Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Ce faina-i asta din foto 2!!! Super.

gabriela jalba

I-a uitati-va pe google la "eonium"" ,ca-s foarte multe varietati. Nu cumva le veti recunoaste??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

io stiu cum se numeste asta dar am nevoie de INDICATII, repede ca maine tre' sa la transplantez


[attachment deleted by admin]

cara

myky, io nu mă pricep să-ţi dau indicaţii...
va arat o plantă pozată de cumnata mea din USA, care mie-mi seamănă a ficus. oare ce e?  ::)

[attachment deleted by admin]

daveco

Quote from: cara on May 23, 2007, 09:29:58 PM
myky, io nu mă pricep să-ţi dau indicaţii...
va arat o plantă pozată de cumnata mea din USA, care mie-mi seamănă a ficus. oare ce e?  ::)
cred ca niste flori de plastic :P

daveco

ce ziceti de florile astea?prima am inteles ca scrie pe ea,dar a doua?stie cineva ceva de ea?mi s-au parut extraordinare.

[attachment deleted by admin]

cara

cea de-a doua nu e plantă, dragă! e o pisica dintr-o rasă care îmi scapă acu... :D

eu

Quote from: daveco on May 23, 2007, 10:46:05 PM
ce ziceti de florile astea?prima am inteles ca scrie pe ea,dar a doua?stie cineva ceva de ea?mi s-au parut extraordinare.
Prima se numeste Amorphophallus konjak. Fotografia e a mea. Si planta de asemenea.
Ma bucur ca a starnit interes. Este senzationala.

daveco

Quote from: EU on May 23, 2007, 11:07:27 PM
Quote from: daveco on May 23, 2007, 10:46:05 PM
ce ziceti de florile astea?prima am inteles ca scrie pe ea,dar a doua?stie cineva ceva de ea?mi s-au parut extraordinare.
Prima se numeste Amorphophallus konjak. Fotografia e a mea. Si planta de asemenea.
Ma bucur ca a starnit interes. Este senzationala.
dar ce interes!MAJOR.spune-ne si noua cate ceva ca eu una sunt foarte curioasa.de unde a ai,mai pune poze ...multumesc.

cara

Quote from: EU on May 23, 2007, 11:07:27 PM
Prima se numeste Amorphophallus konjak. Fotografia e a mea. Si planta de asemenea.
Ma bucur ca a starnit interes. Este senzationala.

vai mie! noroc că n-am zis de planta ta ca e mâţă!  :D

daveco

sa nu spui ca e aia de miroase "frumos" ca la cat e de frumoasa as umbla si butelie cu oxigen.

eu

pai e o intreaga poveste. sunt furnizor  :)  :)  :)
ce pot sa va spun este faptul ca merita s-o aveti in colectie. e ciudata si bizara. e uluitoare.
am sa mai pun poze, deocamdata sa ma acomodez cu forumul.
Am intrat pt ca mi-am vazut poza.  :)

daveco

Quote from: EU on May 23, 2007, 11:17:20 PM
pai e o intreaga poveste. sunt furnizor  :)  :)  :)
ce pot sa va spun este faptul ca merita s-o aveti in colectie. e ciudata si bizara. e uluitoare.
am sa mai pun poze, deocamdata sa ma acomodez cu forumul.
Am intrat pt ca mi-am vazut poza.  :)

YES.primala rand !mi-am legat sacosa de gard.astept sa mai pui poze.chiar cati ani ai ca daca esti mai copilita s-ar putea sa nu stii chestia cu sacosa asa ca n-o baga in seama.

cara

a doua sacoşă îs eu! vreau phalusu' ăla amorf şi mâţa!  :D :D :D

eu

nu stiu chestia cu sacosa asa ca trec peste ea  :)
pai nici nu am rasuflat sa vad de unde pun foto, cum fac sa ma atentioneze cand se posteaza ceva noutati la postul pus.
va trec pe lista dar veniti cu sacosa.

daveco

Quote from: cara on May 23, 2007, 11:28:25 PM
a doua sacoşă îs eu! vreau phalusu' ăla amorf şi mâţa!  :D :D :D
la matza nu s-a gasit proprietarul dar cine stie....

eu

Cam asa arata acum insa mai micuti.

[attachment deleted by admin]

Loredana06

A doua poza este Tacca Nivea pe care eu o caut disperata. Am cautat pe net dupa ea de mi-au sarit capacele. Ia zi la cat o vinzi si in cate secunde e la mine? ;D

eu

Acum cam greu sa ajunga planta la TM. Este greu de ambalat si exista riscul sa se rupa. Daca vrei cred ca mai am cativa bulbi pe care nu i-am pus. Vorbim pe pm.

Loredana06


cara

repet procedura gabrielei: deci nu nimeni nu ştie dacă planta de la postul #194 este ficus sau nu?
(sau ar fi trebuit să-mi aplic recomandarea pe care i-am făcut-o eu, aia că şi tăcerea-i un răspuns?  ;D)

eu

Poza nu e prea relevanta. Poate iti mai trimite una din alt unghi.

Loredana06

La cat is io de chioara fara binoclu, frunzele alea dintr-un unghi de picasso, seamana a ceva azalee... ??? ???

cara

păi nu pot să-i cer să meargă în nuş ce loc să facă alte poze, că erau plecaţi d-acas', nu e în curtea lor planta. aşa că voi îmbatrâni cu dilema in minte... ;D

gabriela jalba

EU,vorbiti la schimburi,ca e interesant si pt altii;chiar daca nu e schimb si e pe bani!!! Daca gresesc,avertizati-ma!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=