Ograda Zoo

Started by sicamin, September 14, 2007, 12:00:01 AM

Previous topic - Next topic

claude

Ba nu mai Geo, ca tot mai bine ii place cu puicutele lui  :P   Da' eu mor de ras dimineata cand se apuca de cucurigit cat il tin plamanii de sotul meu sare din pat de parca-i curentat  =))   da' gata, din seara asta doarme impreuna cu fetele, la cotet  ;)   O sa-mi lipseasca din casa, sunt tare amiuzanti  :x   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Sa vedeti si voi, cam stau eu seara la calculator.
             
Mai am trei mite si o catelusa. Fiecare din animalute are in spate o poveste trista, si Dzeu le-a trimis la mine sa-si gaseasca casa si ingrijire.
  Geo, astea trei din poza casuiesc aproape permanent. Ala negru - Blaky - e "cel mai iubit dintre..". Umbla peste tot 9 Il gasesc uneori pe masa) si nu ia bataie. Acum e mare cit un miel. Daca stau jos, el musai e in brate la mine. Cind vrea ceva,miauna de-ti sare caciula; ii mai zic " Behaila"Ce ma deranjeaza cel mai mult e ca ma trezesc noaptea sa le dau afara.
  Am sa va mai povestesc de animalutele mele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ei, ce frumos! Si cand dormi nu vin langa tine? La noi e mare aglomeratie....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ei , nu....!!! Blaky in stanga, eu intinsa sfoara si Tanu(negru cu alb) cu Hotzica in dreapta. Pe la ora 23-24 Blaky pleaca afara, si ramin numai cu ceilalti. Romel doarme cu Bobita (in camera , nu in pat). A zis ca azinoapte a vrut afara la ora 3 +apl +apl +apl +apl E prima data, dar sa vada si el cum e sa te tot ridice animalutele din pat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

no si al  mine cu dormitul e scandal mare
ca d=l Fritzi cind era singur pe batatura dormea la dreaptya mea cracit tare
acu Pufu doarme acolo daca apuca ca d=ra Kiki e mai vrednica si se aseaza ea decuseara
acu cind se trezeste si pufu incepe sa hrr iar hrrrrrrr adica sa plece kiki sa se puna el
aia ba isi vira capatina mai abitir in bratul meu iar pufu zdup sare parca e capra pe mine deci solutia se reclama o gonim pe kiki la picioare
mai naspa e cind apuca fritzi sa se catere pe bratele mele ca se rascaie cu cracii in sus si slaut se uita la aia doi peste cap de o rup aia la fuga da nici ei nu se lasa incep la tumbe prin casa se agata de perdele si draperii pina sunt nevoita sa il pasez pe fritzi la d-l Pipi si sa impart bunatate de brat la cei 2 .oricum pina pe la 10 seara se spala se scarmana si pe la 3 trebuie sa ii dau vrind nevrind afara din casa ca se cer la wc
na mai rau decit copii mici a fost naspa cind a venit si intrusa lu fii-mea oleo doamne cum a fost
dupa cum vedeti toata lumea era preocupata sa ma incurce ...la gheme normal ..am scapat de cea mica ciufulita in lacrimi a recuperat-o fii-mea dupa 2 saptamini in care  tori erau prieteni la toarta
acum alta dambla a inceput perioada imperecherilor kiki nu e la perioadsa si saracu pufucu e tot cu coada in vint ca pe la mine prin pod e nenorocire de mirolaituri  si e si el tare iubaret  =)) =)) =)) =)) =)) =))

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

 =)) =)) =)) =)) =))
La tine e mai bilci decit la mine !!!! Ai niste pisicute faine, tare !!!!!
Cu imperecheatul, am scapat. Miztica, singura pisica, e castrata. Un motan ( Tanu ) e si el castrat. Restul...is mite in vecini cu gramada. Am scapat de pui de vreo 3 ani. Mi-era o groaza!! Is draguti si scumpici,dar cui sa-i dai???? Intr-un an (si ultimul) am avut 13 pisoi. Mitica 5, Printi(fata lui Mitica) -6 si doi i-am luat din mijlocul strazii.
Eram pe balcon, si ma uitam pe strada; a trecut o masina, incet, si asta m-a frapat,din mers a deschis portiera si a lasat doi pisoi in mijlocul drumului. Sa-i calce alte masini. Nici nu pot sa va zic cum am urlat, ce mi-a iesit din gura si cit de automat am fost in strada si i-am luat. Saracii abia aveau ochi. I-am dat la supt la mitele mele. Baiul mare a fost ca la vreo doua saptamini, Printi ,intr-o zi n-a mai aparut......Deci am ramas pe cap cu 13 sugari si o mama. Doamne prin ce am trecut !!!!!!!Noroc ca erau cam apropiati de virsta, si in cam 3 saptamini au inceput sa manice.Pina in toamna am tot avut de dat mite.Atunci am castrat-o pe Mitica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

 =)) =)) =)) Vai de capul meu ce e la casele voastre!  Voua nu va e teama ca noaptea in somn va intoarceti cumva peste vreo mata si o faceti placinta? Ca am vrut sa dorm si eu cu o gainusa dar mi-era teama ca o omor cumva  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

da ma da da sunt asa de iubitoare ca uit de tot si de toate cind incep sa sforaie si sa toarca eu cind sunt f obosita ii iau in brate pe toti pe linga mine si in 5 minute sunt pe tarimul viselor ala negru nici nu se vede din asternut
de atitea kile =ale mele - cite a luat acum cum ma vede ca vin imi da tignal ca e si el acolo si sa nu ma mai pun pe el rid de lesin cind il aud cum se zmiorcaie sa nu ma mai pun pe el  =)) =)) =)) =)) =))
acum i-am trecut la cura  ca se scarpinau amar lume eu le-am luat zgarzi dai cu substante contra puricilor si cind colo se scarpina din cauza carnii adica a proteinelor  prea multe ca eu le tocam carne de pui adica sira spinarii proapata  na acum maninca numai foroaste adica bombonele si abia la 2 -3 zile le mai dau carne sa vedeti ce mutre de milogi au ca nu le plac bombonelele  e teroare cu ei  da ma enervau ca toate noaptea se scarpinau
acum e mai bine nu se mai scarpina atit da se ling si se spala toata ziulica
cel mai mult ma scot din sarite cind prind sulurile de hirtie ce imi fac la ele ca acum de ex
ca spalai un leandru de testosi si uitai sulu de hirtie si il facura praf na acu prindei sa ii scarpin  de idioti
oricum din bataile cu ei am miinile pline de zgirieturi iar ei se aleg cu pielea cotosmonita  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Claude draga mea ne mai punem se dau la o parte iar revin asta e le mai trag si cite o talpa ca ,ma gherane pe picioare
e ris de lume cu barbatu-meu ca ala chiraie ca o muiere cind se joaca pufu cu picioarele lui si pufu cum il aude ca tipa mai abitir il ghrane pe deste
uite acu sta linga mine si ma musca de miini si de picioare sa ma joc cu el cum iau mina sa scriu cum ma ataca na ce poti sa ii faci decit sa il jumulesc  de blana

einsteinitza

Da, cunoastem, ::) mie daca nu imi toarce o mata undeva pe langa mine parca am o grija! Se bat pe locuri calde!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Oare ce-o fi chestia asta alba, pufoasa si rece?  :D   Cocoselul asta e ca un dulau, venise vecina si evident ca a aparut repede, de pe carare a zburat direct pe bara si pe urma a ramas acolo nedumerit, nu se mai dadea jos cand vedea nebunia alba din jur  :D

   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai te cred si eu asa patii si eu cu mitele

gabriela jalba

Cocosila a iesit singur in explorare? Gainusele nik?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Au fost si gainusele, sunt chiar mai curajoase decat gainile mari, alea umblau pe carare ca speriate de bombe, una de-alea mici numa' am vazut-o ca-si ia zborul si aterizeaza drept in mijlocul troienelor  :D   Sa vezi acolo caraituri si piuituri de surpriza  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sunt grozave! Cred ca te amuzi mereu cand le vezi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

Am avut ieri un moment amuzant pe care din pacate pana am luat aparatul foto l-am pierdut. Motanelul meu  Garfield ii spala pe minicatelul meu Sully cu un patos fantastic. Iar el intorcea capul sa-l linga si pe partea cealalta .  Celelate pisici erau distante si priveau cu neincredere momentul. Oricum intre cei doi exista o afinitate am vazut pe care chiar nu mi-o explic . Am uitat sa va spun dar si noaptea dorm impreuna .In poza i-am surprins dupa momentul  spalarii cand motanel extenuat isi lua portia de somn binemeritata.

einsteinitza

Sunt buni prieteni, se vede. Noi avem un motan care a fost indragostit de rotweilerul prietenilor nostri. Statea mereu sa il linga catelul, pana il uda pur si simplu!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Tare fain minicatelul!  :D

Eu in schimb am niste gainuse nebune, zau...una dintre ele se oua in casa  :D  Acum 2 zile tot ma pandea, cand se deschidea usa casei hop si ea inauntru, eu o dadeam afara, pana la urma am lasat-o sa vad ce vrea. Si ea a dat o tura prin casa dupa care tusti pe dulapiorul de pantofi de dupa usa si s-a apucat sa-si aranjeze cuib de ouat  +hypno    Si de atunci tot in casa vine, azi ma pusesem in pat putin si la ora 3 m-a trezit cotcodacitul ei in fata usii, in momentul in care am deschis usa s-a repezit inauntru, direct pe dulapiorul de pantofi si in 5 minute a facut ousorul  :o 

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Draga de ea! Va simte tare apropiati. Iar poza cu cocosul este super.

larisa

Claude ,si noi am avut o gainusa ,de la incubator ,si copiii o botezasera florina ca era mai pestrita ,cu ros si gri.Zilnic venea si se cuibarea in patul unde copiii isi faceau somnul de amiaza .Copiii au plecat dar ea si-a pastrat locul de ouat,pe pat in bucataria de vara

einsteinitza

Hai ca e grozava, asa cceva nu am mai vazut!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Sa vedeti ce chestie!
Catelusa mea a facut babesioza si de 2 saptamani o tratez, acum este bine. Ieri veneam de la medicul veterinar cu ea cand am gasit chiar cand am intrat in curte pe cimentul din fata portii aruncat un plic cu otrava de sobolani.
Deci eu ma chinui s-o cresc, s-o tratez, toti o iubim, si cine stie ce dement si/sau iresponsabil imi arunca in curte otrava.
Nu stiu daca este o actiune a primariei sau s-a gasit vreun binevoitor, dar cine locuieste la curte in Buc totusi sa aiba grija!

larisa

Da bine ca se gindesc la cei care au un stapin ,si.nu se implica pentru cei nevaccinati si de strazi,.Ceva de speriat.

einsteinitza

Auzisem undeva o decclaratie ca primarul  capitalei a lansat o campanie puternica de starpire a sobolanilor din Bucuresti!, se pare ca mai starpesc si alte animale, sau macar incearca, ce conteaza ca mai mor doi trei caini, ca mai mor niste pisici!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

... asa mi-a murit Blaky....Un soarece otravit.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=