Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Eu am facut un colt cu ei si cu hortensii si cu paeonii,le pun si ingrasamant lichid si "bobite" pt plante acidofile
Iarna ii acopar cu crengi de brad si acele de la brad se scutura si e un fel de cetina,cam o data la 2 ani le mai pun ceva pamant acid,altfel le punt toamna ceva scoarta de conifere si le merge bine
Inseamna ca eu am nimerit soiuri diferite pt ca la mine stau cam 2 luni infloriti(pe rand bineinteles) si mai incearca si toamna daca e racoare o inflorire timida(doar unii)
Ai mei stau sub paulownii(orientare N-E) si vad ca s-au acomodat bine
Singurii pierduti sunt unii pitici in nuante de violet(trebuie sa le caut denumirea) care sunt ori de interior ori sunt mai aproape de rodo de munte ,si nu-mi rezista peste vara
Cenusa e buna pt dezinfectarea terenului,dar nu prea le prieste la rodo,decat daca e in proportie mica,pe langa nisip si pamant acid
Turba nu prea le-a priit,se gaseste pamant pt rodo si azalee ;cand i-am plantat am avut fibra de cocos si aia a fost pe placul lor

penelopa

Ei, da, dar ai uitat să-i spui lui Schnuppe că tu ai plantat rhodo în gropi mari căptuşite cu scândură. ;)
Şi eu zic ca Schnuppe: dacă pământul din locul în care am să pun şi eu vreo 2-3 se pretează, bine ,dacă nu, gropi cu scânduri eu nu fac. :(

einsteinitza

Cauta din aia rezistenti la calcar ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: penelopa on April 11, 2010, 11:15:33 PM
Ei, da, dar ai uitat să-i spui lui Schnuppe că tu ai plantat rhodo în gropi mari căptuşite cu scândură. ;)
Şi eu zic ca Schnuppe: dacă pământul din locul în care am să pun şi eu vreo 2-3 se pretează, bine ,dacă nu, gropi cu scânduri eu nu fac. :(
bre unde-i passion e si groapa captusita cu scanduri!
io am vrut gradina englezeasca-cottage garden si asta o sa-mi fac :P

einsteinitza

Dar sunt atatea tufe care nu pun probleme, mai ales in zonele voastre. Adica vorbesc de caldura si seceta. Mai ales ca periodic trebuie sa schimbi pamantul, macar la suprafata. La Gradina Botanica din Bucuresti sunt cativa, si ei mi-au spus chestia cu otetul.Ei fac asa, pentru ca planta sa poata absorbi fierul , trebuie sa fie sub forma de chelati, adica in combinatie cu un acid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Faceti-ma sa inteleg, azaleea de gradina nu sta bine in turba ? Ca a mea e intr-un ghiveci foarte mare, ingropat in pamant pana la jumatate, plin cu turba... Dar nu umblu la ea, e plina de boboci.
Am gradina am ingropat o multime de resturi vegetale de la zambile, toporasi, narcise (care au trecut). Descompunerea lor va influenta ph-ul solului ?

gentiana

Nici vorba Vernil,azaleea sta foarte bine in turba acida,dar sta si mai bine ingradina in turba acida
Nu te sfatuiesc sa pui resturi in groapa azaleei
Nu se recomanda resturi in putrefactie in preajma azaleei

Codruta

Florile de azalee au 5 stamine iar de rhododendroni 10... Dar daca au 7 stamine ce este? Corcitura rhodo cu azalee :D :D ?
http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/pagina2

Codruta


penelopa

Deci, a picat şi recunoaşterea după nr. staminelor!!!  :(

vernil

Rhodo al meu cu clopotei rosii a crescut ca voinicul din poveste ... Se pare ca turba in care sta ii place mult, iar locatia e ideala, la umbra stejarului.

Schnuppe

Quote from: penelopa on April 29, 2010, 11:51:40 AM
Deci, a picat şi recunoaşterea după nr. staminelor!!!  :(

Nu a picat nimic . Ala de la Codruta e Rhodo . Azaleea are 5 stamine . In general rhodo au 10 dar pot fi si cu 18-20 stamine in functie de specie . Ideea era ca cel mai des se intilnesc azalee care au 5 stamine si frunzisul mai mic si sint mai chele ( si florile mai mici ) si rhodo care au majoritatea 10 stamine , sint mai bine imbracati , frunze mari si lucioase , florile mari si au in general 10 stamine . Simplu .

gentiana

Rodo ,eu ii recunosc dupa frunza mare ,ovala si de un verde inchis si cu multe stamine
Exceptie fac rodo cei pitici,cu frinzele cam ca niste ace,la mine n-au reusit sa treaca niciodata vara
Niste amici traitori in anglia ,mi-au zis ca sunt de zone racoroase,mai apropiati de rododendronii de munte
Eu ii cumparam prt ca sunt cam singurii care sunt in nuante de violet si lila intens

Ionela

Chiar florile aceleiasi plante pot avea numar diferit de stamine.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

N-am nervi sa numar staminele,am invatat sa ma uit la frunze si la eticheta si ma dumiresc
ultimul rodo luat de mine e rodo repens

einsteinitza

Da, e buna ideea Gentianei cu cititul pe eticheta :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Stai linistita ca ma prinsesem ca e rodo inainte sa-i citesc eticheta,l-am cunoscut dupa frunza
mai erau rodo de aia mici cu frunza ac si o azalee de gradina dar aia nu mi-a inspirat incredere

einsteinitza

Era ca-n bancuri.
Cum sa recunosti un rododendron de o azalee? Citesti eticheta :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Bancurile cu Bula! :D
Eu l-am luat pt ca mi-a placut ce rosu permanent avea,o culoare pe care n-o aveam in curte  si uite asa am ajuns la 12 rodo (am pierdut unul peste iarna si nu stiu de ce)

Codruta

Quote from: Ionela on April 29, 2010, 02:31:32 PM
Chiar florile aceleiasi plante pot avea numar diferit de stamine.

Da, asa e. Cel putin una din flori avea doar 6 stamine dar m-am gandit ca e o greseala si nu am bagat-o in seama ;D


vernil

Ce poza frumoasa ai facut! Ai si avut la ce!

einsteinitza

E frumos, n-am mai vazut asa ceva. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nici eu, de aia l-am şi luat. ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro