Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Incearca, singura problema ar fi sa inghete bocna jardinierele, dar daca le feresi putin cred ca merge.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ceapa si usturoiul nu au nimic daca ingheata,numai ca trebuie lasate in acelas loc,pina se dezgheata. De  asta pot fi puse in pamint de cu iarna,economisindu-se timpul in primavara. Daca-s puse iarna,incoltesc imediat ce e vreme buna. Pe cind,altfel,trebuie sa astepti sa se usuce pamintul,sa poti intra la sapat,sa nu dea ploaie sa poti face straturi,...ca n-ai timp...
Pe cind asa,din prima,ai verzaturile pe gradina.
Stefana,si patrunjelul meu 80% e tot cret si foarte viguros.
De e timp,toate se pot insaminta din toamna,pentru consum primavara-vara. Pentru pastrat pe iarna,se pun primavara
,ca indiferent cit de devreme,sau cit de tirziu le pui,pina in toamna tot se fac!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Si la mine patrunjelul cret e foarte frumos. Sa stiti ca altceva mare lucru nu am, sa nu credeti ca am mare gradina de legume :D :D
Eu ii pun patrunjelului putina folie de invelit plante alba, si am patrunjel verde toata iarna, din cel cret.Mie ala mi se pare mai rezistent la ger.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu am săpat deja grădina de legume (de fapt, socrela s-a îndeletnicit cu această activitate  :)), rămânând în picioare numai brazda de pătrunjel care arată mai bine decât astă vară. La sugestia unora, am hotărât să acopăr brazda cu o folie peste iarnă, astfel încât să am toată iarna pătrunjel verde.
La primăvară, când începe să iasă noul pătrunjel însămânţat, voi desfiinţa această brazdă fiindcă plantele cresc mari şi fac seminţe.

Codruta

La voi o duce asa bine patrunjelul cret dar la mine nu si din cate am inteles nu faptul ca a fost in jardiniera nu i-a placut. La prietena mea, de aici din sat, ii merge foarte bine patrunjelului clasic. A pus seminte anul trecut in primavara si de atunci are in permanenta patrunjel proaspat. S-au facut niste tufe imense. E adevarat ca ea i-a oferit patrunjelului loc destul, nu e inghesuit ca la mine.

einsteinitza

Gabi, nu vrei tu sa ne povestesti cu gradina ta de legume? Scrie si tu aici, sau la legumele respective cum faci, cand pui rasaduri, cand ingrasi, cand copilesti, ca eu tot citesc tratate si tot fraiera sunt ;D ;D Si tu stiu ca ai o gradina de legume ca la carte, cu de toate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

 ;D............
   Mi-ar place sa-ti spun ca gradina mea hiberneaza sub zapada,dar daca si miine mai iese soarele,zapada e: a fost!!! Bine,..face loc la alta. Asa cum e acum,arata dezolant.E numai pe jumatate sapata,iar jumatatea nesapata e acoperita de tot felul de rasturi vegetale;atit de la legume,cit si de la buruian. De multi ani resturile astea constituie singurul ingrasamint. Romel pune gunoi de la animale numai in jurul planteler cind le rasadeste. Poate ne-om invrednici de acum (in toamna viitoare) sa aducem ceva gunoi de grajd.
   In a doua jumatate a lui februarie o sa pun de rasaduri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Te rog sa ne tii la curent.Ce rasaduri, cand le pui, cand le repici, sunt elev silitor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Si daca vrem si poze, se poate  :-[? Asteptam deci manualul de legumicultura  +rsp

Mihai

Hopa,la cursurile astea ma inscriu si eu. :D

gabriela jalba

Mai......,e incitanta propunerea lui Es si interesul vostru,DAR!!!!! sint departe de a da lectii. Pe masura ce mai fac cite ceva,in limita timpului disponibil,o sa scriu,sau daca aveti de ma-ntreba ceva,si stiu,spun!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

pot considera ca am inceput munca la gradina,nu ? E o prima transa de viitoare rasaduri. Am pus diferite varietati de ardei si vinete,vreo patru feluri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis


einsteinitza

Si rosii, ai pus si rosii?
Cand i-ai pus, zilele astea? Cand ies din pamant le stropesti contra caderii?
Gata, ma mananca palmele. Dar mai astept niste seminte traditionale care nu au sosit inca. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Corina,rosii nu am pus,si chiar nu stiu de o sa pun. Din experienta anilor precedenti am invatat ca stea de le pun eu,spre final,la fructificare si coacere is cam odata cu cele insamintate in "cimp". Vom vedea;de zice Romel sa-i pun citeva ii voi pune.Spre deosebire de ardeioase,rosiile ies mai repede si cresc mai repede,asa ca, merg insamintate mai tirziu.
  Nu stropesc rasadurile,fiindca la mine nu cad niciodata. In conditiile din casa,nu apare minunea aia de le omoara.
.......ce intelegi prin seminte traditionale ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

si prin cadere cum adica cad ....

einsteinitza

Adica se moaie rasadurile proaspat aparute, de la jumatate, si se lasa in jos.

Adica seminte din soiuri care se cultiva local , prin anumite zone, unde exista soiuri traditionale locale, cu calitati  deosebite.Vechile soiuri dupa care tanjim cu totii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

daca stau bine si ma gindesc pat si eu chestia asta da la final ultimele plantute care ramin si imi e lehamite sa le pun se pleostesc . inseamna ca au ceva bolii ?le maninca ceva radacina sau ce au ... eu am vazut ca radacina se face maro si am crezut ca le maninca ceva radacina si de asta mor . dar asta la cele mai mici dupa ce le alegeam si le puneam in pamint pe cele mai mari si aratoase

penelopa

Ionut recomanda, candva,  impotriva caderii rasadurilor, Previcur. :)


geodezia

multam eu le luam si le aruncam

gabriela jalba

Decvi: problema caderii rasadurilor,se pune la cele facute in rasadnite,cu astea in casa,nu-s probleme.
Geo,eu cred ca tie iti picau si fiindca nu te mai interesai de ele si la neglijai.Cind e sa pice,nu mai apuca sa creasca de pus in gradina.
  Corina, putine sint soiurile noi,cultivate de obicei. Ce pun acum,am apucat ca punea si bunicul . Sa stii ca mai rezistente sint soiurile create. Natura e asa de bolnava ca greu mai rezista ceva .Astea de data mai recenta sint mai invatate cu raul.Zi exact ce ai vrea si daca am iti trimit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Multumesc Gabi, insa ma refeream ca am sursa dar nu mi-au ajuns inca.

Multumesc pentru oferta, oricum.
De la tine informatiile imi sunt extrem de folositoare. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sa-mi zici si mie ce primesti,si chiar sint curioasa cum se vor comporta in teren. Tu ai o zona,in care orice reusita imi da curaj. Succesuri !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

De ieri au inceput sa se arate rasadurile. Cind vor fi mai marisoare o sa le fac poza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=