Crizantema

Started by lovetulip, November 04, 2007, 08:19:36 AM

Previous topic - Next topic

lovetulip

Rog sa-mi spuneti(daca a incercat cineva)cum pot inmulti o crizantema.Eu am in gradina dar le-am adus cu radacina.Am gasit in piata o culoare deosebita si as vrea sa o inmultesc dar am doar tija florala. Stiu ca se poate dar nu stiu amanunte.

larisa

Si eu am inmultit asa crizanteme ,dar in primii ani le tineam in casa la caldura si prin ian-feb se uscau de caldura .Acum ii pun in vase mari mai multi butasi la un loc (o galeata pt apa) ,le tai florile  si-i las asa pina la primavara in balconul inchis.Daca e prea frig ,ii acopar cu un sac de polietilena .Cam jumatate din ei se prind .Dupa ce vad ca s-au prins ,primavara dupa ce trece inghetul ii duc la locul definitiv.Poate cineva are o metoda mai buna.













Erwin

Eu zic ca depinde de tipul de crizantema. Pot sa spun insa ceva din experienta mea din trecut.
-crizanteme care rezista iarna afara si nu ingheata, de regula au florile mai mici; se inmultesc prin divizarea tufei
-crizanteme care toamna se duc in casa... pivinita... camere mai racoroase. Au floarea mare, frumoasa. Ei bine... tineam plantele in pivnita, iar primavara devrem,e le scoteam la caldura si de pe radacina dadeau butasi... radacina aceea cu cate 1-2 butasi o plantam primavaram in gradina, cand a trecut perioada inghetului. Am reusit si am inradacinat butasi desprinsi de pe planta mama.
De cand sunt in cluj am renuntat... a mai avut mama cativa ani... si apoi... au raman doar cele care traiesc afara tot timpul...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Eu iau pui de pe tijele florale si le tin in apa pina fac radacini.Am mai multe prinse asa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Cei care cresc astfel de flori le rup restul bobocilor ,lasind doar un boboc .Poti lua crizantemele care-ti plac ,pui butasi ,fara flori la inradacinat intr-un loc racoros [balcon inchis]Daca ingheata in balcon ,acoperi cu folie  vasul ,Scoti folia ,primavara si plantezi ce a inradacinat dupa ce trec gerurile .Nu se prind toti butasii ,dar tot ai macar un reprezentant.E chestie de rabdare si de pasiune ,de dragoste de flori ,nu mai vorbim!

gabriela jalba

Cumpara citeva,dar alege numai care au la baza frunzei lastarei mici.Pot avea si numai 2cm;multi sa fie!!Ii pui pe toti la inradacinat in pamint de la pastilele de turba(le pui in apa,dupa ce se umfla dai jos plasa,si iti faci cit pamint ai nevoie).Zic asta,pt ca , cred ca ala are si ceva substante care ajuta inradacinarea.Intr-o cutie (caserola) de plastic transparent,pui 3 degete de pamint,infingi lastarii,si aduni pamintul cu degetele,ca sa realizezi un contact intim,pui capacul(folie deasupra ,si astepti.....Poti pune si intr-un recipient de sticla( bol,vas,vaza,borcan...).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

blueheart_d

inmultirea crizantemei prin butasire se face intr-o anumita perioada, sau se poate face si acum iarna?

cara

Quote from: blueheart_d on January 09, 2008, 07:33:40 PM
inmultirea crizantemei prin butasire se face intr-o anumita perioada, sau se poate face si acum iarna?

poti incerca si acum, dar recomandat e s-o faci in primavara. sansele de reusita cresc.  :)

gabriela jalba

Incearca!!! La cadura ,lumina,borcan in cap....sau in apa,dar la cald si lumina. Nu ai ce pierde,daca ai de unde lua butasi!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

am pus si eu butasi de pe o crizantema care mi-a placut dupa metoda gabi_jalba sper sa se prinda :D

doina

Am primit acum cati-va ani o frumoasa crizantema alba , de ziua mea , in decembrie. Am tinut-o la serviciu ,in apa , dupa o perioada , cand am vazut ca s-a  cam uratit , am vrut sa o arunc si am constatat ca a facut radacini.  :D Am dus-o la tara la parintii mei  dar acea crizantema nu poate ierna afara pentru ca toate radacinile care raman in gradina iarna ingheata. Mama mea are grija sa pastreze mereu un ghiveci cu radacini din acea crizantema pe care-l tine la frig si lumina , langa celelalte flori.

ionut

Quote from: cara on January 09, 2008, 07:47:51 PM
poti incerca si acum, dar recomandat e s-o faci in primavara. sansele de reusita cresc.  :)
ziceam asa
cine stie,cunoaste.. :D,crizantemele butasite primavara,(aprilie)infloresc in toamna aceluiasi an,se pot butasii in orice anotimp dar ca hobby,asta presupunand probleme in plus..la un ghiveci merge dar la mii e neeconomic

GetaV

Cu vreo 30ani in urma ,aveam crizanteme italiensti care faceau florile cat o conopida.Intotdeauna ,mama le scotea cam in aceasta perioada,cand incepea bruma, le tinea peste iarna in galeti ,la racoare si intuneric, ca pe leandrii,iar primavara le planta fiecare butas singur,vara le copilea ,toamna erau o frumusete,si pe vremea accea ,nu existau  nici turba, nici pastile de inradacinare,nici perlit sau alti stimulatori ,ci doar ingrasamant natural,si toate erau mai frumose si mai viguroase decat tot ce se gaseste acum pe piata .De ce oare?Eu stiuuuu...!Oricum,dupa parerea mea ,la ora actuala se recurge la prea multe ,,atificii "si de aceea plantele reactioneaza ca atare .Cred ca am depasit topicul!

gabriela jalba

Stiu ca acum sunt sanse mici,dar incerc. Cu putin noroc,poate reusesc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=