Helleborus niger - trandafirul craciunului

Started by Codruta, November 03, 2007, 11:28:00 AM

Previous topic - Next topic

lala

Cara,da de unde ai spanz? ??? ??? ???Eu tot am intrebat de seminte..........,e de gradina,musai sa-l muti!Infloreste iarna de aia imi trebuie si mie ;D ;D ;D ;D ;D

cara

deci, lala, io nu am helleborus inca. o sa am maine, ca-l cumpar de la Baumax.

da' ma tem sa-l pun in gradina.....la brasov iarna pot sa fie -23 de grade....



vernil

Incearca in gradina, Cara. Daca sunt prea multe minusuri, il acoperi cu o folie de plastic. Indiferent cum ii zice popular, arata splendid.

cara


vernil

Asa te vreau, hotarata! Apropos, fii atenta, noi la fel am inceput!

cara


gabi_gabriella

Cara, asta e helleborus-ul meu . Sta in gradina si nu se plange

E drept ca eu l-am adus in gradina din padure

vernil

PLanta ce am vazut-o in Baumax avea frunzele mari, late, relativ groase si aspre. Sunt foarte atenta la amanunte  :D


myky

Quote from: gabi_gabriella on November 13, 2008, 08:42:25 AM
Cara, asta e helleborus-ul meu . Sta in gradina si nu se plange

E drept ca eu l-am adus in gradina din padure
sa stii ca am jinduit la el!

gabi_gabriella

Am gasit pe net si al meu seamana bine cu Helleborus foetidus
Cara , daca vrei it idau si tie din el . Oare are mia multe radacini sau e tufa dintr-o singura radacina ?

Erwin

pfoooai, ce va trebe voua buriana asta in casa? Tineti gloxinii peste iarna daca vrei sa aveti flori inflorite :D :D :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro


lala

Erwin tre sa ai rabdare cu noi!toate buruienile  ne trebuie ;D ;Dda le vad la mare cinste prin revistele de specialitate si eu nu rezist :'( :'( :'(
Vreeeeeeeeeeau de toate,mi-am pierdut controlul >:( >:( >:(nu este vreun psiholog printre forumisti??? ??? ??? ??? ;D ;D ;) ;)



lala

Apropo,mai e un topic helleborus deschis de codruta ;) ;) ;) ;)

vernil


cara

azi am plecat din casa la 7, am venit pe la 5 pentru juma de ora si-am plecat iar. m-0am intors acum jumate de ora. cei ce helleborus niger? is niger de foame, io!

cara

am unit topicele, multzam de atentionare.  :)


penelopa

Baaai, bantuind eu prin niger-ul asta al vostru, am realizat ca am  unul exact ca cel jinduit de Cara. ::)
Ma uit acum pe eticheta lui (pastrez etichetele si ambalajele la toate plantele ce le cumpar) si vad floarea lui superba si scris maaare> HELLEBORUS  NIGER".
Deci, l-am  cumparat (intamplator, fiindca mi-a atras atentia aspectul frunzei ) de la Gardena din Ciolpani si n-am dat decat 15 lei pe el. Mi-a zis vanzatoarea ca  pot sa-l pun direct in gradina si ca va inflori inaintea ghioceilor. Adevarul e ca era deja inflorit si inca mai infloreste (acum 1,5 luni l-am  luat).

Codruta

E noapte acum si nu ies in gradina ca ori ma papa bau-bau ori mor de frig  ;D dar vreau sa va spun ca eu am 4 feluri de helleborus si doar unul e niger, daca bine imi amintesc. Oricum au frunzele diferite si florile ar trebui sa fie tot asa. Doar unul singur il am de 2 ani (sigur e niger) si stiu cum infloreste (cel cu floare alba care apare si prin pozele de pe aici) iar ceilalti ar trebui sa aiba flori de diferite culori. Voi vedea, sper, mai incolo putin.
In orice caz helleborus niger e planta de gradina si infloreste in zapada. Nu stiu daca rezista si la -23 grade dar stiu ca nu ii place in casa. Am luat toamna trecuta unul si pe eticheta scria ca ma pot bucura de flori la Craciun (in casa) si apoi il pot planta afara. Nu numai ca nu a facut flori dar am crezut ca a si murit. Radacina ramasa in ghiveci am plantat-o primavara in gradina si m-am bucurat cand am vazut ca au inceput sa apara frunze. Cam acum o luna au aparut si primele flori.
Aveti grija ca e o planta toxica asa ca nu lasati copiii sau animalele sa ajunga la ea.

vernil

Quote from: cara on November 13, 2008, 10:03:32 PM
azi am plecat din casa la 7, am venit pe la 5 pentru juma de ora si-am plecat iar. m-0am intors acum jumate de ora. cei ce helleborus niger? is niger de foame, io!

Pana la urma, ai luat si ai plantat ? Sau mananci si acum  ;D
Parol, imi pun cenusa in cap, stiti ce gazon fain are ? Si nu avea cum sa mai faca ceva la el, de teama ca vine control de la Bucuresti  ;D ... Pana la urma chiar a reusit. Ma gandesc ca va reusi si cu gradina  :-*

Ella

Te indoiesti cumva? Cara reuseste inainte sa inceapa :D

cara

Quote from: vernil on November 15, 2008, 06:35:25 PM
Pana la urma, ai luat si ai plantat ? Sau mananci si acum  ;D
Parol, imi pun cenusa in cap, stiti ce gazon fain are ? Si nu avea cum sa mai faca ceva la el, de teama ca vine control de la Bucuresti  ;D ... Pana la urma chiar a reusit. Ma gandesc ca va reusi si cu gradina  :-*

n-am luat, dar nu pentru ca am mancat in tot timpul asta!  :D
dar am vorbit cu Dorina si meregm luni in baumax dupa hoya si helleborus  ;D