Gardenia

Started by Erwin, October 04, 2007, 03:42:12 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Liana,  gardenia iubeste racoarea. La caldura isi pierde multe frunze dar si boboci. Un 15*C este ideal pentru ea.

liana

am sa o mut chiar acum....oare o s-o deranjeze tare schimbarea?...ca are si cativa bobocei

penelopa

Prea mult n-o va deranja. Se acomodeaza repede la conditiile care-i priesc. Numai sa ai grija ca si la racoare are nevoie de apa si chiar de pulverizat apa pe frunze.

gabriela jalba

MADA!!! de ce pe privat? puna pe forum Liana!!! chiar daca s-a mai scris,nu cred ca supara pe cineva...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


opiadc

           Doamne, cat e de frumoasa!
    Parca ii si simt mirosul! Are atata gratie,noblete si puritate in ea floarea asta, ca ma duce cu gandul la ingeri! Daca ar fi sa caracterizez  o astfel de fiinta serafica as compara-o cu gardenia!

Nicol Caloian

Superba, Mariana! Si gardenia si cameliile sunt uimitoare. Am avut demult o gardenie dar si acum imi amintesc parfumul suav. Sa-ti traiasca!

penelopa

Vernil, si floarea de gardenia postata de mine la "La multi ani" pt.  Simona72 este una din perfectele flori ale gardeniei mele  ;)

vernil

Multumesc mult, fetelor. Acum, incerc sa inmultesc gardenia si camelia. Am mai avut o incercare, insa a putrezit tulpina in apa ... Poate cine stie, reusesc. Am reusit cu clematis ...

liana

Vernil, eu am reusit vara trecuta sa innradacinez gardenia. Am taiat crengute dupa ce s-au uscat florile si le-am pus in apa cu carbune. Au facut radacini greu, cred ca in mai mult de o luna . Ce mi-a placut a fost faptul ca radacinile erau destul de viguroase , nu niste firisoare subtiri. Dupa ce le-am pus in pamant plantutele au inceput imediat sa creasca.

vernil

Multumesc, Liana. Pun si eu carbune in apa, poate le va fi mai bine. Pana acum, butasii de camelii se comporta excelent. Doamne ajuta, in continuare!

gabriela jalba

Fiindca gardenia mea nu face de nici o culoare...nici nu murea,nici nu traia sa fie faina,m-am hotarit sa o schimb. Era plina de boboci,si palida tare. Nu a reactionat la niciun tratament cu fier. O mai schimbasem o data acum vreo 2 ani,dar nu-i umblasem la radacini;numai am mai adaugat pamint. Acum am scos-o si-am jumulit-o bine de pisla aia. Am si impartit-o in doua. De o saptamina ma tot uit la ea,dar nu da semne ca ar trage sa moara. Nici bobocii nu i-au cazut(inca) ...si sta intr-un cureeent,de-i zboara capul!  Coloc peste pupaza,azi mi-am dat seama ca nu i-am pus pamint de conifere,asa ca..o sa mai umblu o data la ele(ca acuma-s doua!!). Poate pica si bobocii...ca nu ma indur sa le tund....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

blueheart_d

si gardenia mea e plina de boboci de cand am cumparat-o (sa fie vreo 3 luni) si nu vrea nici in ruptul capului sa-i deschida, in schimb e plina de frunze noi. poate deschide bobocii la iarna  ;D

vernil

Blueheart, pulverizeaza-i frunzele la 2-3 zile, insa niciodata cand o bate soarele direct. Va inflori curand. Ale mele sunt inflorite de mai bine de 2 saptamani, fiindca nu toti bobocii se deschid in acelasi timp.

kyttycat

mi-am cumparat si eu de curand o gardenie...mi-e tare frica sa nu pateasca ceva pentru ca e pretentioasa din cate am citit ;D as vrea sa va intreb daca ii pot schimba vasul acum cand e inflorita?pentru ca am cumparat-o intr-un vas foarte mic si mi-e teama ca nu rezista

cara

bine ai venit!  ;D
io zic sa nu-i faci nimic o vreme. pana se acomodeaza cu noua casa. e deja destul de stresata de schimbare...
mentine-i substratul umed si pulverizeaz-o pe frunze zilnic. n-o tine in soare. lumina indirecta.

penelopa

Văd că vremea asta urâtă şi rece  prieşte la multe plante !
Gardenia mea cea mare este încă afară şi are flori mai multe decât a avut  peste vară:

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Tu chiar imi stirnesti invidia.....Eu am trei acum;doua,nu asa mari,le-am primit si-s pline de boboci. Le-as marita si mi-as lua altceva. Daca sint amatori,pun poze cu ele,si....negociem ;)!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Ta,na,na,na mi-am luat si eu ........o superba gardenie . Am asezat-o intr-o camera incalzita dar nu deasupra caloriferului , soare are foarte putin dimineata pntru ca fereastra este spre est . O pulverizez zilnic dar nu am apa distilata nici de ploaie nici de la aerul conditionat >:( , sper sa nu o deranjeze prea mult  :) Oricum se anunta ca incep ploile si voi avea apa de ploaie. De udat am udat-o o singura data de cand am cumparat-o cu ultima apa de la aerul conditionat. La magazinul de unde am cumparat-o am intrebat de pamant pentru ea si mi s-a spus ca vor aduce , pana atunci va sta in ghiveciul si pamantul pe care-l are. Miroase superb....

vernil

Georgette, ai o gardenie belea !!! Este minunata! Sa te bucuri mereu de florile ei!

Doina, gardenia iubeste racoarea (rezista si la 5 grade C).  Apoi, nu trebuie sa-i schimbi ghiveciul sau pamantul cand are boboci. Pamantul trebuie sa fie pentru acidofile.  Cand se pulverizeaza frunzele, nu se mai uda, decat daca pamantul este uscat. Iti spun din e xperienta, ca am pierdut 2 gardenii, dar acum stiu cum sa o tratez. Ultima o am de 2 ani, astept sa deschida bobocii.

rox94ana

cat de mare este Gardenia ta, pene! sa-ti traiasca!
doina, si a ta este foarte frumoasa! sa te bucuri de ea si sa o stapanesti sanatoasa!

doina

Multumesc pentru sfaturi si urari  :-*

lyana

Foarte frumoase fetelor gardeniile voastre  :o , va doresc sa le aveti sanatoase si pline de flori frumos mirositoare :-* :-* :-*

bia8

si eu am o gardenia destul de maricica insa nu mai face flori de ceva vreme...

vernil

Astept si eu o floare de gardenia, este atat de frumoasa si parfumata. Ma bucur ca a inceput sa creasca  :D