Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

cara

dupa ce am stiut de unde sa incep cu gugalitu' datorita lianei (multumesc!) cred ca m-am lamurit. e Crassula ovata, nu?

myky

cand mai aveti de identificat "grasoase" de-astea, adica plante cu frunza "carnoasa", cautati suculente, si le gasiti mai usor

cara


penelopa

Da, Cara, este cea mai nasoala Crassula pe care am vazut-o ( exceptie face a mea care a chelit de tot in iarna asta si arata ca un... bonsai)  :)

cara

god!

[attachment deleted by admin]

myky

pene, ciupeste-i varfurile, pentru ramificare, curata tulpina si uite ce misto e asta din poza
http://www.sitecenter.dk/cn-trendplants/scrapbog/view.nhtml?profile=scrapbog&UID=10065

si pentru cara e valabila chestia cu "ciupitul", dar dupa ce mai creste ( planta) :D

costieanuconstantin

mai fetelor,care mai e rostul barbatilor pe pamant daca voi vreti sa va clonati, sa "ciupiti "cate ceva pt crestere ;D ;D ;D

penelopa

 :D
............... sa astepte sa le vina si lor randul!!!!

myky

cand am scris ciupit, ma asteptam la o replica de la pene ;)
rolul barbatilor?
sa vedem:..................................................................

penelopa

Daca mi-a luat-o Costi inainte ............ m-am abtinut!  ;)   
Insa,   am sa-ti urmez  sfatul cu ciupitul! La vara pun poza sa vezi ce efect  a avut.

ionut

Cara,planta ce ti-o adus o vecina ta e doar un pui...vezi-o si pe mama lui :D

[attachment deleted by admin]

ozimandias

Doamne.... A cui e 'mama" asta asa frumoasa? Sa nu-mi spui, Ionut ca e a ta... Nu am vazut asa ceva la asa marime si atat de bine ingrijita..... Doamne....

martipan

Atentie cum ai grija de ea,Cara,ca dai de belea  :D :D !
In feng-hui,acea specie e Pomul Banilor"  si,park,se aseaza injtr-un colt vestic al camerei
Daca e bine,stufoasa,cu multi "banuti" pe crengute,esti "dotata" ,daca nu,e paguba  :D !
La mine au murit trei  ;D :D :D ;D ;D ;D :D ;D ...o fi vreo aluzie ? :P

cara

tulai, doamne!  :o
aia e din gradina taaaaaa?  :o

gabriela jalba

Martipan,asa e:pomul aducator de bani. E frumoasa poza pusa de tine,Ionut.E a ta planta? Eu cresc intr-un chin una de vreo 13 ani,si....numai ea stie de cite ori a murit!!! tot la stadiul de butasi din butasi,...Acum mi-am propus sa-i acord atentie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

 ;D Inseamna ca nici tu nu ai noroc de bani,Gabi!
Las' ca noi suntem bogati...sufleteste :D !

ionut

nu postez pe aici decat plantele mele,cea pe care o admirati atata este destul de batrana cat despre aducatoare de bani nexam...motiv pt care nici nu i am mai acordat vreo atentie  :D asa incat anul acesta s a hotatat sa mi faca o surpriza,a inflorit...o mai tin poate s-o hotatra si cu banii :D :D :D (Martipane sufleteste si eu sunt f bogat dar parca nu i suficient ;))

penelopa

Martipane, la  "sperietoarea" aia proaspata pe care ti-ai tras-o la avatar o sa-ti aduca crassula ta bani ............... din parti (din partea ei ... dreapta   :D)

Ionut,  cam asa arata si crassula mea acum  (la tulpina   ;D) dupa ce am ciupit-o ( ce ciupit ca am  taiat-o drastic).  Daca va da lastari noi din trunchiurile ei groase (sunt vreo 3 buc. intr-un ghiveci) precis va inflori si a mea . ;)

martipan

 >:( >:( >:( Nu-i o sperietoare,Pene,e ingerul inorganic Rociel (personaj de roman manga ) .
Frumoasa foc ,Ionut,am mai vazut "copaci" de crasula ovata,sunt impresionanti,parca ar fi baobabi miniaturali,insa nu am mai vazut unul inflorit asa de frumos!
Felicitari si succes !

Codruta

Ma lamuriti si pe mine care este numele corect al acestei plante?


myosotis


Codruta


Myrela

Ionut , eu abia acum am vazut ce minunatie de crassula ai  :o
Eu nu am avut atata rabdare cu a mea, nici nu crestea, nici bani nu-mi aducea, asa ca am daruit-o in primavara trecuta vecinei si a dus-o la tara , la casa, iar in vara i-a inflorit. Sa mor de ciuda nu alta [ pe crassula ]
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Johana

Ajtati-ma si pe mine ...... cum se numeste planta mea? Multumesc anticipat!
http://johana.sunphoto.ro/Flori/BGBCOGKIPXFGCRBIMNA