Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

GetaV

Super ,peste cati ani il vad si pe al meu asa?

sicamin

Intradevar spectacol ! foarte frumosi sant Codruta! Dar ce floare e aceia alba (de langa cel rosu)

GetaV

Cred ca este artemisia

Codruta

Quote from: sicamin on April 09, 2010, 09:23:48 PM
Dar ce floare e aceia alba (de langa cel rosu)

Te referi la cea din aceasta poza? http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/CRJJAFIKLCJENJRXXTY  E tot rhododendron dar nu stiu numele lui si nici la cel rosu. I-am gasit in gradina, primiti de sotul de la niste fosti vecini.

sicamin

Si eu m-am gandit ca e tot rodo. dar nu eram sigura. Asa rosu am si eu unul dar e mic inca.
La denumiri ....nu ma pricep,dra ii mai zice si azalee de gradina.

Codruta

Ce am vazut prin magazine cu numele Azalee de gradina arata putin altfel. Nu am indraznit sa iau pentru ca nu am reusit sa ma descurc cu cea de interior si ma gandeam ca poate patesc la fel si cu cea de gradina.

einsteinitza

Codruta, azaleea de gradina este mai nepretentioasa ca rodo. Umezeala si atat. Am avut una splendida in gradina , nu aveam grija ei si a trebuit sa o mut, dupa cativa ani, si nu i-a convenit, deja era adaptata unde era. A fost foarte spectaculoasa si fara pretentii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Es, azaleea avea si soare sau era la umbra totala?

einsteinitza

Avea soare de la 4 dupa amiaza. Caut o poza cu ea. Nu era in umbra, era in stratul din fata casei. Dar in locul ei a trebuit sa fac un gardut, ea crescuse foarte mare, nu mi-am imaginat ca se va dezvolta asa frumos. La mutat nu a rezistat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Diferenta intre azalee si rhododendroni este in primul rind dupa frunze , la azalee sint mai mici si au perisori fini , azaleele sint mai " batoase " , lasa portiuni lemnoase vizibile din ramuri . Rhodondendronii au frunzele mari , lucioase , asezate in forma aia clasica de rozeta . Aproape tot ce vad prin supermarketuri si florarii sint rhodo .

Eu am comandat de la Eutopia 4 rhodo , cel putin asa credeam eu , nu m-am uitat atent si nici nu citisem aproape nimic despre ei , mi-au placut florile si atit . Apoi am realizat ca am un rhodo si 3 azalee . 

Rhododendronul Calsap si azaleea Golden Sunset le-am plantat ca naiba la 50 cm una de alta , desi numai Calsap ajunge la 2-3 metri , Goldenul e mai mic dar si asta atinge 2 m .

Si inca ceva , la azalee le cad frunzele iarna , nu complet dar ramin chelioase , cel putin cea englezeasca ( Golden Sunset e o azalee Knap Hill ) e cheala complet iarna . Rhodo e vesnic verde . Dar nu e general valabila regula asta , am o azalee pitica , Marushka . care e verde si iarna , nu pierde nimic , dar frunzele si floarea sint tipice azaleea .

Am uitat : azaleea are 5 stamine iar rhodo 10 .

einsteinitza

Inseamna ca mai am o azalele, ce bine ca mi-ai spus. Am primit mai demult cica niste rodo si i-am dus in spate, la cascada,unde e pamant de padure.Chiar ma uitam ce-i cu ala chelios ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

De fapt genul este Rhododendron si cuprinde rhododendronii adevarati si azaleele .


Codruta

Dupa descrierea facuta de Schnuppe cei doi rhodo, cu flori rosii si albe, sunt defapt azalee; sunt mai "batoase" si pierd din frunze peste iarna. Cand infloresc am sa numar staminele ca sa fiu sigura.
Si la rhodo sunt exceptii in privinta frunzelor. Rhodo Praecox pierde toamna majoritatea frunzelor. Pe eticheta de la el scrie ca ramane verde dar la mine, doi ani la rand a chelit. E primul care infloreste primavara si dupa inflorire ii cresc frunze noi.

vernil

Am plantat un rhododendron cu flori rosii si o azalee "Princess Anne". Azaleea am plantat-o intr-un imens ghiveci umplut cu turba, pentru rhodo am sapat o groapa adanca si larga pe care am umplut-o cu turba. Pana acum se simt excelent. Sigur se vor simti si mai bine cand va veni ceva mai multa umbra ... Sunt tare incantata de ei ...

penelopa

Partea proastă e că şi pe unele azaleele de cameră scrie "Rhododendron" şi sunt comercializate ca rhododendroni de grădină.  M-au lucrat pe mine anul trecut  ... cu 3 buc.  :(
Acum, dacă am prins pontul de la Schnuppe, nu mai cumpăr nimic până nu-i înnumăr staminele. ;D

Schnuppe

E rhododendron.

Pene , nu mai spune azalee de camera , nu cred ca exista asa ceva , sint doar azalee si rhodo . Nu am auzit pina acum de soiuri sau varietati tropicale care ar merge numai in casa .

penelopa

Păi, azaleele alea de se ţin în casă iarna, ce fel  sunt ???

sicamin

Eu am tinuto in casa,de fapt in garaj  ;D si acum e inflorita.O scot afara in gradina ,dar o las inca in ghiveci ,ca e mica. Nu creste asa repede.Ia dat cativa lastari noi in vara trecuta ,dar i-am tuns ca erau lungi sinu aratau bine.

Pe eticheta scria Rhodo.

gentiana

azaleele de gradina au frunzele  verde mai deschis si-s "paroase"(un verde brotac la frunze)
rododendronii au frunzele verde inchis si sunt parca"cerate"(frunzele sunt verde de china)
Azalee suporta zona cu mai mult soare decat rodo
"azaleele de camera" sunt azaleea indica hibrizi de rododendroni cu tolerante mult mai mici la ger
la mine si azaleea si rododendronii au rezistat la geruri de -25 grade(azaleea indica nu suporta temperaturi sub 0 grade)

einsteinitza

Pai si cum stii azaleea de gradina de cea de camera?Ca aia cu staminele am inteles-o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

aia de camera are frunzele mici si sunt cate 4 bucati in ghiveci
(glumesc,nu se confunda)

Schnuppe

Gentiana are dreptate , exista intr-adevar rhodo cu toleranta mai mica la ger . Se numeste Rhododendron simsii , si tolereaza temperaturi pina la -9 grade Celsius  . Majoritatea hibrizilor de " azalee de camera " sint proveniti din acesta .

Asta complica si mai mult problema pentru ca nu stii cind cumperi dintr-o florarie ce tip de rhodo este , nu prea sint diferente dupa frunze la ce am vazut in poze . Este dificil pentru ca nu stii daca va rezista in gradina la clima noastra . E cam varza pe piata de rhododendroni .  :-\

Multumesc Gentiana ! 

einsteinitza

Da, mai ales ca majoritatea rodo adusi la noi prin magazine nu au rezistenta la ger. Numele si atat. Trebuie sa mergiacasa, sa cauti, sa mergi air la magazin.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

N-ai de ce!
Imi plac rodo si azaleele si mi le-am dorit si in casa si in gradina si am inceput sa ma interesez de ele
Am vazut un parc in Anglia si m-am indragostit  definitiv de rodo.Din pacate la noi piata e varza si culorile sunt destul de putine
Am incercat sa povestesc cum se ingrijesc rodo si azaleele in zona de campie(unde se ajunge usor la temperaturi de 40-50grade) si unde e seceta si pamant calcaros
Cele de camera eu le ingrop vara in gradina
Schnuppe la tine cum le pregatesti pamantul si cum le umbresti vara?

Schnuppe

:)

La mine e dezastru !  Ii am plantati pe o mica movila situata linga un gard mai inalt . Inainte de movila acolo era o groapa unde am aruncat eu ca desteptul cenusa de la centrala , credeam ca e o chestie superdesteapta sa arunci cenusa cu zecile de kile in pamint . Gradinar de bloc . Si exact acolo am gasit eu loc pentru Rhodo , bine ca mai e ceva pina sa dea radacinile de ea .

Orientarea este spre est in rest au umbra dar tot nu era suficient asa ca am plantat in apropiere o salcie creata si un mesteacan . Umbra au acum suficienta dar chestia aiurea e ca i-am inghesuit , am 2 azalee , Blue Danube si Marushka care sint de talie mica , alea merg dar Calsap si Golden Sunset care sint de talie foarte mare eu le-am pus la 60 cm una de alta . Acum nu mai risc sa le mut , nu cred ca vor supravietui si nici nu mai am unde asa ca ii las acolo , care rezista rezista .

Pamintul a fost acid la plantare , am folosit de conifere . Dar de 3 ani nu am mai schimbat nimic . Corina ma invatase sa-i ud cu apa cu otet , am pus de citeva ori si pina m-am enervat , umblu tot timpul cu otetul prin gradina , parca pun muraturi nonstop . Am renuntat si la ala . Le-am mai pus un ingrasamint lichid special dar nu cred ca le-a folosit , n-am remarcat nicio deosebire cu sau fara . Asa ca i-am lasat asa si vad ca au o multime de boboci . Florile sint simpatice , delicate , probabil cind sint plantati in masa sau sint foarte mari arata impresionant dar asa sint cam plictisitori , 2 saptamini cu citeva floricele  si apoi 1 an bye bye !

Nu stiu ce sa zic , imi plac foarte mult dar numai cind infloresc , in rest sint cam banali . Rhodo mi se pare mai frumusel pentru ca e verde tot timpul , dar nu ma da pe spate ... Am ajuns la concluzia ca poate ar fi mers intr-o alta aranjare , trebuia o zona intreaga acida , conifere , poate hortensii , sa fi fost tot tacimul , ceva bolovani , poate si un Garnet ,  altfel mi se par chinuiti inutil . Ce sens are sa plantez un Calsap care ar trebui sa ajunga la 2,5-3 metri inaltime si tot atit latime si sa-l chinui cu pamint cu ph vesnic neutru sau bazic ?  Mi se pare o lupta pierduta , e absurd sa car toata viata pamint acid in jurul lor . Acum 1 an am umblat pe la unul dintre ei , am sapat pe acolo si eram curios sa vad ce-i cu radacina lui , daca a dezvoltat ceva . Pamintul asta de la sac a ramas ca o turba si atit , mi se pare groaznic , parca ar fi o vata , nu e normal sa fie asa . Ar trebui schimbat tot timpul , e aberant ! Daca nu te ajuta pamintul cu ph-ul lui natural eu spun ca e un efort inutil , asta e opinia mea , probabil sint pasionati de rhodo asa cum sint cei cu trandafirii care ar face orice pentru ei .

Asa imi trebuie , nu citisem nimic , am vazut pozele si repede click si gata comanda !