Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: spathiphyllum  (Read 11282 times)
cara
Roza

Brasov

« on: August 21, 2006, 03:09:53 PM »

poate cineva, rogu-va, sa-mi spuna ce boala are spatiphillum-ul meu?
am fost cu o frunza bolnava la un magazin specializat care mi-a dat o fiola cu un fungicid (kasumin) dar care n-a dat rezultat.
poate-mi recomandati ceva care-l va vindeca.
multzam.

[attachment deleted by admin]

diana
Guest
« Reply #1 on: August 27, 2006, 08:50:52 PM »

Este posibil ca aceste pete maronii de pe marginea frunzelor sa apara atunci cand planta ori nu primeste apa suficienta, ori aerul este prea uscat. Si eu am am un pui de Spathi si frunzele incepusera sa se usuce pe margini. Acum vad ca si-a revenit. Eu nu am facut decat sa il ud echilibrat si sa il stropesc cu apa si putin fertilizator pe frunze.
cara
Roza

Brasov

« Reply #2 on: August 27, 2006, 09:19:39 PM »

am planta de vreo doi ani (am primit-o deja bolnava!) si in acest rastimp am incercat si varianta sa-l ud mai des si aceea de-al uda mai putin. se pare insa ca boala nu are de-a face cu apa...
de cum apare o noua frunza incepe sa se usuce pe margini.
multumesc, oricum.

Aricica
Guest
« Reply #3 on: August 27, 2006, 09:36:14 PM »

incearca sa-i schimb pamantul din ghiveci... daca spui ca era bolnava de cand ai primit-o s-ar putea ca planta sa contina ingrasamant prea mult in sol.
Ingrasamantul e bun pentru plante dar cand acesta depaseste dozele indicate, pot aparea efecte adverse, cum ar fi patarea frunzelor ...
 Spatifilumul meu are din cand in cand perioade in care i se usuca varful frunzelor dar, numai in perioadele caniculare in care umiditatea aerului scade drastic, si se usuca doar varful frunzelor si doar pe o suprafatza de max 1 cm.
cara
Roza

Brasov

« Reply #4 on: August 27, 2006, 09:42:03 PM »

ok.
o sa-l schimb maine.
dar vezi tu, si cu pamantul asta e bai!
ca unu-i turba, unu-i compost de nu stiu care, nu stiu niciodata de care sa pun si la ce plante...
dar o sa-l schimb negresit!
multumesc.

Aricica
Guest
« Reply #5 on: August 27, 2006, 09:50:14 PM »

ca majoritatea plantelor de apartament, substratul tolerat usor de spatifilum se compune din parti egale de: turba, pamant de gradina, mranitza (compost) si nisip de rau....
eu am folosit cu rezultate bune amestecul de turba Florimo din comertz si plantele sunt vesele si se dezvolta frumos...
cara
Roza

Brasov

« Reply #6 on: August 28, 2006, 06:06:29 PM »

am schimbat pamantul.
astept sa vad cum evolueaza si va tin la curent!

(astazi, udandu-mi plantele ma gandeam ca de-acu' or sa creasca precum fat-frumos din poveste, intr-un an cat altii-n trei, ca doar au devenit vedete!
vorbeste si are grija de sanatatea lor o tara-ntreaga!
sa nu mai vorbim ca au si fotografii "de prima pagina"!)  :lol:  :lol:  :lol:

diana
Guest
« Reply #7 on: September 08, 2006, 07:45:24 PM »

Ei, cum se mai prezinta Spathy?
cara
Roza

Brasov

« Reply #8 on: September 08, 2006, 09:08:03 PM »

ce pot sa spun e ca atat cat a crescut pana acum, a crescut sanatos. eu i-am taiat toate frunzele afectate atunci cand i-am schimbat pamantul. o sa vad in continuare cum evolueaza, cred ca e prea devreme sa spun ca e sanatos...
multumesc pentru grija! Cheesy

cara
Roza

Brasov

« Reply #9 on: September 24, 2006, 10:53:42 PM »

cred ca acum pot spune ca e vindecat.
cum vi se pare?

Aricica
Guest
« Reply #10 on: September 26, 2006, 09:38:58 PM »

Felicitari... sa ai parte de acum inainte numai de flori frumoase si sanatoase...

oricum suntem alaturi de tine de cate ori ai nevoie...
uff cred ca m-a batut soarele in cap... vorbesc prostii, uneori eu am mai multa nevoie de sfaturi cu plantele mele decat pot sa ofer... deh caldura mare si lumina puternica (300 de Watzi in crestetul meu) nu mai rezist...
cara
Roza

Brasov

« Reply #11 on: September 26, 2006, 09:44:30 PM »

Quote from: "Aricica"
Felicitari... sa ai parte de acum inainte numai de flori frumoase si sanatoase...

oricum suntem alaturi de tine de cate ori ai nevoie...
uff cred ca m-a batut soarele in cap... vorbesc prostii, uneori eu am mai multa nevoie de sfaturi cu plantele mele decat pot sa ofer... deh caldura mare si lumina puternica (300 de Watzi in crestetul meu) nu mai rezist...

multumesc!
nu stiu daca ai nevoie de sfaturi, dar daca ai, sigur nu la mine trebuie sa apelezi!  :lol:

Aricica
Guest
« Reply #12 on: September 26, 2006, 09:52:10 PM »

Cara, esti foarte dragutza... si nostima...  :lol:
am si eu uneori nevoie de sfaturi cu anumite plante nou achizitionate si la care nu am experientza... dar de multe ori, daca pe forum nu mi se raspunde repede, eu caut singura pe net, la prieteni (pe mobil) sau in cartzile de specialitate... si asta pentru ca nu prea am rabdare cand e vorba de timp si de asteptat...
Oricum e un defect pe care ma straduiesc sa-l corectez... :lol:
cara
Roza

Brasov

« Reply #13 on: September 26, 2006, 10:03:54 PM »

Quote from: "Aricica"
Cara, esti foarte dragutza... si nostima...  :lol:
am si eu uneori nevoie de sfaturi cu anumite plante nou achizitionate si la care nu am experientza... dar de multe ori, daca pe forum nu mi se raspunde repede, eu caut singura pe net, la prieteni (pe mobil) sau in cartzile de specialitate... si asta pentru ca nu prea am rabdare cand e vorba de timp si de asteptat...
Oricum e un defect pe care ma straduiesc sa-l corectez... :lol:

:lol:  la ce "efervescenta" e zilele astea pe forum tre' sa fii  bunica lu' mos craciun ca sa ai rabdare sa astepti un raspuns!  :lol:

cara
Roza

Brasov

« Reply #14 on: February 22, 2007, 02:16:34 PM »

iata spatiphillum-ul meu: bine-merci, fericit, inflorit!  Cheesy  Cheesy  Cheesy

simona2
Guest
« Reply #15 on: April 04, 2007, 10:34:17 AM »

La unul din sptatiphilium , frunzele au inceput sa devina maronii la varfuri si sa putrezeasca . Incet incet , a ramas doar cu o frunza si o floare , dar tare imi e teama ca va muri si ea.
myky
Guest
« Reply #16 on: April 04, 2007, 10:56:27 AM »

imi dau cu parerea, nu mi s-a intamplat dar m-am uitat in carte, ai grija sa nu fie prea multa apa
Aricica
Guest
« Reply #17 on: April 04, 2007, 10:56:47 AM »

La unul din sptatiphilium , frunzele au inceput sa devina maronii la varfuri si sa putrezeasca . Incet incet , a ramas doar cu o frunza si o floare , dar tare imi e teama ca va muri si ea.
a fost in mediu cu UR foarte scazuta si a avut multa apa la radacina... Neconcordanta dintre cantitatea de apa din radacina si cea din atmosfera i-a cam daunat...
Schimba-i pamantul cu unul fibros, usor drenabil si pulverizeaz-o periodic pe frunze... nu uita sa asezi ghiveciul undeva in spatiu aerisit si sa nu fie in plin soare.
Numai bine si reusita! ... si sa ne tii la curent cu evolutia micutului spati.  Smiley  
simona2
Guest
« Reply #18 on: April 04, 2007, 11:00:47 AM »

Care frunze ? Mai are doar una singura ! Pamantul nu este prea umed .Asta toamna am fost in reamenajari iar pe spati l-am dus intr-un loc mai racoros si mai intunecat  ( ca sa-l ferim de praf )  . Cam de atunci a inceput sa nu-i mai mearga bine .
simona2
Guest
« Reply #19 on: April 04, 2007, 11:01:55 AM »

Mai am unul mai mic dar florile sunt mai micute . Sunt cumva de 2 feluri spati ? Ca am observat ca unele plate au frunze si flori mai mari .
Aricica
Guest
« Reply #20 on: April 04, 2007, 11:33:08 AM »

Care frunze ? Mai are doar una singura ! Pamantul nu este prea umed .Asta toamna am fost in reamenajari iar pe spati l-am dus intr-un loc mai racoros si mai intunecat  ( ca sa-l ferim de praf )  . Cam de atunci a inceput sa nu-i mai mearga bine .
o sa-i mai dea si alte frunze... asa ca...

Mai am unul mai mic dar florile sunt mai micute . Sunt cumva de 2 feluri spati ? Ca am observat ca unele plate au frunze si flori mai mari .

Da simona, sunt mai multe specii si varietati de spathiphyllum: Petite (cea mai micuta), Mauna Loa (cu flori si frunze mari), Spathiphyllum floribundum (frunzele mici dar frloile aflate pe tulpini lungi usor arcuite), Sensation (cu frunze foarte late, etc.
myky
Guest
« Reply #21 on: April 04, 2007, 01:24:01 PM »

nu stiu ce fel de spati. ai tu dar acesta
creste si in frunza si in floare in functie de marimea ghiveciului
eu il tineam inghesuit intr-un ghivecel ca sa faca flori multe, cand am fost la metro am vazut un spati de un metru, asa ca am venit si l-am pus intr-un ghiveci mai mare si a crescut, imi pare rau ca nu am poze inaint/dupa.

simona2
Guest
« Reply #22 on: April 04, 2007, 02:37:15 PM »

Cel care a ramas doar intr-o frunza este exact ca al tau . ( am rascolit pamantul si nu am mai gasit pe acolo nimic, cred ca au putrezit radacinile ) Mai am unul mai mic dar deocamdata mi-a facut niste floricele mici .
myky
Guest
« Reply #23 on: April 04, 2007, 02:49:56 PM »

pai si floricelele cum sunt, chiar daca sunt mai mici ti-am spus ca daca le muti in alt ghiveci se fac la fel, daca nu mai ai cand te intalnasti cu fetele iti trimit prin ele, daca vrei
simona2
Guest
« Reply #24 on: April 04, 2007, 03:58:03 PM »

Mai am unul cumparat din florarie care mi-a facut niste flori micute .Sa vedem cand va creste cum va inflori .Iti multumesc ca te-ai gandit sa-mi oferi unul .Esti draguta . Kiss
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: