Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

eu

OK. Cine este interesat sa-mi spuna si vorbim unde vreti voi.  :)

cara

Quote from: EU on May 24, 2007, 10:04:39 AM
OK. Cine este interesat sa-mi spuna si vorbim unde vreti voi.  :)

la schimburi diverse e de vorbit, are dreptate gabriela!
apreciez că eşti grijulie si ordonată, gabi!  :-*

penelopa

Mai ordonatelor si dezordonatelor, ma-ti zapacit de tot cu atatea informatii!!!

Pana sa intru si eu sa ma bag in seama,  am si uitat la ce voiam sa raspund si ce voiam sa intreb.

In orice caz, Myky,  plantutele tale sunt verbine,  plante anuale care se autoinsamateaza si poti sa le transplantezi in gradina sau jardiniera.
Cara,  eu n-am auzit de fiscus care sa infloreasca. Dar mai stii  ???

myky

pene eu le-am plantat intr-o jardiniera, daca le las acolo la primavara rasar singure

penelopa

Mykysor,  daca florile isi scutura semintele si in jardiniera (verbinele sunt  taratoare/curgatoare), vor rasari la primavara si singure. Dar,  pentru siguranta,  aduna si ceva seminte.

myky


cara

hai că io am prieteni pe tot mapamondu', aşa că vă invit să dibuim ce plante sunt astea din fotografiile din australia:

[attachment deleted by admin]

cara

alta:

[attachment deleted by admin]

cara

alta:

[attachment deleted by admin]

cara

cactus:

[attachment deleted by admin]

penelopa

Alea "erecte" sunt...... yucci de gradina,  rasarite din seminte cazute de pe Marte1  :D :D :D

eu

Quote from: cara on May 24, 2007, 02:11:22 PM
hai că io am prieteni pe tot mapamondu', aşa că vă invit să dibuim ce plante sunt astea din fotografiile din australia:
Prima foto este PROTEA floarea nationala a Africii de Sud. Sunt si la noi prin florarii ca plante taiate.
Celelalte si eu cred ca sunt specii de Yucca. Cactusul urias aveti grija e limba soacrei   ;D

cara

he-he-he! aţi văzt că io deja am numit-o protea când am salvat-o? bune profesoare sunteţi, dragelor! din repetentă promit să ajung premiantă!  :D :D

eu

Am vazut, chiar intrebam de ca intrebi   :)  Ori s-a salvat automat numele, ha, ha, ha.

penelopa

............ ca sa vedeti in cate  "forme" se poate exprima limba unei soacre  ;D

Loredana06

Asta stiu ca e un cactus care face floare. Tot azi cumparata de la expo, dar dl vanzator nu vorbea decat limba lui Attila, asa ca nem tudom ce fel de cactus estem:




eu

Lore, pare a fi Crassula, face niste floricele nici albe. i se mai spune arborele cu bani.

Loredana06

Poate e o varietate de crassula. Dar am cumparat-o de la "raionul" de cactusi. ???

larisa

Pare a fi crassula tecta.Loredana, vinzatorii ,majoritatea sunt afaceristi,prea putini sunt pasionati

Loredana06

Multam dragelor :-*. Mi-am notat. Daca si crassula asta infloreste tot atata cat cealalta.... :-\

larisa

Quote from: larisa on May 22, 2007, 03:21:41 PM
aia din primul ghiveci nu e urechelnita.se numeste echeveria si este o suculenta
Urechelnita se numeste si sempervivum
In al doilea ghiveci ai mirabilis sau barba - imparatului,creste ca niste copacei
LA planta care-i spusesem echeveria am aflat acum ca se numeste Graptopetalum .intradevar seamana cu echeveria dar dupa cum se vede    nu rasare

Loredana06


LA planta care-i spusesem echeveria am aflat acum ca se numeste Graptopetalum .intradevar seamana cu echeveria dar dupa cum se vede    nu rasare
[/quote]

La plantele postate de mine te referi? Groapo....ma, imi rup limba. ;D

gabriela jalba

CARA!!!!! e aceeasi protea din pag 7 ,care ai luat lastari de la florarie,si am zis eu ca am vazut floarea aici!! Marti cind am fost in "piata" ,iar am vazut galeti cu flori de protea si mi-a parut rau ca nu am aparatul la mine ca sa le vedeti.
......limba soacrei....OPUNTIA....ca-s cu gramada si astae!!!!
  Lore ai cumparat o planta suculenta,nu un cactus ! De obicei plantele suculente se vind la sectorul 'cactusi" - si aici tot asa vad.
Cred c-ai fost cu-n TIR la expo la cumparaturi !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Gabi, am luat 4 plante. Orhidee, sempervivum, aloe si suculenta aia. Si am fost cu matizu, nu cu tiru! ;D

gabriela jalba

Neorientata!!! Matizul lumpli repede...cu TIR-ul era o chestie!!!!!, cu toate ca din cite spui nu prea erau mari minuni dupa care sa plingi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=