Orhidee - boli, paraziti

Started by cara, October 28, 2007, 10:10:34 AM

Previous topic - Next topic

martipan

Da,am postat si pozele,si eu am vazut ca la tine se vedea uscat,ca ars,insa am intrebat ca sa fiu sigur!
Merci de raspuns,te tin la curent! ;)

cara

nu, zonele afectate sunt uscate si casante.

martipan

Cara ,sfatul ala este,taie zona afectata si baga scortisoara!
Cica ar fi pana la urma,ori de la apa+soare=buba,ori de la vreo insecta...ori virus...tu executa ce e afectat si pudreaza,vedem ce-o iesi!

cara

multzam fain!
maine-s chirurg. Ciomu e varu' meu!  :D :D :D

martipan

O zbarlii Cara draga!
Ce am scris acolo era pt ozi,la tine inca nu s-a lamurit omul :D !
Deci,ozi,pt ca le-ai dusat si le-ai pus la soare ,apa s-a incins si le-a ars,sau au fost putin atacate de paianjeul rosu.Taie si cicatrizeaza!
Cara...tu mai ateapta putin,te tin la curent!
Chestia aia neagra se respandeste si ea,nu?

ozimandias

Quote from: cara on February 01, 2008, 08:54:12 PM
multzam fain!
maine-s chirurg. Ciomu e varu' meu!  :D :D :D

Cara, multumeste-te cu dermato-venericele si lasa chirurgia in seama mea!  :D

Iar pentru martipan: orice, dar nu sunt in stare sa tai biata planta. Tai alta, daca chiar trebuie, insa asta are deja doua flori pe o tija noua ... si mai urmeaza si altele... Uite, asa are florile:

[attachment deleted by admin]

martipan

Ozi,arata superb!!!!!!!!!Are dungulite :P :P :P!!
Uite raspunsul pt tine : "  looks to be red spider mite damage and or a rot. Picture 2 looks to be sun damage from water sitting on the leaf, but it could be also a fungus infection (...)simply cut it out and dust the area with cinnamon(...) " .
A sosit raspunsul si pt Cara : "Hello
The spreading sounds like a fungus or insect attack. Virus tend to be passed around only by insects or un steralised cutters and other orchid associated tools. Sunburn on a orchid tends to be a light brown and crispy. The best thing to do with all the area is cut them out as soon as possiable.

hope this helps and good luck" .
Deci ,dezinfecteaza,taie si verifica de barzauni rataciti!
Mult succes!
V-am ajutat cum am putut mai bine!
Daca mai o sa fie cv de adaugat,va spun!

cara

martzipan, esti inegalabil!
multumesc frumos!  :-*

ozimandias

Quote from: martipan on February 01, 2008, 09:25:38 PM
Are dungulite :P :P :P!!
Nu, mama, are puncte... dar daca vrei tu... zicem ca-s dungi....

In alta ordine de idei, nici o "rot" nu-i afectata, basca sunt mari si sanatoase si verzi. Soare nu le vede, ca sunt pe nord.... Ramane paianjanul....
Comunica-le alora, ca picture 2 se transforma in timp in picture 1 (sau invers... depinde cum le-ai pus...). Eu nu tai. Pentru "fung infection" cu ce dau?

martipan

Pai da si tu cu un fungicid...asta-i d la mine
nu stiu cum se aplica,poate bagi o doza mai mica...
Cara,nu ai pt ce!
Multa bafta!

Codruta

Stiam ca studentii la medicina "sufera"de bolile pe care le studiaza.... Dupa ce am citit azi noapte ce probleme aveti unii din voi cu orhidelee azi le-am inspectat pe ale mele si normal ca am gasit ceva in neregula. Una din ele are pe o frunza doua chestii mici (cam juma de centimetru)alb-gri. Una e parca in "interiorul" frunzei iar alta pe deasupra. Cea care e deasupra e tare si nu pot indeparta.

martipan

Pune o poza repede,sa nu fie,Doamne fereste,ptiu-ptiu-ptiu,paduche testos cum a patit Cara!

Codruta

Am incercat sa fac niste poze dar bate blitzul aiurea iar petele sunt tare mici dar nu le pot mari mai mult. In poza, ma refer.
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob

martipan

Mie nu mi se pare ca ai de sa te alarmezi ;) ! Par a fi inofensive,poate rani izice sau proasta manipulare...daca progreseaza,atunci sa te ingrijorezi!
Multa bafta!

Codruta

Multumesc Martipan. Mi-ai luat un ditamai bolovanul de pe inima. Am fost azi si mi-am luat ceva "otrava" de la Bayer pentru paianjeni, paduchi de 2 feluri si stiu eu ce mai lighioane. Cred tosui ca in una din camere am la plante musafiri nepoftiti. Dar bine ca macar nu trebuie sa ma agit pentru orhidee si ce mai am pe langa ele. Astept si sper ca nu va fi nimic. Totusi nu inteleg de ce nu am vazut pana acum acele pete. Dupa ce am scris aici am descoperit inca o pata similara pe interiorul uneia din frunze.

martipan

Nu stiu ce sa zic...din cate am vazut,cand ataca paienjenii,sunt locuri maricele cu mici pustule ca de intepatura grupate...Eu zic sa le inspectezi atent,sa nu cumva sa fie,totusi vreun musafir...desi nu prea pare!
Mai uita-te si peste vreo saptamana,doua,si daca nu apare nimic,totul e in ordine (sa speram ;D ) !
Mult noroc!

Codruta

Uite un suflet tanar si "neobosit". Eram singura pasare de noapte pe aici.  ;D Ai putea sa-mi explici, asa ca la necunoscatori, cum ar trebui sa arate pustulele? Cum ar trebui sa-mi dau seama daca e vre-un musafiri nepoftit?

martipan

Adica un fel de mici basicute...locul unde musca,inloc sa ramana o gaurica,se umfla putin...sunt fooarte mici si greu de depistat urmele exacte...mai bine asteapta si vezi ce se intampla ;) !
Bu-hu-hu si tie  :D !

floare mica

Si la o phale a mea am vazut intr-un loc exact ce spui tu "basicute".Le-am spart cu unghia apoi am spalat  locul ala cu apa curata.  :'(

Codruta

A mea nu are "basicute" e mai degraba o crusta. Ma gandesc ca marti, cand e ziua de udat am sa stopesc orhideea respectiva cu ceea ce am cumparat ieri. Oricum nu are flori acum asa ca sper ca rau nu-i va face.

ozimandias

Quote from: floare mica on February 03, 2008, 12:02:04 PM
Si la o phale a mea am vazut intr-un loc exact ce spui tu "basicute".Le-am spart cu unghia apoi am spalat  locul ala cu apa curata.  :'(

Daca ai spart basicile (desi nu stiu cum arata) si frunza e "ranita", pune praf de scortisoara.

martipan

Nu stiu ce sa va zic,cat am stiu am zis si eu,insa acel ceva e din cate am citit si am vazut ,Doamne ajuta! ,nu la mine in  "ograda" -hobby bizare am si eu  :D!
Sa mai isi dea si altii cu parerea...va doresc mult noroc si daca mai e ceva in care sa pot sa ajut,o fac cu mare placere !

stefana

Quote from: Codruta on February 03, 2008, 12:19:45 AM
... Dupa ce am scris aici am descoperit inca o pata similara pe interiorul uneia din frunze.
Daca le iei la studiat cu lupa, sigur mai vezi o sumedenie de pete  ;D. Multe sunt de-a dreptul normale, ca si pielea noastra care nu-i perfecta.
Eu zic sa nu stresezi planta degeaba.
Petele sunt periculoase doar daca au consistenta moale, iar frunza a inceput sa se deshidrateze.
Frunzele orhideei tale par OK.

floare mica

Multumesc Ozi, asa am sa fac, desi locul s-a zvintat si nu stiu daca praful de scortisoara mai adera.  :'(

cara

nu mai stiu ce sa cred, daca am facut bine sau nu, dar am extirpat petele de pe frunze si am pudrat cu scortisoara
sper sa nu sufere prea mult planta....
:'(

[attachment deleted by admin]