Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

simona2

Cred ca se inmulteste prin despartirea tufei . ( dupa cum arata )

cara

Quote from: "simona2"Cred ca se inmulteste prin despartirea tufei . ( dupa cum arata )


si eu le prefer, da' imi trebuie si din astea "frunzoase" pentru aranjamentele florale cu care sa va disper si sa va oripilez  pe voi!  :lol:  :lol:  :lol:

simona2

Da . Trebuie sa recunosc ca ai dat lovitura cu floarea asta !

Aricica

Quote from: "cara"am aparut iar!  :D
pe asta stiti cum o cheama? (ca eu nu stiu, bine-nteles!  :lol: )
Glumeatzo  :lol:  ,  daca ti-ai verifica si casuta cu mp-uri, ce bine-ar fi... as vedea si eu ce necunoscuta ai achizitionat.

cara

oooofffff!
n-am vazut! uite, am verificat acu' si-am facut ce trebuia!  :lol:

penelopa

Cara,  "ciudatenia" aia ai pus-o cumva in priza de a ajuns asa?  :lol:  :lol:

cara

:lol:  :lol:  :lol:
vai, nu!
(dar oare sa i se traga de la faptul ca i-am turnat la radacina restul de solutie care mi-a ramas cand mi-am ondulat parul permanent? )
:lol:

Aricica

Quote from: "cara"oooofffff!
n-am vazut! uite, am verificat acu' si-am facut ce trebuia!  :lol:
... si bine-ai facut , draga Cara.

Necunoscuta ta este o specie de Juncus effusus.
Face parte din categoria plantelor ornamentale de efect. Este o planta perena si vesnic verde.
Datorita aspectului ei, popular este numita planta tirbuson.
Nu este o planta pretentioasa ca necesitati de ingrijire.
O locatie luminoasa ii prieste mai mult decat umbra. Solul trebuie sa mie mereu umed.
Acestea fiind spuse, iti doresc sa te bucuri de ea cat mai mult timp!

cara

multzam fain!
o mut acu' la soare! ca apa i-am dat!  asa ca daca o sa aibe de toate o sa stea mereu cu "effu" sus!  :lol:  :lol:  :lol:

cara

iacata-ma-s din nou!  :D
tot io!  :D
tot cu o problema!  :D
de data asta personajele sunt mai multe. prea multe. adica am o galeata de bulbi ai acestei plante dupa ce i-am despartit in aceasta primavara.
nu am poze cu ea inflorita dar face o floare alba care seamana oarecum
cu "crocus" (mama, ce le am p-astea cu numele stiintifice de-o bucata de vreme!  8) )

deci, ma intereseaza cum se numeste si daca vrea cineva pot sa trimit in toate locatiile din tara!  :D

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Este o varietate de zefirantes.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

musai tre' sa gasesc un alt cuvant in loc de banalul "multumesc", un cuvant care sa exprime mai bine cum simt io tare ca-mi vine sa va pup apasat pe falci cand imi raspundeti la toate intrebarile si sa pup fruntea voastra luminata pentru ca stie toate ierburile din atlas!!!!!

:D  :D

Aricica

Quote from: "cara"iacata-ma-s din nou!  :D
tot io!  :D
tot cu o problema!  :D
de data asta personajele sunt mai multe. prea multe. adica am o galeata de bulbi ai acestei plante dupa ce i-am despartit in aceasta primavara.
nu am poze cu ea inflorita dar face o floare alba care seamana oarecum
cu "crocus" (mama, ce le am p-astea cu numele stiintifice de-o bucata de vreme!  8) )

deci, ma intereseaza cum se numeste si daca vrea cineva pot sa trimit in toate locatiile din tara!  :D

Cara draga, dar la ametiti ca mine, care din cauza unui browser idiot (si a unui sot mai lenes care nu vrea sa m-ajute) nu pot vedea pozele, nu poti sa trimiti pe mess poza impricinata??? :) Pretty please!  :)

cara

misiune indeplinita! (ca de obicei, cu deshte bagate in oki!... :D )

penelopa

Draga mea Cara, dupa cum ai vazut,  nici eu nu stau bine cu  denumirile stiitifice ale plantelor! Ca si tine,  chiar daca am scris undeva denumirea latineasca a unei plante,  pana o transcriu ma mai uit de cateva ori. De pronuntat,  nici nu vreau sa ma mai ..... pronunt!
Dar   "zephirantes "  mi-a placut cum suna (mi se relaxeaza limba cand il pronunt). Am si eu planta asta. Ii merge bine si asa,  mai  "inghesuita". Nu este deloc pretentioasa. Vara o scot afara sub cerul liber si ea se umple de flori. Cand se fac prea multi bulbi in ghiveci,  mai dau din ei la prieteni si-mi pastrez o parte, tot asa,  mai  "inghesuita".
Am pus anul trecut 4 bulbi de zephirantes mov dar,  asa putini,  fac sa para ghiveciul foarte sarac.

cara

Quote from: "penelopa"Draga mea Cara, dupa cum ai vazut,  nici eu nu stau bine cu  denumirile stiitifice ale plantelor! Ca si tine,  chiar daca am scris undeva denumirea latineasca a unei plante,  pana o transcriu ma mai uit de cateva ori. De pronuntat,  nici nu vreau sa ma mai ..... pronunt!
Dar   "zephirantes "  mi-a placut cum suna (mi se relaxeaza limba cand il pronunt). Am si eu planta asta. Ii merge bine si asa,  mai  "inghesuita". Nu este deloc pretentioasa. Vara o scot afara sub cerul liber si ea se umple de flori. Cand se fac prea multi bulbi in ghiveci,  mai dau din ei la prieteni si-mi pastrez o parte, tot asa,  mai  "inghesuita".
Am pus anul trecut 4 bulbi de zephirantes mov dar,  asa putini,  fac sa para ghiveciul foarte sarac.

pai am si zephirantes mov. dar aia are frunzele mai late. si se inmulteste mai greu. asta e prolifica tare. in fiecare primavara despart bulbii care se dubleaza in decurs de un an!
din cea mov nu am decat vreo 10 bulbi, capatati anul trecut in toamna:

[attachment deleted by admin]

cara

va era dor de mine? no, am aparut iar cu "intrebarea saptamanii"  ;D

am primit-o cadou pe duduia si nu stiu care e numele ei din buletin:

[attachment deleted by admin]

Aricica

Frumos cadou ai primit Cara. 
Ai primit un palmier dar acest lucru banuiesc ca-l stiai :)... 
Ca sa te lamuresc cu numele din buletin - ai avut dreptate cand ai banuit ca e vorba de o "duduie", cel putin numele este feminin: Washingtonia filifera.
Sa te bucuri de ea cat mai mult timp!

PS. Multumesc lui Felix ca acum pot vedea si eu pozele pe care le puneti voi pe forum. :)

cara

multumesc pentru raspunsuri  :)
stiam ca-i palmier, dar daca am promis ca-mi fac album, vreau sa ma documentez temeinic asa ca am nevoie de titulatura oficiala. corect, nu?  ;D


p.s.  mai am plante pe care nu stiu cum le cheama, asa ca...tineti aproape!   :D

penelopa

Cara,  oare "Filfi...izoana" aia a ta se comporta precum o colocasia? Doar o frunza"n varf?

cara

Quote from: penelopa on April 03, 2007, 01:31:06 PM
Cara,  oare "Filfi...izoana" aia a ta se comporta precum o colocasia? Doar o frunza"n varf?

habar n-am, ca abia am primit-o de o luna. sper sa faca mai multe frunze... ::)

:D

cara

 :o :o :o
mama! sper sa n-ajunga cat ala din ultima poza! ca tre' sa-i fac casa!  ;D

turturica

Cred ca Pilea este planta ta, Penelopa!

[attachment deleted by admin]

penelopa

Da,  Turturica. Asat e!  ......  PILEA (cred ca-i cam place sa "pileasca" fiindca oricat o imbaiez si-i dau sa bea,  tot se usuca frunzele in varf).

Pentru ceilalti: de planta asta m-am interesat la Simfonie si nici comerciantele de acolo n-au stiut sa-mi spuna cum se numeste.
Multumesc, Turturica!

cara

ştie cineva ce flori sunt astea? le-am cumpărat de la o florarie dar tanti nu ştia decăt că se cheamă "cumva" si "dendron"!  :D
văr de-al doilea cu rododendronu' şi cumătru cu filodendronu'!  :D

[attachment deleted by admin]