Sundaville

Started by ELA, October 18, 2007, 08:30:18 PM

Previous topic - Next topic

ELA

are cineva planta numita: sundeville ?(am luat-o asta-vara dintr-o florarie pur si simplu pt. ca eram curioasa ce fel de planta este) .A crescut f.mult in inaltime(ca o liana), face flori superbe rosii sub forma de palnie, a ajuns si ea la vecinul de sus deoarece am asezat-o in exteriorul balconului impreuna cu clematita si s-au infasurat pe niste ate dar ce fac cu ea ca vine frigul de-adevaratelea?
Stiu ca am vazut-o la cineva in album si poate imi da cateva sfaturi...please!

cara

ela, ti-am facut topic nou pentru planta, hai sa vedem ce-i cu ea!  ;D

ce stiu eu despre ea:

(nu stiu daca e aceeasi planta, dar unii o numesc Dipladenia, sau Mandeville...)

-ii place lumina multa dar fara soare direct.
-umezeala atmosferica (tinuta pe bilute de argila sau pietricele umede)
-nu-i place excesul de apa. ii poate fi fatal
-nu-i place sa fie mutata dintr-un loc in altul
-sol bine drenat, usor acid
-toamna tarziu, chiar daca nu da semne ca vrea sa "intre la hibernare" ;D, trebuie sa-i induci repausul vegetativ prin scaderea temperaturii si udari foarte rare
-trebuie tunsa, cam ca hibiscusul

na, acu' hai sa asteptam sa vedem ce zic fetele...  ;D

simonaelena

Quote from: cara on October 18, 2007, 09:19:07 PM

(nu stiu daca e aceeasi planta, dar unii o numesc Dipladenia, sau Mandeville...)
na, acu' hai sa asteptam sa vedem ce zic fetele...  ;D

Aia e, Cara, ai dreptate. Si-a cumparat un prieten si pe eticheta avea toate cele trei denumiri. Am si eu una, numai ca de o saptamana sta pe hol (cam fara lumina), am adus-o repede sambata trecuta sa nu inghete si are de asteptat pana sambata, ca numai atunci pot sa-mi fac timp pentru ea. Da' e faina si infloreste intr-o veselie.

dorinas

Nu se tunde cand intra in repaus pentru ca este predispusa la boli. Cand o tunzi sa ai la indemana un servetel ca din tulpina curge un latex care este toxic, rana se tamponeza cu un servetel umed cu apa calduta apoi se pune praf de carbune sau scortisoara pentru dezinfectare.

micaalsa

Nu aveti o poza cu ea? Ca m-ati facut curioasa  ;D

cara

avem si poze, cum nu?! :D

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Pe taietura oricarei plante care "lacrimeaza" la tundere, treceti cu flacara unei brichete sau a unui chibrit.Se oprestelatexul,sau ce alta seva, si se si dezinfecteaza.Asta e metoda mea...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Si eu,si eu!

[attachment deleted by admin]

sicamin

Sa-ti traiasca Simonaelena si sa te bucure cu florile ei .Sant minunate !

micaalsa

Superbe!!! Eu acum vad pentru prima data o sundeville. Sa aveti noroc de ele.

larisa

SA va bucurati fetelor ,de ele ,ca sunt minunate

gabriela jalba

Doamne ce necajita sint!!!!! ca nici daca stau in cap nu mai am unde pune inca o floareeee :'(...aaaa,am gasit,as sta cu ea pe cap!!!!merita de frumoasa ce-i!!! Fetelor sa va traiasca si sa se faca asa mareeeee,ca sa-mi dati si mie sa tin pe cap :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

Fetele , cum ati trecut cu dipladenia peste iarna? eu am ramas doar cu radacinile, nu cred

ca va mai bate vreun lastar, e duuuuusa! :'( si cat am iubit-o........
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

simonaelena

A mea are si bete verzi, da' chele. A avut parte pe iarna de ceva paianjeni care i-au distrus frunzulitele noi. Acum sta asa si nu face nimic.... Am dus-o afara, dar timpul nu prea o favorizeaza.

sicamin

Fetelor m-ati descurajat rau cu Dipladenia asta. Acum cand mi-am cumparat si eu 2 (alba si rosie) trebuie sa  am mare grija cu ele. :o
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5110086.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5110088.jpg

vickylucia

a mea e alba iar bobocii sunt rosii,daca doriti facem  schimb pt ca si ale voastre sunt frumoase foc,dealminteri o s-o pozez si o s-o pun pe album

sicamin

Vickylucia pune o poza cu a ta si daca e diferita de ale mele ,facem un schimb.Cea rosie a mea inca nu a inflorit dar are bobocii rosii( ???)

ELA

dip[ladenia mea a trecut cu bine iarna;asta-toamna am tuns-o am infasurat-o bine sa nu inghete si am tinut-o in balcon( inchis obisnuit ,deci destul de frig) iar acum a lastarit si astept sa infloreasca

vickylucia

asa arata a mea: ,

ELA

chiar ca e frumoasa!

sicamin

Vckylucia ,a ta este ca si a mea.

vickylucia

deci nu e rosie,e alba cu o usoara tenta de roz

larisa

si dipladenia mea nu se opreste din inflorit

[attachment deleted by admin]

ionut

sundaville este planta cea mai florifera din cate am vazut,am si eu una care tot timpul de trei luni este inflorita mereu,si nu prea stiu ce sa i fac la iarna,de asemenea daca cineva a reusit sa o inmulteasca,cum se inmulteste?
mai am o problema,cum se trece peste iarna plectrantus?

[attachment deleted by admin]

mamaruta

Iarna poti tine dipladenia la racoare - maxim 10-12 grade. Poate pierde din frunze...asa intra in repaos. Important este sa o uzi rar....si doar cu apa fiarta si racita. Acum se simte perfect daca o pulverizezi zilnic pe frunze.
Iar plectranthusul.... il poti tine tot intr-o camera racoroasa....poate chiar la 15 grade...udat mai rar...si trece iarna cu brio!Eu nu am varietatea ta, chiar mi-ar place si mie; am o prietena aici care are o planta ca a ta, cred ca i-o jumulesc cat de curand!