Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

mariusori

Quote from: penelopa on May 26, 2009, 02:44:32 PM
Vă dau ...... la toţi vă dau!!! :D :D

Dan Hibiscus


Codruta

Nu am smuls din gradina nimic din ce nu eram sigura ca e buruiana si uite acum am plante noi si nu am habar ce sunt...sunt de valoare sau admir buruieni? ;D
Prima are frunze mari lungi de 20cm si alte cam de 13 http://codruta.sunphoto.ro/nume_necunoscut/JWFFMBQBLZWHSLQZQHY
Ultimele doua cam seamana atat doar ca prima are frunze putin mai inchise la culoare si cu alb.
http://codruta.sunphoto.ro/nume_necunoscut/WQATDQASRJWHUCMSPNX
http://codruta.sunphoto.ro/nume_necunoscut/XWULFLCICYVBMLIWABR

penelopa

Marius ... ori crezi că poza ta e planta mea  :D  Nu-i, să ştii! (da' tu cine eşti şi  de ce sex ?!!  ;D)
Hai, mai mult curaj!  Vino la "Bun găsit" să ne cunoaştem.  ;)

Şi, tu, Danero .... ce-ai rămas cu ochii holbaţi?? :D  ... n-ai zis să vă dau la toţi câte un fir  din planta mea?  ;D

larisa

Codruta, a doua cred ca e cosmos ,sau mararita ,si ultima cred ca e melisa ,dar sa asteptam si parerile celorlalti

Codruta

Larisa, ai nimerit cu cosmos dar pe aceea o stiu ca eu am pus seminte :D Si gladiola care se vede intr-o poza o stiu ;D
La cea din prima poza e vorba de cea cu frunze mari si late, in poza a doua e cea cu frunze cu alb pe mijloc si in ultima poza cea care are floricele si seamana ca forma cu cea din a doua poza dar nu are alb pe frunze. Restul ce se mai vede in poze le stiu ;)

Dan Hibiscus

Quote from: penelopa on May 28, 2009, 12:51:04 PM
[Şi, tu, Danero .... ce-ai rămas cu ochii holbaţi?? :D  ... n-ai zis să vă dau la toţi câte un fir  din planta mea?  ;D

ok astept:D


Marmoset

Ala e bulbul din care a rasarit planta sau e caudex?

Dan Hibiscus

clasa bromelii dupa aspect dar seamana destul de bine si cu amarilys

liana

E bulbul. Mi l-a dat azi o batrana care mi-a spus ca face o floare mare alba si ca frunzele sunt bune de pus pe rana, cica au puterea de a vindeca mai repede.

Marmoset

O fi vreo combinatie intre frunza de patlagina si amaryllis  :D Si eu tot spre Amaryllis inclin sa cred ca e!

mariusori

Quote from: penelopa on May 28, 2009, 12:51:04 PM
Marius ... ori crezi că poza ta e planta mea  :D  Nu-i, să ştii! (da' tu cine eşti şi  de ce sex ?!!  ;D)
Hai, mai mult curaj!  Vino la "Bun găsit" să ne cunoaştem.  ;)

Şi, tu, Danero .... ce-ai rămas cu ochii holbaţi?? :D  ... n-ai zis să vă dau la toţi câte un fir  din planta mea?  ;D


Scuze am dat post inainte sa scriu ceva. Sper ca nu am suparat pe nimeni...
Puteti sa-mi spuneti, daca stiti cum se numeste aceasta planta?

Off  >:( acum imi da o alta eroare, desi poza e mica spune ca "upload folder is full".
Puteti sa ma ajutati sa mai arat inca o data poza?

Multumesc

ozimandias

Uite:
Aici aveti un soft de redimensionat imagini. http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,137.0.html

Dupa ce ati redimensionat-o, in stanga jos, cand scrieti mesajul, aveti "Additional Options". Click acolo, alegeti poza din calculator, cea redimensionata, si apoi post.
In caz ca puneti poze din calculator, mesajul nu va avea text si nu vi-l va lua. Atunci musai trebuie sa scrieti cateva cuvinte in mesaj.

Si mai exista posibilitatea de a va crea un album, spre exemplu pe www.webshots.com si sa postati poze din album, asa:

(scuze ca sunt off... )


Dan Hibiscus

floare si formarea ei seamana cu o petunie...

penelopa

Floarea Jorjetei sigur nu e petunie iar  planta lui Marius pare să fie ceva.... exotic  ??? (Am mai văzut -o undeva .... cândva, îmi pare cunoscută dar am un ..."lipsus"  :))

myosotis

Quote from: liana on May 28, 2009, 05:44:10 PM
Aveti vreo idee ce este?
Cred ca este Crinum moorei.

@Codruta, prima nu stiu, a doua pare a fi un Coleus, iar a treia seamana cu Melissa.
@Mariusori, ai rabdare sa mai creasca, eventual sa faca flori.

Codruta

Multumesc Myosotis :-* Dupa poza pe care am reusit sa o gasesc pe net se pare ca a treia e Melissa dar o fi un alt soi decat Officinalsi, cel de care am gasit vorbindu-se si care ajunge la 1,5m. Ale mele au cam 30cm si au deja flori iar florile sunt rozulii, nu albe.
Cu Coleus nu sunt sigura. In pozele gasite plantele sunt mult mai colorate dar s-ar putea sa existe si asa mai "simple". Ciudat e cum au ajuns la mine in gradina ca eu sigur nu am luat astfel de plante, nu le-am mai vazut inainte nici la mine si nici pe la vecini. Depsre Coleus am gasit ca e planta anuala in gradina, se inmulteste cam greu din seminte si e preferabil sa cumperi rasaduri.
Ma gandeam sa nu fie buruieni. Chiar daca sunt decorative cam acapareaza teritoriul plantelor puse de mine.
Din cele din prima poza am smuls ieri planta cea mai mare ca sufoca deja cele de langa. M-am asteptat sa iasa greu din pamant dar a ieisit foarte usor. Cu toate ca erau mai multe plante grupate si am crezut ca au o radacina comuna se pare ca nu e asa. Are o radacina care seamana cu patrunjelul iar pe radacina mai avea 2 muguri...viitoarte plante banuiesc.

costieanuconstantin

la mellisa , rupe o frunza , freac-o putin intre degete si miroase-o !!!!! :)

Codruta

M-am conformat...are un miros specific dar nu stiu cu ce sa-l compar.

costieanuconstantin


Codruta

Primul meu gand a fost menta  ;D dar nu era suficient. Acum ca ai zis-o tu realizez ca asta era...lamaie ;) In locul unde a aparut era candva multa menta (mai apare si acum cate 1-2 fire). O fi cazut coaja de lamaie pe acolo, s-a corcit cu menta si uite ca asa am si eu Melissa :D ca doar nu o fi plouat cu seminte de Melissa? :D
Cu cea care pare sa fie Coleus eu am crezut la inceput ca e tot Mellisa pe care s-au usurat pasarile :D Dupa cateva zile am remarcat ca frunzele sunt putin mai inchise la culoare si toate au alb pe ele deci nu e rahat de pasare ;D

gabriela jalba

Quote from: myosotis on May 29, 2009, 10:15:50 AM
Quote from: liana on May 28, 2009, 05:44:10 PM
Aveti vreo idee ce este?
Cred ca este Crinum moorei.

@Codruta, prima nu stiu, a doua pare a fi un Coleus, iar a treia seamana cu Melissa.
@Mariusori, ai rabdare sa mai creasca, eventual sa faca flori.
Precis!!!!! am eu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

 
   cine stie?? cine stie???   eu...nu stiuuu!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=