Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

diana

Planta ta se numeste Peperomia...uite:

http://www.succulent-plant.com/peperomia.html

Sa mai asteptam pareri! Voi reveni cu date despre ea.

Corina

Da, ea e...manca-o-ar mama de frumoasa!
O am de multi ani si mi-e tare draga  pentru aspectul dat de frunzele pline  si in permanenta verzi!


Multumesc Diana, ajung acasa si fac inventarul ca mai am,, ilustre necunoscute " prin colectie , si revin cu intrebari!

:D Corina

diana

Si mie imi plac tare mult peperomiile! Vezi ca am scris mai multe la "Plantele de interior"...asta ca sa ai ce citi cand ajungi acasa :D  :wink:

diana

In determinarea tuturor plantelor un rol esential il au florile :wink: Asta m-a ajutat sa aflu ce este planta ta..sper sa nu gresesc! Face parte din familia Ranunculaceae si se numeste Hepatica...eu inclin sa cred ca este Hepatica nobilis :) ..oricum e o planta interesanta prin faptul ca s-a adaptat la conditii de ghiveci.
Uite o fotagrafie cu o alta varietate:
http://magnar.aspaker.no/Hepatica%20nobilis%20whiteblue.jpg
Astept sa-mi confirmi! :wink:

roxy

Eu habar  nu am  ce planta o fi,dar vreau sa zic ca ii super...frumoasa...atata verde...

gabriela jalba

vorbesc de planta lui CARA ,prezentata in cele 3 poze postate.  Barzaunind pe site-uri cu plante am dat de ea( am si eu de mult timp,si multi cultivtori de flori din zona),acolo era denumirea stiintifica si denumirea populara - parul femeii; mie mi-a ramas in cap numai ultima. Am vrut sa dau denumirea  stiintifica si am inceput o cautare pe google,dar cind am vazut cite pagini ....m-am lasat pagubasa!...poate la iarna cind 'oi avea timp sa ma ambitionez sa caut...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

mai fac o incercare, poate am noroc>
http://a.gerard4.free.fr/images4/Cymbalaria.jpg?
Cymbalaria muralis sau Linaria cymbalaria din familia Scrofulariaceae?

gabriela jalba

ASTA  E  !!!!!  ai dreptate!
azi noapte am stat si am cautat si nu e (Scirpus cernuus) parul femeii  !!!!!
   Ala arata cu totul altfel  !  Azi pe gradina toata ziua ma gindeam ca am plecat de acasa si am uitat sa-ti scriu ce am gasit.
    Bravo tie! - pt perseverenta!!!...mai are si altfel de nume? - popular,adica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

capusor de baietel : Soleirolia soleirolii
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

multumesc frumos!
dar cred ca soarta lui e deja pecetluita; nu va scapa prea curand de numele cu care l-am botezat eu : "peruca".
(cred c-o sa-i zic "peruca solara" de-acu'!  :lol: )

Aricica

cara, gabriela si diana, suntetzi delicioase...
am urmarit toata povestea cu "parul femeii" si "parul baiatului" ...  :?  m-ati facut sa rad, suntetzi teribil de amuzante... oricum suntetzi toate foarte perseverente... si e un lucru minunat  :lol:
scuze de off-topic, nu m-am putut abtine :lol:

diana

:D  :D Da..a fost tare frumos...dar pana la urma am descalcit-o :wink:  Unde mai pui ca acum vreau si eu plantutele alea "paroase" :D

Aricica

solerolia soleirolli am vazut zilele trecute la Metro Militari, din pacate nu am retinut pretul... mi-a atras atentia aspectul de "peruca"  :lol:

cara

vin iar cu o intrebare...
am primit aceasta planta si habar n-am cum o cheama si ce-i place. ma poate lamuri cineva, pls?

[attachment deleted by admin]

diana

La prima impresie este Lantana :wink: Sper sa nu ma insel :D

Aricica

nu stiu ce sa fac dar nu reusesc sa vad pozele... cred ca e de vina browserul meu... sau mai bine spus sotul care mi-a schimbat ceva prin PC :)

diana


cara

Quote from: "diana"E Lantana sau nu e?

offff....am uitat sa raspund!
daaaaaa! e lantana!
m-am uitat la foto pe site si e identica. ma tot intreb cum reusiti voi sa parcurgeti drumul invers.... :? vreau sa zic ca daca imi spuneti numele, ma duc, caut, compar, decid!
dar de unde stiti voi unde sa cautati? de unde sa incepeti?
in veci n-o sa pricep... :cry:

multumesc frumos

cara

:oops:  :oops:  :oops:
ma simt ca un copil prost!...
mai am o planta pe care nu stiu cum o cheama.... :oops:
daca stie cineva cine e si ce vrea, rog frumos sa-mi zica si mie, daca nu-i bai!

[attachment deleted by admin]

Aricica

cara draga, pentru cei ca mine, rogu-te da si link-ul cu poza... ca daca o postezi direct pe forum, eu cu browserul meu fantastic, nu reusesc sa vad pozele. :)

cara

Quote from: "Aricica"cara draga, pentru cei ca mine, rogu-te da si link-ul cu poza... ca daca o postezi direct pe forum, eu cu browserul meu fantastic, nu reusesc sa vad pozele. :)

pai....nu le am pe net!  :(  n-am link...


editez:

da' cum de la topicul cu boli ai reusit sa vezi poza? imposibilitatea asta e numai la topicul asta?  :?:

Aricica

nu stiu nici eu cum am reusit sa o vad... am crezut ca ai postat tu folosind alta metoda... chiar poza cu crinul tau de camera era marisoara si se vedea foarte bine...
Pentru ca in poza ta am vazut si un alt ghivecel cu alt crin in spatele celui bolnavior, si pentru ca si acela era cam adanc bagat in pamant, mi-am permis sa-ti sugerez sa-i plantezi mai la suprafata. Cam toate cartile de specialitate precizeaza acest lucru: 1/3 din bulb sa ramana deasupra solului. :)
Plus ca din poza am vazut si cum ai curatat bulbul de camasile exterioare... era de un verde crud si se vedeau si noi bulbili care se vor forma sub folia exterioara a crinului... :)

Si acum off-topic (scuzele de rigoare) :) :
Nu-mi dau seama cum am reusit sa o vad dar cu siguranta e ceva la PC-ul meu, ca l-a cam bramburit sotul meu in urma cu cca 2 luni si de atunci nu prea reusesc sa vad pozele postate direct... in schimb vad fara probleme pozele din albumele personale, postate pe alte site-uri si pentru care sunt afisate doar link-urile de gazduire.

cara

m-am tot gandit si nu ma luminez ce se intampla de unele poze le vezi si altele nu... am sa mai studiez problema.

despre crini am spus, o sa-i plantez cu 1/3 afara!  :D
tnx 4 the tip.

diana

Quote from: cara:oops:  :oops:  :oops:
ma simt ca un copil prost!...
mai am o planta pe care nu stiu cum o cheama.... :oops:
daca stie cineva cine e si ce vrea, rog frumos sa-mi zica si mie, daca nu-i bai![/quote/]

Mi-a luat ceva timp sa ma lamuresc ce planta este insa cu ajutor de la prieteni am aflat :wink:
este o specie de Hoya carnosa var. Krinkle Kurl...(cu frunze crete)!
:wink:
Si pentru mine este uneori foarte greu sa identific o planta mai ales daca nu ii vad florile :oops: