Cum se numeste planta mea?

Started by Corina, August 14, 2006, 03:03:17 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


flordel

Asta-i ruda cu a mea!
A mea totusi se mai inalta parca cativa centrimetri, dar oribil de greu.
Dar nu-i galbena, s-ar putea sa fie Nigra...

einsteinitza

Sa va citez din Arbori si arbusti ornamentali
Cea mai lenta e acuminata cu florile alb galbui verziu.

Deci probabil e o acuminata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elena_E

Chiar m-ati speriat acum, sa nu creasca  nimic in primii ani de la plantare??? >:( Am citit ca soiul Yellow River atinge 3-4 m la maturitate.

flordel

Tu ai denudata nu acuminata. Macar stii ce ai, nu ca mine. :-\ Eu doar banuiesc ca a mea este Nigra, dar tu stii ca ai Yellow River deci denudata.
Si era vorba de rata de crestere nu pana la cati metri ajunge la maturitate.

paraschivvvv

Oameni buni,am mai intalnit afirmatia ca magnoliile se altoiesc;eu am ingradina 3 bucati diferite si nu are una semn de altoire care daca se executa ramane ca o amprenta toata viata pentru planta.Am una adusa din Danemarca tot fara altoi;o fi vorba de cele galbene?de mic copila eu stiam magnoliile din Roamnaia (acum 60ani) ca erau considerate monumente ale naturii si nua m bagat dew sema de altoi;stiu ca se inmultesc din seminte si dureaza foarte mult la incoltitre si dezvoltare.De aici probabil pretul mare al lor.Din butasi nu am auzit,dar de marcotaj da.Un cunoscator poate clarifica nelamuririle noastre

leonardus

Nu am putut identifica cu precizie urmatoarele 2 plante. Prima seamana cu topinamburul, dar am mari rezerve, din pricina frunzelor si a faptului ca topinamburul are infloredcente multiple. Ar mai fi floarea-soarelui (la nici 100 metri era o cultura mare) dar de ce este asa de mica si cu receptaculul mic ?
A doua cred ca este Inula britannica - Şovârvariţa.  Ce nota primesc ? ;D
Sa aveti o zi buna.

einsteinitza

Pe prima trebuie sa o mirosi, iei o frunza in mana si o sfarmi si are un miros ce aduce a samanta de floarea soarelui, daca e ea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonardus

Quote from: einsteinitza on November 02, 2011, 11:57:16 AM
Pe prima trebuie sa o mirosi, iei o frunza in mana si o sfarmi si are un miros ce aduce a samanta de floarea soarelui, daca e ea.

Nu stiam asta. Acum nu mai pot sa verific.

paraschivvvv

Poate cineva sa ma ajute in determinarea acestei plantute ce are un rizom ca o gamalie de chibrit si frunzele trilobate  ca la trifoi?

http://popescugp.sunphoto.ro/inceput_de_octombrie_2011/48792105

Radu

M-au mancat palmele sa iau azi o feriga din Kaufland... prea mi-a facut cu ochiul.
Problema e ca n-am habar daca e doar de interior sau pot sa o chinui prin gradina... cei de acolo s-au uitat la mine ca la un extraterestru cand am intrebat.
Iat-o:

flordel

Nu sunt experta, dar la prima vedere eu zic ca de interior.

flordel

Cred ca-i Nephrolepis exaltata.

Radu

Multumesc, Flordel!
Am cautat si eu intre timp... Am voie sa o scot doar "la plimbare", la baie de lumina si soare.  ;;)

sandaveturia

Ia directia padure-ferigi-dezgropat-acasa - gradina.( asta la primavara). Si atunci e sigur ca rezista in gradina. Si e mai ieftin. :-bd

einsteinitza

Radu, feriga e foarte buna sa o ai in casa, e ceva cu aerul, ionizarea, etc, nu mai stiu exact dar e buna :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

E si frumoasa tare.  :D
Dar, da... acusica vine primavara (asta e autosugestie) si trec pe la Agapia... la nevoie urc nitel si pe Ceahlau dupa niste radacinutze. Jnepeni si ferigi, poate si o tisa...
Si pe la Pascani, dupa bambusi.  ;;)

geodezia

draga Leonardus . prima floare cind eram copii cautam in pamin avea niste tuberculi si ii mincam la fel precum cartofii dar mai mici .. si acum am inteles ca tuberculii respectivii sunt foarte utili in tratamentul diabetului . eu nu te-as sfatui sa o bagi in gradina ca am bagat-o eu si iti umple gradina de nu o mai poti scoate decit cu mare chin . am pastrat totuis intr-un colt de gradina o tufa mie placindu-mi galbenul la nebunie dupa alb si mai ales verde a doua este o planta care tot asa este folosita la ceaiuri pentru stomac vorbesc de floare .. le stiu utilitatile bebesti dar denumirii imi scapa la ora asta (tot babesti) mi-oi aduce eu aminte mai incolo

flordel

Bambusi? Unde, la Pascani? ??? Sunt si Koala pe acolo? +hypno

sandaveturia

Cred ca numa' Panda. Stateau in fund si mancau bambus cand am trecut eu pe acolo cu masina. +hypno
Radu, ce natie de bambus e cel de care vorbesti?
Sa nu te ofuschezi ,ca nu vorbim la misto, dar chiar nu stiu cum e bambusul ala de acolo.

flordel

Ei, cum nu? Eu aproape mereu vorbesc la misto...
Da sper ca Radu intelege si nu se supara, ce rost ar mai avea viata asta daca nu am si glumi.
Si am vrut sa spun Panda, dar mi-a iesit Koala. Oricum poate o fi si Eucalyptus pe acolo.

sandaveturia

Radu , unde esti? Tu nu vezi ce fac fetele pe aici?

gabriela jalba

Quote from: Radu on November 10, 2011, 03:05:30 AM
.....
Si pe la Pascani, dupa bambusi.  ;;)
Te rog !!!!

Quote from: flordel on November 10, 2011, 01:32:44 PM
Bambusi? Unde, la Pascani? ??? Sunt si Koala pe acolo? +hypno
Da,iubit-o !!! Care-i baiul ???  Vino sa vezi!!! Te astept cu drag. +hug  Cit de Koala ii cauti tu cind vii  ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Sa se faca primavara, sa vina vremea de pus in pamant.  ;;)

Bambus, nu ursuleti.  :P