Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Asa e, nu ții ce sa faci mai întâi, si se cam răzbuna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

te tine cam 3 saptamini iar eu am luat paracetamol strepsil si sindolor un sirop de tuse na acum doar mai tusesc dar se rupe tusea deja dar a doua saptamina a fost groaznica adica tuse strafigat muci de nu mai puteam de durere de cap a fost groaznic 

Radu

M-a prins şi pe mine niţel, tot de la lucrul în grădină. Dar trebuie să merg la şcoală... o să bolesc mâine şi poimâine, n-am încotro. Am planificat deja ceaiurile.  ;D ;D

einsteinitza

Sănătate, ca vad ca a prins pe toată lumea! Mare aiureala cu răcelile astea acum, când nu știi ce sa faci mai întâi in grădina!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Cu asa vreme si umiditate nu e de mirare cu raceala.

gabriela jalba

Quote from: geodezia on March 12, 2015, 11:33:31 AM
te tine cam 3 saptamini.
S-o crezi tu !!! Hrean ras cu cirpa rosie pe frunte , 1/2 tableta de algocalmin -ca-mi crapa capul de durere, frectii tot pe frunte cu alifie din cutiuta de aia mica(chinezeasc,..vietnameza..), inhalatii cu levantica, apoi cu salvie, apoi cu menta, ceaiuri de tei+soc+salcim,  apoi altul cu catina+lamie+ghimbir (asta doar caldut sa nu omor lamiia), altul tot firbinte-ceai bomba ii zic eu - scortisoara+cuisoare+piper+tei,soc,salcim, am mai luat pudra de turmenic+de cardamon+miere (frecate). Pe 11 am inceput sa ma misc. Mai tusesc,elimin mucusul din sinusuri,am herpes, , nu am mincat toata saptamina decit ceva salata si niste supa chioara de pasare. Obosesc repede, dar cit de cit imi fac treaba. Cu Romel e mai ...Azi am dat 100 de lei pe medicament....Chit ca=s naturale, dar is de la farmacie !!!!!
  Oricum afara nu poti face nimic ca ploua,ploua,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Plouă şi la mine... cred că de la Paşcani vine.  8) 8) 8)

Noroc de răsadniţa de sub neoane, că altfel dădeam în bacovianisme, ascultând pustiul.  +ham +ham +ham

einsteinitza

Gabi, vraci te facem, atâtea ceaiuri si remedii nici N-am gândit sa poarta încerca cineva la un loc. E bine ca te pun pe picioare asa repede!
La noi zi buna azi, cam rece dar fara ploi. Sper sa nu ploua nici mâine, ca am pomi de plantat. Ce o fi fost in mintea mea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es cred in plante si m-au scos de la necazuri mai mari . Acum vreo 20 de ani am tinut oshava de trei ori la rind cu pauze de trei zile. A cumplit,dar mi-am rezolvat problema ca s-au crucit medicii.
  Daca vreodata careva va hotariti sa o tineti,contactati-ma sa va dau sugestii de mincaruri cit mai putin procesate si cit de cit variate.Apoi trebuie stiut ca se elimina toxinele din organism pe toate caile posibile si nu trebuie sa te sperii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am o gradina frumoasa. Mi-e greu cu pozele, dar zau ca arata bine. E numai meritul lui Romel. Eu nu am avut timp de gradina de legume. Sint " angajata" la spatii verzi . Daca am lipsit asa mult de acasa, el nu a avut grija decit sa-mi tina in viata plantele de apartament. Deci tot ce e plantat afara..... Inchipuitiva ca abia simbata am pus in pamint gladiolele si daliile .Am muncaaa...sper ca macar pina la jumatatea lui unie sa fac sa arate bine si ograda mea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

lasa tu ca e timp si eu abia acum puse sotul arpagicul si nici pe ala tot
asa ca pina la toamna mai e timp si pot minca tot anul ceapa verde  +ham +ham

gabi_gabriella

Lasa Gabi, sunt sigura ca o scoti tu la capat si iar ne uimesti cu gradina ta

einsteinitza

Gabi, important e ca ai baza grădinii! Nu iti fa griji, grădina are grija si singura de ea. Eu anul trecut am fost tot anul in cârje, nu am facut nimic! Acum muncesc sa o scot la lumina!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mai, voi ma incuajati!!!! Sa va mai zic ca si azi am mai taiat uscaturile de la niste trandafiri, ca am scos din iarba ultimii trei trandafiri,ca nu se vedeau lastarii, ca rasadurile de flori asteapta mai sa dea la floare in vase,...
   Tot timpul imi repet vorba bunicii " Gabica,ochii sperie si miinile bucura".Ma bucur ca azi am terminat de refacut patru straturi de flori. Nu se mai cunostea nimic, nu stiai unde-s garoafe,unde-s crini,.......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

stai calma ca si la mine mai sunt rose cu uscaciuni incet incet curat si eu tot asa dar intre timp ei saraci isi fac treba am un cardinal superb hai sa iti arat cit de frumos este sa te luminezi

sau uite variegata

sau ebb tide

sau asta un belle de nu  stiu cum da miroasee  de te imbata

geodezia

dacs nu vrei asa hai sa vezi pe unde e catarat paul tronson



gabriela jalba

La mine abia au inceput trandafirii. ebb Tide ala imi place. Am boala cu trandafirii astia vargati. Inca nu am.
Primul a inflorit Samba. Il stiu cum il cheama - e de la Es .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

F.frumosi regii gradinilor!

lordu

Sint TH-uri?
Rezista in vaza ?
Imi trebuie si mie citiva de pus in vaza, ca practic nu am niciunul...
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Pai si ce, englezestii nu poti sa-i pui in vaza? Eu m-am indurat sa rup acum 3 zile o floricica de la Mme Pierre Oger, are si acum un parfum de te ameteste :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

pai nu rezista in vaza, se scutura a doua zi ...
mai mare deranjul  ::)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

gabriela jalba

Eu is tufa de Venetia la capitolul trandafiri. Fetele iti pot spune .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Ne luptam cu o seceta crunta. Facem cu rindul la stat cu furtunul in mina. Eu la flori,el la legume. Am strins mazarea....900gr boabe ! Am pus deja alta in pamint. Toate plantele-s pitice si dau imediat la floare si fructidiuctificat. Nu mai fac inca un etaj. Fasolea are 20cm si e numai floare,deci si pastai vor fi putine. Saptamina viitoare o sa punem iar in pamint.
  Poza e facuta pe 30mai. Acum crapaturile-s mari de intra palma pina la baza degetelor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

A plouat. Putin, dar tot e bine. Dupa ce recolta de mazare a fost un fiasco, am semanat iar. Fasolea si ea se prevede a fi foarte putina, si in consecinta  am pus in pamint inca un rind, in speranta ca macar turl doi va fi mai productiv.!
Uitati si voi cum arata fasolea actuala ! Rar planta care sa aiba 25cm. Saptamina viitoare am sa culeg primele pastai.Nu stiu de-o fi un kg.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=