Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Da,  dar nu-i vad alt loc mai potrivit, ca decorare peisagistica! :)
Si ce daca ii place apa??? O ud corespunzator, mai ales ca rocaria din viziunea mea e pe langa cismea. ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Quote from: ati on February 16, 2012, 10:57:36 PM
Vai draga flordel cumpoti sa te gandesti la asa ceva .
Am fost an mai multe ture numai nu ma-am laudat dar daca vrei am sa pun cateva poze mai ancolo
Pai da, lauda-te, eu am fost iar, a fost super de data asta. absolut senzational.
Ce partii sunt unde mergi tu? Lungime, dificultate?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Bullseye!  =))
O sa va pun poze mai incolo, dar ma mut la un topic mai potrivit, pe la Caffeteria... +dns

trandafira


Cum se numeste floarea mov? Am primit cutia Home&Garden cu cinci ghivece. M-am bucurat de frumusetea plantelor cand le-am primit, dar cand am inceput sa citesc despre ingrijirea lor..... trandafirul pitic il voi planta in gradina, florile de cyclamen le las in ghiveci la umbra si in iunie scot bulbul si-l replantez, kalanchoe e usor de ingrijit, azaleea ma omoara, pana acum am omorat eu cateva, iar floarea mov, nu stiu ce este. Poate o pot planta in gradina?? Multumesc pentru ajutor.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Trandafira, ce e in poza este o primula, insa ai grija ca nu rezista in gradina dupa o iarna roamneasca. Azaleea este extrem de usor de ingrijit, vrea la frig (pana la 5 grade C) si multa umiditate in jur. Din cand in cand, in apa de udat pune-i putin otet,

trandafira

De ce-mi faci asta? Tocmai citisem ca pot sa plantez primula in gradina! Stii ca nu pot sa ingrijesc plante de interior.Dar azaleea pot s-o las afara in ghiveci pana la venirea iernii? Si trebuie sa-i schimb ghiveciul?

vernil

Quote from: trandafira on March 10, 2012, 09:53:14 AM
De ce-mi faci asta? Tocmai citisem ca pot sa plantez primula in gradina! Stii ca nu pot sa ingrijesc plante de interior.Dar azaleea pot s-o las afara in ghiveci pana la venirea iernii? Si trebuie sa-i schimb ghiveciul?

Poti planta primula in gradina, insa sunt foarte mici sansele ca sa reapara anul viitor. La mine asa s-a intamplat cu toate primulele cumparate  din florarii. Poate ca la tine va merge mai bine. Incearca.
Iar azaleea poate fi tinuta afara si acum, cu conditia sa o muti intr-un ghiveci mai mare. Iarna neaparat se trece ghiveciul intr-un hol rece, nu la caldura.

gabriela jalba

Primula e obconica .
http://www.infogradina.ro/plante-decorative/plante-decorative-cu-flori/primula/113/
Inca nu-s edificata de merge afara,sau trebuie tinuta numai in ghiveci. Am si eu una,dar pina acum nu a stat decit in ghiveci.
  Zi-mi te rog,asta ai comandat tu,kalanchoea,azalee,primula....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Nu, am primit-o de 8 Martie de la fiul meu. 

penelopa

Trandafira, la cat e de frumoasa primula aia, eu m-as chinui cu ea numai in ghiveci. Oricum, vara poti s-o tii si afara. ;)

trandafira

Imi voi da toata silinta ca sa le ingrijesc si sa fie frumoase. Tocmai imi dadusem colectia de primule si orhidee ca sa ma ocup doar de muscate!

doinabacau

  Este superba primula ta,Trandafira!
  Am si eu una,care a iesit cu bine din iarna:

  http://doinabacau.sunphoto.ro/2012/65989155

trandafira

Doina, cum o ingrijesti?Si de cand o ai?
Vad ca ai si cyclamene, poate imi dai niste sfaturi, te rog.

doinabacau

   Asta este din vara. Iubeste lumina si racoarea,pamantul bun si usor drenabil,iar apa,cu masura. A ramas in balcon,cu pamantul usor umezit,am turnat apa in farfuriuta. De-a lungul timpului ,am pierdut cateva,datorita udatului abundent.
   Cyclamele sunt luate de la reducere,au stat toata vara sub rafturile cu flori,neudate. In toamna ,le-am adus la lumina puternica,am reluat udatul in farfuriuta,au lastarit,dar au facut boboci putini,ar fi trebuit sa le schimb pamantul,sau sa le fi pus ingrasaminte.  Stiu ca bulbul poate fi divizat si pudrat cu praf de carbune,daca vrem sa obtinem plante noi.

trandafira

Multumesc, bune sfaturi. Poate voi avea noroc de ele daca ma ingrijesc de tot ce-si doresc ele.

doinabacau

 Cu tot dragul,bafata,vei reusi!

Radu

Iar mi s-a lipit mana de ceva si nu stiu ce e si nici cum sa o ingrijesc...
Plantau femeile de servici din scoalain jardiniere si, normal,nu am scapat ocazia.  ::)  ;;)
Daca cunoasteti ce chestie e, va rog sa ma dumeriti si pe mine...  ;D


trandafira

Dar femeile de serviciu nu stiu cum se numeste?

Radu


gesne

Poate ca este o Kalanchoe daigremontiana.
O seara buna!

Radu

Quote from: gesne on March 23, 2012, 09:14:56 PM
Poate ca este o Kalanchoe daigremontiana.
O seara buna!

Intr-adevar, asa arata. Multumesc.  :)

gesne