frunza mare, rodo curat, sunt sensibili la gerurile noastreDar exista pe net liste cu rezistentele la ger, si te poti usor verifica.
Bine te-am gasit ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu ii verific,probabil de aia am vreo 15-16 din care cei mai batrani au vreo 7-8 ani si sunt dubli ca marime fata de cum i-am luat
Singurii care nu mi-au supravietuit au fost cei mici cu frunza ca acele
Am inteles ca nu supravietuiesc in conditiile verilor din zona noastra,au nevoie de racoare vara si sa fie acoperiti de zapada iarna

einsteinitza

Eu nu invelesc nici un rododendron, doar ii pun in zone umbrite, nu in plin soare. Dar tot ce am rezista la peste-20, asa i-am ales.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Nu stiu de ce imi imaginez ca la noi sunt adusi in functie de pret, si nu pe criterii ecologice.  >:( Cati comercianti chiar se respecta, respectand in acelasi timp si clientul si plantele insesi? Ca doar nu sunt mobila!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Ai mei au supravietuit la -27 grade asta iarna ,doar cu scoarta de copac la radacina si inainte de ger am pus cetina pe ei
In mod ciudat ,le-a priit si toti infloresc sau au inflorit deja
E drept ca in primi ani ai lor in gradina i-am "dadacit"
Anul asta au avut noroc ca au stat acoperiti de zapada
Si ai mei sunt la semiumbra,asezati spre est(au lumina cam pana la ora 10-11 dim si seara la asfiintit,in perioada de vara)

cara

la al meu au inflorit doar ramurile care au stat sub zapada. cele de deasupra si-au pierdut bobocii  :(

gentiana

Bine ai venit ,MADAM
Frumos inflorit rodo-ul tau
( ;D daca te-am dadacit)

cara

apoi tre sa recunosc ca nu i-am facut nimic asta toamna. nici cusca, nici paie, nimic. l-am lasat in voia sortii.

pacat de el acum, ca n-a apucat sa vada soarele. ploua de o saptamana intruna :(

gentiana

stai linistita ca si pe aici
am o magnolie galbena si 2 rodo(unul cu farfurie si paharel) care nu mai ajung in pamantul din gradina

einsteinitza

Superb rododendronul  tau,Cara. Parca-i de plastic ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

da nu se face el mare?
si o  vedem pe Cara facand plaja  in dosul lui?

Schnuppe

Ala sper ca e riu natural , fara pompa , nu ?

Doamna Cara , superb rhododendron ! Exceptional ! Deosebit ! Si combinatia cu gazonul e de vis ! Ai folosit gazon special pentru rhododendroni ? Dupa cum arata pare gazon de exterior . E din import , nu ?   Ploaia e naturala sau artificiala ?  E de firma ?

einsteinitza

Cumplit de natural, la fel si ferigile care apar ca buruienile.
Mai erau rododendroni mai tineri, in coltul umbros.

Paraiasul trecea chiar pe sub geamul casei mici,aici o poza facuta dimineata din pat
Senzatia era minunata, intorceai capul fara sa te trezesti de-a binelea si vedeai apa.


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Da, doar v-am spus ca ratez momentele importante din existenta forumului...  >:( :D Cum ratez si gazonul de interior si ordonantele de urgenta...  :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Pene, la lectia aceasta nu iei nota de trecere :D Mai citeste lectia inca o data!

Quote from: cara on May 19, 2010, 10:34:32 PM
apoi tre sa recunosc ca nu i-am facut nimic asta toamna. nici cusca, nici paie, nimic. l-am lasat in voia sortii.

penelopa

Quote from: cara on May 19, 2010, 10:29:47 PM
la al meu au inflorit doar ramurile care au stat sub zapada. cele de deasupra si-au pierdut bobocii  :(
Deci, Codruta, cine merita o nota mica ?  ;D  ;)

Codruta

Recunos de data aceasta, eu ;D :D

gentiana

In zona noastra da
Sunt diferente mari de temperatura iarna si il afecteaza
Am unu din rodo de cativa ani,acum inflorit
Are vreo 4-5 smocuri cu inflorescente(ceea ce e extrem de mult la marimea lui)

einsteinitza

Unele varitati.Depinde de rezistenta lor la ger. Ai mei , neprotejati, n-au nici o problema, doar ca am fost plecata cand au inflorit, am prins resturile :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Se pare ca atat de multa zapada le-a priit,au inflorit mult mai mult decat in alti ani(ai mei au fost mult mai putin protejati decta in alti ani,dar am avut noroc si au stat pana prin martie acoperiti de zapada

cara

Quote from: Schnuppe on May 20, 2010, 11:37:53 AM

Doamna Cara , superb rhododendron ! Exceptional ! Deosebit ! Si combinatia cu gazonul e de vis ! Ai folosit gazon special pentru rhododendroni ? Dupa cum arata pare gazon de exterior . E din import , nu ?   Ploaia e naturala sau artificiala ?  E de firma ?

vai, domnu Schnuppe, sunt miscata de laudele domniei voastre si de temeinicele cunostinte ce le aveti. si de ochiul vigilent!

da, cum bine ati observat, gazonul este unul special pentru rhododendroni, semi-esterior.  peste iarna il bag in casa ca e mai sensibil.

cat despre ploaie, e artificiala, tocmai aruncase colegul meu cu o galeata de apa dupa mine.  cu apa de firma, bun inteles, eu ma respect, stii!

:P

einsteinitza

Daca te respecti, rogu-te du-te la rubrica culinara si posteaza fii buna un tort meserias. Ca am facut unul pentru weekend dar mai imi trebuie unul wekendul urmator, si tare te strigam in gand :-*
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Rhodo cel variegat la o lună de la plantare în grădină:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/20240631
şi cel de la tine, Vernil, deşi e (încă) în ghiveci, a îmbobocit :
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/20240655

einsteinitza

Se pregateste pentru primavara. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro